Vengriyaning yangi saylangan bosh vaziri Piter Madjar o'z partiyasining saylovdagi g'alabasidan so'ng davlat ommaviy axborot vositalarini tubdan qayta qurish rejalarini e'lon qildi va mamlakat prezidenti Tamash Sulyokning iste'fosini talab qildi. Madjar o'zining "Hurmat va Ozodlik" (Tisza) partiyasi o'tgan yakshanba kuni bo'lib o'tgan saylovda g'alaba qozonib, o'ng qanot bosh vazir Viktor Orbanning 16 yillik hukmronligiga chek qo'yganini ta'kidladi.
Madjar chorshanba kuni davlat ommaviy axborot vositalariga bergan intervyusida hukumatdagi birinchi qadamlardan biri sifatida davlat televideniyesi yangiliklar dasturlarini to'xtatishni rejalashtirayotganini ma'lum qildi. U davlat televideniyesida bir yarim yil ichida birinchi marta chiqish qilib, ko'rsatuv olib boruvchilarni yillar davomida qarama-qarshi qamrovda aybladi va keyinchalik X ijtimoiy tarmog'ida ushbu intervyuni "targ'ibot mashinasining so'nggi kunlari" deb ta'rifladi.
Facebook'dagi postida Madjar davlat teleradiokompaniyasi MTVA xodimlarining "to'liq qo'rqitish va siyosiy terror ostida ishlaganini" aytdi va intervyudan ko'p o'tmay ularga bosim o'tkazilganini da'vo qildi. U Kossuth davlat radiosida: "Har bir vengriyalik haqiqatni efirga uzatadigan davlat ommaviy axborot vositalariga loyiq", deb ta'kidladi va yangi media qonuni, yangi media organi va davlat ommaviy axborot vositalarining professional sharoitlarini yaratish uchun vaqt kerakligini qo'shdi.
Madjar Budapeshtdagi Aleksandr saroyida Prezident Tamash Sulyok bilan uchrashuv o'tkazdi va ijtimoiy tarmoqlarda Sulyokni "Vengriya millatining birligini ifodalashga loyiq emas" deb atab, yangi hukumat tuzilgach, lavozimini tark etishini talab qildi. Shu bilan birga, Madjarni iqtisodiy muammolar ham kutmoqda - Yevropa Ittifoqi COVID-19 pandemiyasidan keyin tiklash uchun ajratgan 16 milliard yevrodan ortiq mablag' qonun ustuvorligi tashvishlari tufayli bloklangan holatda, avgust oyi oxirigacha Bryusselning shartlarini bajarish yoki pulni yo'qotish xavfi ostida.
Yangi bosh vazir Yevropa Komissiyasi raisi Ursula fon der Leyen bilan suhbatlashganini va hukumat rasman may oyida tuzilishidan oldin norasmiy maslahatlashuvlarni boshlashga kelishilganini aytdi. U to'rtta ustuvor islohot yo'nalishini belgiladi: Yevropa Davlat Prokuraturasi idorasiga qo'shilishni o'z ichiga olgan korrupsiyaga qarshi choralar, sud mustaqilligini tiklash, media va akademik erkinliklarni qayta qurish. Tahlilchilar Orban sadoqatlilari asosiy davlat institutlarida mustahkam o'rnashganligi sababli islohot yo'lining murakkab bo'lishi haqida ogohlantirmoqda.

Новоизбранный премьер-министр Венгрии Петер Мадьяр объявил о планах радикальной реформы государственных средств массовой информации и потребовал отставки президента страны Тамаша Шуйока после победы своей партии на выборах. Мадьяр подчеркнул, что его партия «Уважение и Свобода» (Тиса) одержала победу на выборах в прошлое воскресенье, положив конец 16-летнему правлению правоцентристского премьер-министра Виктора Орбана.
В интервью государственным СМИ в среду Мадьяр сообщил, что одним из первых шагов его правительства станет приостановка новостных передач на государственном телевидении. Он впервые за полтора года появился на государственном телеканале, обвинив ведущих в многолетней предвзятой подаче информации, а позже в социальной сети X охарактеризовал это интервью как «последние дни пропагандистской машины».
В публикации на Facebook Мадьяр заявил, что сотрудники государственной вещательной компании MTVA «работали в условиях тотального запугивания и политического террора», и утверждал, что вскоре после его интервью на них оказывалось давление. На государственном радио «Кошут» он заявил: «Каждый венгр заслуживает государственные СМИ, которые транслируют правду», добавив, что потребуется время для принятия нового медиазакона, создания нового медиаоргана и установления профессиональных условий для работы государственных СМИ.
Мадьяр также провёл встречу с президентом Тамашем Шуйоком в Александровском дворце в Будапеште и в сообщении в социальных сетях назвал Шуйока «недостойным олицетворять единство венгерской нации», потребовав его ухода в отставку после формирования нового правительства. Параллельно Мадьяр сталкивается с экономическими вызовами — более 16 миллиардов евро ($19 млрд) средств восстановления ЕС после пандемии COVID-19 остаются заблокированными из-за проблем с верховенством права, с крайним сроком до конца августа для выполнения условий Брюсселя или риска потери этих средств.
Новый премьер-министр заявил, что уже провёл переговоры с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен и договорился о начале неформальных консультаций до официального формирования правительства в мае. Он обозначил четыре приоритетных направления реформ: антикоррупционные меры, включая присоединение к Европейской прокуратуре, восстановление независимости судебной системы, а также возрождение свободы СМИ и академических свобод. Аналитики предупреждают, что путь реформ будет осложнён, поскольку сторонники Орбана сохраняют прочные позиции в ключевых государственных институтах.