Neft narxlari oshishda davom etmoqda, garchi Eron AQSh bilan yadroviy muzokaralarni kechiktirish evaziga Hormuz bo‘g‘ozidagi blokadasini olib tashlashni taklif qilgan bo‘lsa-da.
Xalqaro benchmark hisoblangan Brent nefti seshanba kuni 1 foizdan ko‘proq oshib, 109.42 dollarga yetdi. Bu o‘tgan hafta seshanbadan beri 11 foizga ko‘p va benchmark 100 dollardan past yopilgan oxirgi kundan beri eng yuqori ko‘rsatkichdir.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araqchi Pokiston bilan muzokaralarda bo‘g‘ozni qayta ochish taklifini bildirdi. AQSh bu taklifga hali rasmiy izoh bermagan, taklif Eronning yadroviy dasturi masalasini keyinga qoldirishni nazarda tutadi.
Eronning tijorat kemalariga tahdidlari so‘nggi ikki oyda bo‘g‘ozdagi dengiz harakatini keskin kamaytirdi. Yakshanba kuni bo‘g‘ozdan atigi sakkizta kema o‘tgan, bu avvalgi kundagi 19 ta tranzitdan kam. Urushdan oldin kuniga o‘rtacha 129 ta kema o‘tgan.

Цены на нефть продолжают расти, несмотря на предложение Ирана снять эффективную блокаду Ормузского пролива в обмен на отсрочку ядерных переговоров с США.
Эталонная марка Brent во вторник выросла более чем на 1%, достигнув $109,42 за баррель, что на 11% выше, чем во вторник прошлой недели, когда цена в последний раз закрылась ниже $100.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи предложил открыть пролив в ходе переговоров с посредником Пакистаном. США пока официально не прокомментировали предложение, которое откладывает сложный вопрос иранской ядерной программы на более поздний срок.
Угрозы Ирана коммерческому судоходству привели к резкому сокращению морского трафика в проливе за последние два месяца. В воскресенье через пролив прошло всего восемь судов, по сравнению с 19 транзитами днем ранее. До войны в среднем проходило 129 судов в день.
Блокада и атаки на региональную энергетическую инфраструктуру сократили мировую добычу нефти на 14,5 млн баррелей в сутки. Эксперты предупреждают, что даже после завершения войны нормализация энергопотоков может занять месяцы из-за скопления неразгруженной нефти и газа, повреждений инфраструктуры и необходимости разминирования пролива.