Germaniyaning Lufthansa aviakompaniyasi yozgi mavsumda 20 mingga yaqin qisqa masofali reyslarni bekor qilishini e'lon qildi. Kompaniya bu qarorning asosiy sababi sifatida yoqilg'i narxlarining keskin oshishini va bu reyslarning "foydasiz" bo'lib qolganligini ko'rsatdi.
Yoqilg'i narxlarining ikki baravar oshishi AQSh-Isroilning Eron bilan urushi boshlanganidan keyin kuzatilmoqda. Bu mojaro mintaqada yoqilg'i ishlab chiqarish va tashish jarayonlarini sekinlashtirgan. Fors ko'rfazi aviatsiya yoqilg'isining asosiy manbai bo'lib, Yevropa importining taxminan 50% ni tashkil qiladi. Bu yoqilg'ining katta qismi Eron tomonidan AQSh va Isroil hujumlariga javoban samarali ravishda yopilgan Hormuz bo'g'ozidan o'tadi.
Lufthansa o'zining Yevropa tarmog'ini qisqartirishini, ammo yo'lovchilar "global marshrut tarmog'iga, ayniqsa uzoq masofali aloqalarga" kirishda davom etishini ta'kidladi. Biroq, yoqilg'i narxlarining oshishi tufayli bu "ilgari bo'lganidan ancha samarali" amalga oshiriladi. Kompaniya bu chora-tadbirlar natijasida "taxminan 40 ming metrik tonna reaktiv yoqilg'ini tejash"ni rejalashtirmoqda.
Bu e'lon kompaniyaning o'tgan haftada Yevropa bo'yicha CityLine reyslarini doimiy ravishda yopishni tezlashtirish haqidagi bayonotidan keyin keldi. Kompaniya shuningdek, ushbu dasturga kiruvchi 27 samolyotni ishdan chiqarishini, buning sabablari sifatida nafaqat "kerosin narxlarining sezilarli darajada oshishi", balki "mehnat nizolaridan kelib chiqqan qo'shimcha yuklarni" ham ko'rsatdi. Dastlabki 120 ta bekor qilingan reyslar o'z kuchini o'tgan seshanba kuni Frankfurtdan Polsha va Norvegiyaga bo'lgan reyslarni o'z ichiga olgan holda kirdi.
Tahlilchilar sayohatchilarni chipta narxlarining yanada oshishi va mojaro davom etishi sababli yana ko'proq bekor qilingan reyslarga tayyor bo'lishlari haqida ogohlantirmoqda. Xalqaro Energiya Agentligi o'tgan hafta Yevropada reaktiv yoqilg'i bir necha hafta ichida tugashi mumkinligi haqida ogohlantirgan bo'lsa-da, Buyuk Britaniya hukumati va aviakompaniyalar ular hozircha etkazib berishdagi uzilishlarni kuzatmasliklarini ta'kidlamoqda.

Немецкая авиакомпания Lufthansa объявила об отмене около 20 тысяч ближнемагистральных рейсов в летний сезон. Компания указала, что основной причиной этого решения является резкий рост цен на топливо, из-за чего многие рейсы стали "нерентабельными".
Удвоение цен на авиатопливо наблюдается с начала войны США и Израиля с Ираном, поскольку этот конфликт замедлил производство и транспортировку топлива на Ближнем Востоке. Персидский залив является основным источником авиационного топлива, на который приходится около 50% импорта Европы. Большая его часть проходит через Ормузский пролив, который Иран фактически закрыл в ответ на атаки США и Израиля.
Lufthansa заявила, что сокращает свою европейскую сеть, но пассажиры "продолжат иметь доступ к глобальной маршрутной сети, особенно к дальнемагистральным соединениям". Однако из-за роста цен на авиатопливо это будет достигнуто "значительно эффективнее, чем раньше". Компания планирует, что эти меры позволят сэкономить "примерно 40 тысяч метрических тонн авиатоплива".
Это объявление последовало после заявления компании на прошлой неделе об ускорении постоянного закрытия её европейского предложения CityLine. Компания также тогда сообщила о выводе из эксплуатации 27 самолётов этой программы, частично из-за "значительно возросших цен на керосин", а также из-за "дополнительных нагрузок из-за трудовых споров". Первые 120 отменённых рейсов вступили в силу во вторник, включая рейсы из Франкфурта в Польшу и Норвегию.
Аналитики предупреждают путешественников ожидать дальнейшего роста цен на билеты и больше отмен рейсов по мере продолжения конфликта. Международное энергетическое агентство на прошлой неделе предупредило, что в Европе может закончиться авиатопливо в течение нескольких недель, хотя правительство Великобритании и авиакомпании заявляют, что не наблюдают сбоев в поставках.