28 fevral kuni AQSh va Isroil tomonidan Eronga uyushtirilgan hujumlarning birinchi kunida, janubiy Hormozgan viloyatidagi Minab shahrida joylashgan Shajareh Tayyebeh (Yaxshi Daraxt) boshlang‘ich maktabi raketa hujumiga uchradi. Vashington bu hujum uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga olmagan bo‘lsa-da, dalillar AQShning Tomahawk raketalari ishlatilganligini ko‘rsatmoqda.
11:00 dan biroz o‘tgach, 7 yoshli Makan Nasirining onasi Asieh Rahinejadga o‘qituvchidan qo‘ng‘iroq kelib, maktab hujumga uchragani va o‘g‘lini zudlik bilan olib ketish kerakligi aytildi. Ayol urush boshlanganidan bexabar edi. U maktab avtobus haydovchisiga qo‘ng‘iroq qilib, bolani olib kelishni so‘radi, ammo bir necha daqiqa ichida ikkinchi raketa maktabga kelib tushdi va qutqaruv imkoniyatini qoldirmadi.
Minab prokurori Ebrahim Taherining 9 apreldagi ma’lumotiga ko‘ra, o‘lim soni 168 dan 156 ga tushirilgan. Qurbonlarning 120 nafari maktab o‘quvchilari (73 o‘g‘il, 47 qiz), 26 nafari o‘qituvchilar (biri olti oylik homilador), qolganlari ota-onalar, avtobus haydovchisi va klinika xodimi. Jasadlarning ko‘p qismi portlash kuchidan parchalangan.
Eron sud ekspertizasi tashkilotining ma’lumotiga ko‘ra, urush boshidan beri aniqlangan 3375 o‘limdan 40 foizi darhol identifikatsiya qilinmagan. Hozirgacha to‘rt kishining jasadi topilmagan, shulardan biri Makan Nasiri. 7 haftalik qidiruvdan so‘ng, rasmiylar oilaga hech qanday qoldiq topilmagani haqida xabar berdi.
Makanning otasi Cyrus Nasiri o‘g‘lini mehribon, gimnastika bilan shug‘ullanadigan va sportni yaxshi ko‘radigan bola sifatida ta’rifladi. U hujum kuni maktabga yetib kelganida, faqat vayronalarni ko‘rganini aytdi. 38-kuni Makanning amakisi asosiy binodan uzoqda bir tufli topdi, keyinroq ko‘k sviter ham topilgan, ammo boshqa hech narsa yo‘q. Tufli qutiga solinib, mahalliy masjidda saqlanmoqda.

28 февраля, в первый день атак США и Израиля на Иран, ракетному удару подверглась начальная школа «Шаджаре Тайебе» (Хорошее Дерево) в городе Минаб провинции Хормозган на юге страны. Вашингтон не взял на себя ответственность за эту атаку, но улики указывают на использование американских крылатых ракет «Томагавк».
Вскоре после 11:00 мать 7-летнего Макана Насири, Асие Рахинежад, получила звонок от учительницы с требованием немедленно забрать сына, так как школа подверглась нападению. Женщина не знала, что война уже началась. Она позвонила водителю школьного автобуса, но через несколько минут вторая ракета поразила школу, не оставив шансов на спасение.
По данным прокурора Минаба Эбрахима Тахери от 9 апреля, число погибших было пересмотрено со 168 до 156 человек. Среди них 120 учеников (73 мальчика и 47 девочек), 26 учительниц (одна на шестом месяце беременности), а также родители, водитель автобуса и техник клиники. Многие тела были разорваны на части.
Иранская судебно-медицинская организация сообщила, что около 40% из 3375 тел, обнаруженных с начала войны, не удалось сразу идентифицировать. До сих пор не найдены останки четырёх человек, включая Макана Насири. После почти семи недель поисков власти уведомили семью, что дело закрыто без обнаружения останков.
Отец Макана, Сирус Насири, описал сына как доброго ребёнка, который занимался гимнастикой и любил спорт. В день атаки он прибыл на место и увидел лишь руины. На 38-й день поисков дядя Макана нашёл один ботинок вдали от здания, позже был найден синий свитер, но ничего больше. Ботинок помещён в коробку и хранится в местной мечети.