Indoneziya poytaxti Jakarta yaqinidagi Bekasi shahri temir yo‘l stansiyasida ikki poyezdning to‘qnashuvi oqibatida kamida besh kishi halok bo‘ldi va o‘nlab kishi jarohatlandi. Qutqaruv ishlari hali ham davom etmoqda.
Hodisa dushanba oqshomida yuz bergan. Mahalliy temir yo‘l operatori KAI vakilining ma’lumotiga ko‘ra, shahar atrofi poyezdi va uzoq masofaga qatnovchi poyezd to‘qnashgan. Hozircha besh kishining jasadi topilgan, biroq qurbonlar soni oshishi mumkin.
Indoneziya Qidiruv va qutqaruv agentligi rahbari Muhammad Syafiyning aytishicha, vayronalar ostida hali tirik odamlar bor. Qutqaruvchilar metall konstruksiyalarni kesish uchun maydalagichlardan foydalanmoqda, ammo ish joyi torligi va vagonlarning jiddiy shikastlanishi tufayli jarayon sekin kechmoqda.
KAI matbuot kotibi Anne Purba besh kishi halok bo‘lganini, 79 kishi esa shifoxonada kuzatuv ostida ekanini tasdiqladi. Yana bir vakil Franoto Vibovoning so‘zlariga ko‘ra, avval shahar atrofi poyezdini taksiga urilib ketgan, natijada u relsda to‘xtab qolgan va uzoq masofa poyezdi bilan to‘qnashgan.
To‘qnashgan poyezdlar Jakartadan Cikarangga qatnovchi shahar atrofi poyezdi va Indoneziyaning eng tezyurar poyezdi hisoblangan Argo Bromo Anggrek (Jakarta-Surabaya yo‘nalishi) ekani aniqlangan. Indoneziyada temir yo‘l halokati tez-tez uchrab turadi: 2010-yilda 36 kishi, 2015-yilda esa 18 kishi halok bo‘lgan edi.

В результате столкновения двух поездов у железнодорожной станции Бекаси, прилегающей к индонезийской столице Джакарте, погибли по меньшей мере пять человек и десятки получили ранения. Спасательные работы продолжаются.
Авария произошла поздно вечером в понедельник. Представитель оператора пригородных поездов Карина Аманда сообщила агентству Reuters, что столкнулись пригородный и междугородний поезда. По данным государственного железнодорожного оператора KAI, число жертв может возрасти.
Глава Национального поисково-спасательного агентства Индонезии (BASARNAS) Мохаммад Сьяфии заявил, что под обломками остаются живые люди. Спасатели используют болгарки для резки металлических конструкций, но работа затруднена из-за ограниченного пространства и сильных повреждений вагонов.
Представитель KAI Анне Пурба подтвердила гибель пяти человек, добавив, что 79 человек остаются в больницах под наблюдением. Другой представитель, Франто Вибово, сообщил, что пригородный поезд сначала задел такси на переезде, из-за чего остановился на путях, и в него врезался междугородний поезд.
Столкнувшиеся поезда идентифицированы как пригородный маршрута Джакарта-Чикаранг и междугородний Argo Bromo Anggrek, считающийся флагманским скоростным поездом Индонезии между Джакартой и Сурабаей. Железнодорожные аварии в Индонезии не редкость: в 2010 году в результате крушения погибли 36 человек, а в 2015 году — 18.