Italiya hukumati 2023-yil iyul oyida Milanda hibsga olingan va AQSh tomonidan COVID-19 pandemiyasi davrida vaktsina tadqiqotlarini o‘g‘irlashda ayblangan xitoylik haker Xu Zevini AQShga ekstraditsiya qildi. Italiya milliy politsiyasining ma'lumotiga ko‘ra, u “xavfli xorijiy haker” sifatida topshirilgan.
34 yoshli Xu Zevi Shanxaydagi Powerock Network kompaniyasida ishlagan va Xitoy Davlat xavfsizlik vazirligi ko‘magida universitetlar va immunologlar, virusologlarni nishonga olgan. U va uning sheriklari “Hafnium” nomli xitoylik davlat homiyligidagi kiberjosuslik kampaniyasi doirasida elektron pochta dasturidagi zaifliklardan foydalanib, minglab kompyuterlarni nishonga olgan.
AQSh Adliya vazirligi ma'lumotlariga ko‘ra, Xu Texas janubidagi universitet va Vashingtonda joylashgan yuridik firmaga hujum qilgan. U 9 ta jinoyat moddasi bo‘yicha ayblanib, jumladan simsiz firibgarlik va himoyalangan kompyuterlarga ruxsatsiz kirish orqali ma'lumot olishda ayblanmoqda.
AQSh Milliy xavfsizlik bo‘yicha yordamchi prokurori Jon A. Eyzenberg bayonotida: “AQSh biznes va universitetlardan ma'lumot o‘g‘irlaydigan va kiberxavfsizligimizga tahdid soladigan hakerlarni ta'qib qilishga sodiqdir”, dedi. U tergovchilarning mehnatini yuqori baholadi.
Xitoy elchixonasi izoh berishdan bosh tortdi. Pekin avvalroq AQSh va boshqa mamlakatlarda hakerlik operatsiyalarini rad etib, buni “asossiz ayblovlar” deb atagan. Xu aybdor deb topilsa, eng og‘ir ayblovlar bo‘yicha har bir moddada 20 yilgacha qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin.

Итальянские власти передали США «опасного иностранного хакера» Сюй Цзэвэя, арестованного в Милане в июле 2023 года по подозрению в кибератаках на университеты и другие учреждения, занимавшиеся исследованиями COVID-19. Об этом сообщила национальная полиция Италии в понедельник.
34-летний Сюй, работавший в шанхайской компании Powerock Network, предположительно действовал под руководством Министерства государственной безопасности Китая. Вместе с сообщниками он использовал уязвимости в почтовом ПО для взлома тысяч компьютеров в рамках китайской государственной кибершпионской кампании «Hafnium».
Министерство юстиции США утверждает, что Сюй нацеливался на университеты, иммунологов и вирусологов. Среди целей — университет в южном Техасе и юридическая фирма с офисами в Вашингтоне. В понедельник Сюй предстал перед окружным судом в Хьюстоне по девяти уголовным статьям, включая мошенничество и несанкционированный доступ к защищённым компьютерам.
Помощник генерального прокурора по нацбезопасности Джон А. Айзенберг заявил: «США намерены преследовать хакеров, которые крадут информацию у американских компаний и университетов и угрожают нашей кибербезопасности». Он похвалил следователей за многолетнюю работу.
Посольство Китая в Вашингтоне не ответило на запрос. Пекин ранее отрицал хакерские операции, называя обвинения «безосновательными». Адвокаты Сюя не прокомментировали ситуацию. В случае признания виновным ему грозит до 20 лет тюрьмы по каждому из наиболее серьёзных обвинений.