Ukraina hukumat manbalari Vengriya va Slovakiya rasmiylariga Rossiyadan neft quyishni qayta boshlaganliklari haqida xabar berdi. Bu harakat o‘tgan yil dekabr oyida kelishilgan, ammo fevral oyida Vengriya tomonidan bloklangan 90 milliard yevrolik Yevropa Ittifoqi (YI) kreditini to‘lash uchun hal qiluvchi shart bo‘ldi. Ukraina o‘tgan yanvarda Rossiya hujumi natijasida shikastlangan Drujba quvurining ta’mirlash ishlari yakunlanganini tasdiqladi.
YI elchilarining Bryusselda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishida kreditni tasdiqlash va Rossiyaga qarshi 20-chi sanksiya paketini dastlabki ma’qullash haqida qaror qabul qilindi. YI tashqi siyosat bo‘yicha boshlig‘i Kaya Kallas yig‘ilish oldidan bergan bayonotida: “Ukrainaga bu kredit juda kerak va bu Rossiya Ukrainadan uzoqroqqa chidashga qodir emasligining belgisidir” deb ta’kidladi.
Vengriya sobiq bosh vaziri Viktor Orban neft quyish qayta tiklangach, kreditni to‘lashga to‘sqinlik qilmasligini aniq bildirdi. Orban o‘tgan yakshanba kuni bo‘lib o‘tgan saylovda mag‘lubiyatga uchradi va uning 16 yillik hukmronligi yakunlandi. Vengriyaning yangi rahbari Peter Magyar Budapeshtning Bryussel bilan yomon munosabatlarini tiklashni ustuvor vazifa qilib belgiladi.
Slovakiya iqtisodiyot vaziri Denisa Sakova Ukraina quvur operatori Ukrtransnaftdan quvurga bosim o‘tkazish chorshanba kuni ertalab boshlanganligi va neftning payshanba kuni Slovakiya hududiga quyilishi haqida ma’lumot olganini aytdi. Bu yanvar oyining 27-kunidan beri birinchi marta sodir bo‘lmoqda. Vengriya energetika kompaniyasi Mol birinchi yetkazib berishlar payshanba kuni kechiktirmay amalga oshirilishini kutmoqda.
Ukraina vitse-prezidenti Taras Kachka bu kreditni “hayot va o‘lim masalasi” deb ta’rifladi. Kreditning uchdan ikki qismi Ukrainaning mudofaa ehtiyojlarini qondirishga, qolgan qismi esa moliyaviy yordamga sarflanadi. Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Yevropa Komissiyasi raisi Ursula fon der Leyen va Yevropa Kengashi rahbari António Kosta bilan kreditni blokdan chiqarish yo‘llarini muhokama qilganini aytdi.
Orban o‘tgan oyda bo‘lib o‘tgan qattiq raqobatli saylov oldidan Ukrainani o‘z mamlakatiga va qo‘shni Slovakiya hududiga “neft blokadasi” o‘rnatishda ayblagan va YI Kiyev bilan hamkorlikda unga qarshi ishlayotganini da’vo qilgan edi. Yozuvlarga ko‘ra, yanvar oyida Ukrainaning g‘arbiy qismidagi Brodi shahrida joylashgan yirik neft idishi jiddiy shikastlangan va Ukraina muhandislari Rossiya hujumiga uchragan.
Shu bilan birga, Ukraina Rossiya ichidagi neft ob’ektlarini, jumladan, bu hafta Drujba quvuriga ulangan Samara viloyatidagi nasos stansiyasini nishonga olgan. Orbanning o‘tgan yil dekabr oyida Ukrainaga 90 milliard yevrolik kredit berish to‘g‘risidagi kelishuvdan voz kechishi YI rahbarlarini g‘azablantirdi, ular Vengriya, Slovakiya va Chexiyaga ushbu sxemadan chiqish imkoniyatini berishga rozi bo‘lishgan edi.
Rossiyaning Vladimir Putiniga eng yaqin sherik sifatida ko‘rilgan Vengriya rahbari o‘zining muvaffaqiyatsiz saylov kampaniyasida Ukrainaning Volodimir Zelenskiy va YIga nisbatan dushmanlikni markaziy mavzu qilib oldi. Vengriya bo‘ylab tarqatilgan saylov plakatlarida Zelenskiy Magyar bilan birga tasvirlangan va “Ular xavfli!” deb yozilgan edi. Kredit mablag‘larining Kiyevga yetib borishi hali bir necha haftalarni olishi mumkin, deb xabar berilmoqda.

Украинские правительственные источники сообщили официальным лицам Венгрии и Словакии о возобновлении прокачки российской нефти. Этот шаг стал решающим условием для выплаты кредита Европейского союза (ЕС) в размере 90 млрд евро, согласованного в декабре прошлого года, но заблокированного Венгрией в феврале. Украина подтвердила завершение ремонта нефтепровода «Дружба», поврежденного в результате российской атаки в январе.
На встрече послов ЕС в Брюсселе было предварительно одобрено выделение кредита, а также 20-й пакет санкций против России. Глава внешнеполитического ведомства ЕС Кая Каллас перед встречей заявила: «Украине очень нужен этот кредит, и это также знак того, что Россия не может переждать Украину».
Бывший премьер-министр Венгрии Виктор Орбан четко дал понять, что после восстановления поставок нефти по трубопроводу он больше не будет препятствовать одобрению кредита. Орбан потерпел поражение на выборах в прошлое воскресенье, завершив свою 16-летнюю эру правления. Новый лидер Венгрии Петер Мадьяр поставил в приоритет перезагрузку плохих отношений Будапешта с Брюсселем.
Министр экономики Словакии Дениса Сакова сообщила, что получила информацию от украинского оператора трубопровода «Укртранснафта» о начале опрессовки трубопровода в среду утром и что нефть начнет поступать в Словакию в четверг, впервые с 27 января. Венгерская энергетическая компания MOL ожидает первые поставки не позднее четверга.
Вице-премьер Украины Тарас Качка охарактеризовал этот кредит как «вопрос жизни и смерти» для Киева. Две трети средств будут направлены на укрепление оборонных нужд Украины, остальная часть пойдет на более широкую финансовую помощь. Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что обсуждал разблокировку кредита с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен и главой Европейского совета Антониу Кошта.
Орбан в преддверии жестко contested выборов в прошлом месяце обвинил Украину в наложении «нефтяной блокады» на его страну и соседнюю Словакию, утверждая, что ЕС работает с Киевом против него. Спутниковые снимки в то время указывали на существенные повреждения крупного нефтяного резервуара в Бродах на западе Украины в конце января, и Киев настаивал, что ремонт займет некоторое время, добавив, что его инженеры подверглись российской атаке.
Тем временем Украина также нацелилась на нефтяные объекты внутри России, включая насосную станцию в Самарской области, связанную с нефтепроводом «Дружба», на этой неделе. Решение Орбана отказаться от соглашения декабря прошлого года о предоставлении Украине кредита в 90 млрд евро возмутило лидеров ЕС, которые согласились предоставить Венгрии, Словакии и Чехии возможность отказаться от схемы.
Лидер Венгрии, долгое время считавшийся ближайшим партнером ЕС к Владимиру Путину, сделал враждебность как к Владимиру Зеленскому, так и к ЕС центральной темой своей неудачной избирательной кампании. Предвыборные плакаты по всей Венгрии изображали Зеленского вместе с Мадьяром с надписью: «Они опасны!». По сообщениям украинских СМИ, до поступления средств в Киев может пройти еще несколько недель.