Islomobod, Pokiston – Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi uch mamlakat bo‘ylab 72 soatlik diplomatik safar davomida mintaqaviy hamkorlar bilan Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochish taklifini muhokama qildi. Bu taklif AQSh bilan yadroviy dastur bo‘yicha muzokaralarni keyinga qoldirishni nazarda tutadi.
Aroqchi dushanba kuni Sankt-Peterburgda Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashdi, avval esa ikki kun ichida ikki marta Islomobodga tashrif buyurdi – bu tashriflar Maskatdagi uchrashuv bilan birga amalga oshirildi. Al Jazeera manbalariga ko‘ra, Maskatdagi muzokaralarda bir qancha davlatlarning yuqori martabali razvedka xodimlari ishtirok etgan.
Maskatdagi muhokamalar Hormuz bo‘g‘ozi, mintaqaviy xavfsizlik kafolatlari va potentsial kelishuv asoslariga qaratilgan bo‘lib, yadroviy masalalar keyingi bosqichga qoldirildi. Eron o‘zining so‘nggi taklifini Pokistonga taqdim etgan, Pokiston esa Tehron va Vashington o‘rtasida xabar almashish vazifasini o‘tamoqda.
Oq uy Eron taklifining mazmunini tasdiqlamadi. Matbuot kotibi Oliviya Ueylsning aytishicha, AQSh “matbuot orqali muzokara olib bormaydi” va “faqat Amerika xalqini birinchi o‘ringa qo‘yadigan, Eronga yadro quroliga ega bo‘lishga hech qachon yo‘l qo‘ymaydigan kelishuv tuzadi”.
AQSh prezidenti Donald Tramp esa Eron taklifini qabul qilishi noma'lum. U Fox Newsga bergan intervyusida “ular yadro quroliga ega bo‘la olmaydi, aks holda uchrashishning ma'nosi yo‘q” deb aytgan.
Diplomatik harakatlar vaqt cheklanishi ostida kechmoqda. 1973-yilgi Urush kuchlari rezolyutsiyasiga ko‘ra, Tramp 1-maygacha Eronga qarshi harbiy amaliyotlarni davom ettirish uchun Kongress ruxsatini olishi kerak. 15-apreldagi Senatdagi ovoz berishda rezolyutsiya 52-47 ovoz bilan rad etilgan.
Aroqchi Pokistondagi birinchi tashrifida Bosh vazir Shahboz Sharif, Bosh vazir o‘rinbosari Ishoq Dar va Armiya boshlig‘i Asim Munir bilan uchrashgan. Keyin Maskatga yo‘l olgan vazir yakshanba kuni Pokistonga qaytib, yana Munir bilan uchrashgan va Moskvaga jo‘nab ketgan.
Eron davlat matbuoti qattiqroq ohangda bo‘lgan. Fars axborot agentligi Aroqchi yadroviy masalalar va Hormuz bo‘g‘ozi bo‘yicha Eronning qizil chiziqlarini Pokiston orqali yetkazganini xabar qilgan.
Aroqchi Qatar, Saudiya Arabistoni, Misr va Fransiya tashqi ishlar vazirlari bilan telefon orqali gaplashgan. Qatar Bosh vaziri dengiz yo‘llari “savdolashish vositasi yoki bosim taktikasiga aylanmasligi” haqida ogohlantirgan.
Tahlilchilarning fikricha, Eronning bu diplomatik harakatlari 2015-yilgi yadroviy kelishuvning qulashidan saboq olgan holda, mintaqaviy qo‘llab-quvvatlashni kengaytirishga qaratilgan. Biroq, Fors ko‘rfazi davlatlari to‘liq mintaqaviy qayta tuzilishga tayyor emas.
Bir nechta muddatlar yaqinlashmoqda: 1-maydagi urush kuchlari chegarasi, Trampning Xitoyga tashrifi va Haj mavsumi. Saudiya Arabistoni millionlab ziyoratchilarni kutib olishga tayyorlanayotgan bir paytda, har qanday keskinlik ayniqsa qimmatga tushishi mumkin.

Исламабад, Пакистан – Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи обсудил с региональными партнерами предложение об открытии Ормузского пролива с отсрочкой переговоров с США по ядерной программе Тегерана в ходе 72-часового дипломатического спринта по трем странам.
В понедельник Арагчи встретился с президентом России Владимиром Путиным в Санкт-Петербурге после двух визитов в Исламабад за два дня, которые обрамляли встречу в Маскате, Оман. По данным источников Al Jazeera, в переговорах в Маскате участвовали высокопоставленные представители разведки нескольких стран.
Обсуждения в Маскате были сосредоточены на Ормузском проливе, региональных гарантиях безопасности и рамках потенциального урегулирования, при этом ядерные вопросы были отложены на более поздний этап. Иран представил свое последнее предложение Пакистану, который передает сообщения между Тегераном и Вашингтоном.
Белый дом не подтвердил содержание иранского предложения. Пресс-секретарь Оливия Уэйлс заявила, что США «не будут вести переговоры через прессу» и «заключат сделку, которая ставит американский народ на первое место, никогда не позволяя Ирану иметь ядерное оружие».
Неясно, примет ли президент США Дональд Трамп иранское предложение. В интервью Fox News он сказал, что «они не могут иметь ядерное оружие, иначе встречаться нет смысла».
Дипломатические усилия разворачиваются на фоне временных ограничений. Согласно Резолюции о военных полномочиях 1973 года, Трамп должен до 1 мая получить разрешение Конгресса на продолжение военных операций против Ирана. 15 апреля четвертая попытка в Сенате провалилась (52-47).
Во время первого визита в Исламабад Арагчи встретился с премьер-министром Шахбазом Шарифом, заместителем премьер-министра Исхаком Даром и начальником армии Асимом Муниром. Затем он отправился в Маскат и вернулся в Пакистан в воскресенье, снова встретившись с Муниром, после чего вылетел в Москву.
Иранские государственные СМИ заняли более жесткую позицию. Агентство Fars сообщило, что Арагчи передал через Пакистан «красные линии» Тегерана по ядерным вопросам и Ормузскому проливу.
Арагчи провел телефонные переговоры с главами МИД Катара, Саудовской Аравии, Египта и Франции. Премьер-министр Катара предупредил, что морские пути не должны становиться «разменной монетой или тактикой давления».
По мнению аналитиков, дипломатическая активность Ирана направлена на создание более широкой региональной поддержки, извлекая уроки из краха ядерной сделки 2015 года. Однако страны Персидского залива не готовы к полной региональной перестройке.
Сближаются несколько сроков: порог 1 мая по военным полномочиям, визит Трампа в Китай и сезон хаджа. Саудовская Аравия, ожидающая миллионы паломников, может столкнуться с особыми издержками в случае эскалации.