Eron Tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi Rossiyaga yetib keldi va prezident Vladimir Putin bilan muzokaralar o‘tkazadi. Bu tashrif Tehronning AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushini tugatish bo‘yicha diplomatik sa’y-harakatlarini kuchaytirish doirasida amalga oshirilmoqda.
Dushanba kuni yetib kelgan Aroqchi Eron OAVga bergan bayonotida, Rossiyaga “Tehron va Moskva o‘rtasidagi mintaqaviy va xalqaro masalalar bo‘yicha yaqin maslahatlashuvlarni davom ettirish maqsadida” kelganini aytdi.
Diplomatning so‘zlariga ko‘ra, Putin bilan uchrashuv “urushdagi o‘zgarishlar va so‘nggi vaziyatni muhokama qilish uchun yaxshi imkoniyat” bo‘ladi. “Ishonchim komilki, bu boradagi ikki davlat o‘rtasidagi maslahat va muvofiqlashtirish alohida ahamiyatga ega bo‘ladi”, deb qo‘shimcha qildi u.
Tashrifdan oldin Aroqchi Maskatda Ummon rasmiylari bilan uchrashgan edi. Eron yangi muzokaralar uchun mintaqaviy va xalqaro qo‘llab-quvvatlashni jalb qilishga intilmoqda.
Vashington va Tehron 8 aprelda vaqtinchalik sulhga kelishgan edi, biroq bu sulh Hormuz bo‘g‘ozidagi yuk tashish va AQShning Eron portlariga qo‘ygan blokadasi tufayli keskinlashgan. Isroil va Livan o‘rtasidagi parallel mojaro ham muzokaralarni murakkablashtirmoqda.
Tehronlik tahlilchi Tohid Asadiyning aytishicha, Rossiya mojaroning keyingi bosqichida markaziy rol o‘ynashi mumkin. “Bizda diplomatik hal qilish va qarama-qarshilik stsenariylari bor. Rossiya ikkala stsenariyda ham asosiy rol o‘ynaydi”, dedi u.
Ayni paytda AQSh prezidenti Donald Tramp Tehron rahbariyatidagi “katta ichki nizolar va chalkashliklar” sababli Pokistonga maxsus elchi Stiv Uitkoff va maslahatchi Jared Kushnerni yuborish rejasidan voz kechdi. Eron prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon esa blokada davom etar ekan, muzokaralarga kirishmasligini takrorladi.
AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) blokadani davom ettirayotganini va 38 ta kemani Eron suvlariga kirmaslikka yo‘naltirganini ma’lum qildi. Tramp Eron “ko‘p narsa taklif qilgan, ammo yetarli emas” deb, agar xohlasa, muzokaralarni davom ettirish uchun qo‘ng‘iroq qilishi mumkinligini aytdi.

Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи прибыл в Россию для переговоров с президентом Владимиром Путиным на фоне активизации дипломатических усилий Тегерана по прекращению американо-израильской войны против Ирана.
По прибытии в понедельник Арагчи заявил иранским СМИ, что приехал в Россию «с целью продолжения тесных консультаций между Тегераном и Москвой по региональным и международным вопросам».
Дипломат отметил, что встреча с Путиным «станет хорошей возможностью для обсуждения развития войны и последней ситуации». «Я уверен, что эти консультации и координация между двумя странами будут иметь особое значение», — добавил он.
Визиту предшествовала встреча в Маскате с оманскими чиновниками, поскольку Иран стремится заручиться региональной и международной поддержкой для возобновления переговоров.
Вашингтон и Тегеран 8 апреля согласовали временное прекращение огня, однако перемирие было омрачено спорами о судоходстве в Ормузском проливе и блокадой иранских портов со стороны США. Параллельный конфликт с участием Израиля и Ливана также угрожает осложнить переговоры.
По словам тегеранского аналитика Тохида Асади, Россия, вероятно, сыграет ключевую роль в любой следующей фазе конфликта. «У нас есть сценарий дипломатического урегулирования и сценарий конфронтации. Россия будет играть ключевую роль в обоих», — сказал он.
Между тем президент США Дональд Трамп отменил планы направить спецпосланника Стива Уиткоффа и советника Джареда Кушнера в Исламабад для переговоров с Ираном, сославшись на «огромные внутренние распри и неразбериху» в руководстве Тегерана. Президент Ирана Масуд Пезешкиан вновь заявил, что Тегеран не вступит в переговоры, пока блокада сохраняется.
Центральное командование США (CENTCOM) сообщило, что силы продолжают блокаду, направив 38 судов в обход иранских вод. Трамп заявил, что Иран «предложил многое, но недостаточно», и добавил, что иранские лидеры «могут прийти к нам или позвонить нам», если захотят возобновить переговоры.