Isroilning so‘l markazchi muxolifat yetakchisi Yair Lapid va sobiq bosh vazir, o‘ta o‘ngchi Naftali Bennett 2021-yilda Benjamin Netanyahuni ag‘dargan ittifoqni qayta tiklashni e’lon qildi. Yakshanba kuni Gerzliyada bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida ikkala siyosatchi bir xil minbardan nutq so‘zladi.
Bennett jurnalistlarga: “Bugun kechqurun biz birlashyapmiz va mening rahbarligimda ‘Birgalikda’ partiyasini tuzmoqdamiz. Bu partiya buyuk g‘alabaga va sevimli yurtimiz uchun yangi davr ochilishiga olib keladi”, dedi. Biroq, Jerusalem Post gazetasining dushanba kuni e’lon qilgan so‘roviga ko‘ra, yangi blok ikkala siyosatchining avvalgi partiyalari alohida qatnashgandagi umumiy o‘rinlaridan to‘rtta kam o‘rin olishi mumkin.
Bennett-Lapid ittifoqi yangi emas va uning o‘z muxoliflari bor. 2021-yilda ular saylovda g‘alaba qozonib, o‘ng, markaz va chap partiyalarni, shuningdek, Isroilning falastinlik fuqarolarini ifodalovchi partiyani o‘z ichiga olgan noodatiy keng koalitsiya tuzgan edi. “O‘zgarish hukumati” deb atalgan bu hukumat bosh vazirlik rotatsiyasi kelishuviga asoslangan bo‘lib, Bennett birinchi bo‘lib xizmat qilgan, keyin Lapid 12 oydan so‘ng lavozimni egallagan.
Siyosiy so‘rovchi va Netanyaxuning sobiq yordamchisi Mitchell Barakning so‘zlariga ko‘ra, bu hukumat “juda ko‘p narsaga erishdi: hukumatni barqarorlashtirish va muddati o‘tgan byudjetni qabul qilish bilan birga, diniy partiyalarni chetga surish, ularning maxsus moliyalashtirish va imtiyozli muomalasini kamaytirishga muvaffaq bo‘ldi”. Biroq, hukumat 2022-yilda qulab tushdi, bunga Bennett blokidan Likud va boshqa partiyalarga o‘tishlar, xavfsizlik va ishg‘ol qilingan G‘arbiy Sohil siyosati bo‘yicha ichki kelishmovchiliklar sabab bo‘ldi.
Bennett-Lapid hamkorligi G‘azo va G‘arbiy Sohildagi falastinliklar uchun hech qanday o‘zgarish va’da qilmaydi. Ikkala siyosatchi ham Isroilning G‘azodagi genotsidini izchil qo‘llab-quvvatlagan, garchi ba’zida uni amalga oshirish usuliga e’tiroz bildirgan bo‘lsa-da. Lapid ikki davlatli yechim g‘oyasini og‘zaki qo‘llab-quvvatlagan bo‘lsa, Bennett falastinlik davlatiga qat’iy qarshi ekanligini bir necha bor ta’kidlagan.
Bennett 2018-yil oktyabr oyida, agar mudofaa vaziri bo‘lsa, G‘azo va Isroil o‘rtasidagi chegarani kesib o‘tmoqchi bo‘lgan falastinliklarga nisbatan “o‘ldirish uchun otish” siyosatini joriy qilishini aytgan. Bolalarga nisbatan ham shunday qilish kerakmi degan savolga u: “Ular bolalar emas – ular terrorchilar”, deb javob bergan.
2021-2022 yillardagi hukumatda falastinlik partiyasining bo‘lishi ham bekor qilinmoqda: Bennett endi hukumatda faqat “sionistik” partiyalar bo‘lishini, Isroilning falastinlik fuqarolaridan tashkil topgan “arab partiyalari”ni istisno qilishni ma’lum qildi. Falastinlik huquqiy tashkilot Adalah asoschisi Hassan Jabareenning so‘zlariga ko‘ra, “Bu Netanyaxu hukumati tasavvur qilish mumkin bo‘lgan eng ekstremal hukumatdir va agar xalqaro bosim bo‘lsa, Bennett-Lapid hukumati buni tinglashi mumkin. Ammo ular arab partiyalari bilan ittifoq tuzmasliklarini aytish bilan arab ovozini delegitimatizatsiya qilmoqda va falastinliklar har kuni duch keladigan irqchilikni qonuniylashtirmoqda.”
Netanyaxuning asosiy kuchlaridan biri uning millatchiligi bo‘lib, bu G‘azodagi urushni, Falastin va Suriya yerlarini ishg‘ol qilishni, Livan va Eron bilan mojaroni qo‘llab-quvvatlovchi aholiga yoqadi. Biroq, Netanyaxuning zaif tomoni unga qarshi qo‘zg‘atilgan bir necha korrupsiya ayblovlari va davom etayotgan sud jarayonidir. Bu esa uning hokimiyatda qolishga intilishini kuchaytiradi, chunki u adolatdan himoyalanishga umid qiladi.
Isroillik siyosiy tahlilchi Nimrod Flashenbergning ta’kidlashicha, “Netanyaxu bilan siyosiy chidamlilik o‘z-o‘zidan mavjud. Mening instinktim shuki, u saylovlardan keyin ham bosh vazir bo‘lib qoladi. U 7-oktabrdan oldingidek mashhur emas, ammo vaqt va urushlar buni ma’lum darajada yashirdi.” Yangi ittifoq haqida ortiqcha xulosa chiqarmaslik kerak, deya qo‘shimcha qildi Flashenberg: “Bu final emas, balki yarim final. Biz Netanyaxuga qarshi blokni kim boshqarishini ko‘ryapmiz va Lapidning Bennettga qo‘shilishi bilan bu aniq bo‘ldi. Endi boshqalarni, masalan, Gadi Eyzenkotni kutish kerak.”

Лидер израильской оппозиции, центрист Яир Лапид и бывший премьер-министр, ультраправый Нафтали Беннет объявили о возобновлении альянса, который в 2021 году сверг правительство Биньямина Нетаньяху, положив конец его 12-летнему правлению. В воскресенье в Герцлии оба политика выступили перед прессой с одинаковых трибун.
Беннет заявил журналистам: «Сегодня вечером мы объединяемся и создаем партию «Вместе» под моим руководством, партию, которая приведет к великой победе и открытию новой эры для нашей любимой страны». Однако, согласно опросу, опубликованному Jerusalem Post в понедельник, новый блок, как прогнозируется, получит на четыре места меньше, чем суммарное количество мест обеих партий политиков, если бы они баллотировались по отдельности, и на одно место меньше, чем партия Нетаньяху «Ликуд».
Альянс Беннета и Лапида не нов и имеет своих противников. Когда в 2021 году эти два оппозиционных деятеля объединились и выиграли выборы, они сформировали необычно широкую коалицию, включающую правые, центристские и левые партии, а также — впервые в израильском правительстве — партию, представляющую палестинских граждан Израиля. Так называемое «правительство перемен» было построено на соглашении о ротации премьерства: сначала пост занимал Беннет, а через 12 месяцев его сменил Лапид.
«Они многого добились, — сказал политический опросчик и бывший помощник Нетаньяху Митчелл Барак. — Помимо стабилизации правительства и принятия просроченного бюджета, им удалось оттеснить религиозные партии, сократив их специальное финансирование и привилегированное положение». Однако после периода политического тупика, множества выборов и сложного формирования коалиции правительство столкнулось с месяцами внутренних распрей и в конечном итоге рухнуло в 2022 году из-за переходов из блока Беннета в «Ликуд» и другие партии, а также эскалации внутренних разногласий по вопросам безопасности и политики на оккупированном Западном берегу.
Нет никаких доказательств того, что партнерство Беннета и Лапида предложит что-то иное для палестинцев в Газе и на Западном берегу. Оба политика последовательно поддерживали геноцид Израиля в Газе, хотя иногда и критиковали методы его проведения. Лапид ранее высказывался в поддержку идеи двух государств, в то время как Беннет неоднократно подчеркивал свою оппозицию палестинскому государству. Ранее в этом месяце он написал, что его позиция заключается в «неотказе от нашей земли и предотвращении палестинского государства».
Беннет пошел дальше в выражении своего отношения к палестинцам. В октябре 2018 года он заявил, что, будучи министром обороны, санкционировал бы политику «стрельбы на поражение» против палестинцев, пытающихся пересечь границу между Газой и Израилем. На вопрос, распространяется ли это на детей, он ответил: «Они не дети — они террористы».
Даже инклюзивность включения палестинской партии в правительство 2021-2022 годов отменяется: Беннет ясно дал понять, что теперь хочет видеть в правительстве только «сионистские» партии, исключая «арабские партии», состоящие из палестинских граждан Израиля, которые составляют 20 процентов населения страны. «Это правительство Нетаньяху — самое экстремальное, которое можно себе представить, и возможно, что при международном давлении правительство Беннета-Лапида прислушается к нему, — сказал Al Jazeera Хассан Джабарин, основатель палестинской правозащитной организации Adalah. — Но уже заявляя, что они не будут вступать в союз с арабскими партиями, они делегитимизируют арабский голос и легитимизируют расизм, с которым палестинцы сталкиваются ежедневно».
Одна из главных сильных сторон Нетаньяху в Израиле — его национализм, который привлекает население, в целом поддерживающее войну в Газе, оккупацию палестинских и сирийских земель, а также конфликт с Ливаном и Ираном, даже если эти конфликты вышли из-под его контроля. Однако ахиллесовой пятой Нетаньяху являются множественные обвинения в коррупции, с которыми он сталкивается, и связанный с ними продолжающийся судебный процесс, что усиливает его отчаянное желание остаться у власти в надежде, что это защитит его от правосудия.
«С Нетаньяху политическая устойчивость встроена, — сказал израильский политический аналитик Нимрод Флашенберг. — Мой инстинкт подсказывает, что он все еще будет премьер-министром после выборов. Он далеко не так популярен, как до 7 октября, но время и войны в некоторой степени затмили это». Он также добавил, что не следует слишком много читать в новом альянсе, по крайней мере, до дальнейших опросов и новостей о других союзах. «Это скорее полуфинал, чем финал, — сказал он. — Мы видим, кто возглавит анти-Нетаньяху блок, и с присоединением Лапида к Беннету это становится ясно. Теперь нам нужно ждать других, таких как Гади Эйзенкот».»