Al-Qoidaga aloqador JNIM jangarilari va tuareg separatistlari o‘tgan hafta oxirida Malida keng ko‘lamli hujum boshladi. Ular harbiy bazalar, poytaxt Bamako aeroporti va Kidal shahrini nishonga oldi.
Hujumlar natijasida Mali mudofaa vaziri Sadio Kamara va harbiy razvedka boshlig‘i halok bo‘ldi. Rus yollanma askarlari taslim bo‘ldi, Kidal shahri jangarilar qo‘liga o‘tdi.
Tahlilchilarning fikricha, JNIM Suriyadagi HTS guruhidan ilhomlanib, o‘z davlatini qurishga intilmoqda. Ular uzoq muddatli strategiya bilan hukumatni zaiflashtirishga harakat qilmoqda.
Sahelda terrorizm o‘limlarining 70% dan ortig‘i besh davlatga to‘g‘ri keladi, ulardan uchtasi aynan shu mintaqada. Kambag‘allik, beqarorlik va qurol-yarog‘ning ko‘pligi vaziyatni yanada og‘irlashtirmoqda.
Ekspertlarning ta’kidlashicha, JNIM Bamakoni egallay olmasa ham, hukumatni muzokaralarga majbur qilish va o‘z mafkurasini yuklash imkoniyatiga ega.

В минувшие выходные боевики связанной с «Аль-Каидой» группировки JNIM совместно с туарегскими сепаратистами начали масштабное наступление в Мали. Целями стали военные базы, международный аэропорт Бамако и город Кидаль.
В результате атак погибли министр обороны Мали Садио Камара и глава военной разведки. Российские наемники сдались в плен, а город Кидаль перешел под контроль боевиков.
Аналитики полагают, что JNIM вдохновляется примером сирийской группировки HTS и стремится создать собственное государство. Группа придерживается долгосрочной стратегии, постепенно подрывая власть правительства.
В Сахеле на пять стран приходится более 70% смертей от терроризма, три из них находятся в этом регионе. Бедность, нестабильность и обилие оружия усугубляют ситуацию.
Эксперты отмечают, что, хотя JNIM вряд ли сможет захватить Бамако, группировка способна принудить правительство к переговорам и навязать свою идеологию.