Shimoliy Amerikada bo'lib o'tadigan erkaklar o'rtasidagi Jahon chempionatida ishlashi mumkin bo'lgan futbol hakimi Britaniyadagi o'yin vaqtida mehmonxonada o'smirga nisbatan jinsiy zo'ravonlik qilganlikda gumonlanib hibsga olindi.
FIFA jahon chempionati tashkilotchisi seshanba kuni Britaniyaning The Sun gazetasi birinchi marta xabar bergan o'smir bolaga nisbatan zo'ravonlik haqidagi jiddiy ayblovlardan xabardor ekanligini ma'lum qildi.
“Ayni paytda, hakim FIFA musobaqalarining hech bir o'yiniga tayinlanmaydi”, dedi futbol boshqaruv organi o'z bayonotida.
FIFA shu oyda 52 hakim, 88 yordamchi hakim va 30 ta video yordamchi hakimdan iborat ro'yxatni e'lon qildi. Ular 11-iyundan 19-iyulgacha AQSh, Kanada va Meksika tomonidan birgalikda o'tkaziladigan 104 o'yindan iborat Jahon chempionatida ishlashi kerak edi.
Xabarlarda hakimning ismi oshkor etilmagan, shuningdek, u UEFA uchun qaysi Yevropa musobaqasida ishlagani ham aytilmagan.
“Biz vaziyatni katta tashvish bilan kuzatmoqdamiz va voqealar rivojini diqqat bilan kuzatib boramiz”, dedi UEFA.
UEFA, shuningdek, hakimni o'z o'yinlariga tayinlamasligini va bu voqea “faol tergov”ning bir qismi ekanligini qo'shimcha qildi.

Футбольный арбитр, потенциально отобранный для работы на мужском чемпионате мира в Северной Америке, был арестован по подозрению в сексуальном насилии над подростком в отеле во время пребывания в Британии на матч.
Организатор чемпионата мира ФИФА во вторник заявил, что «осведомлен о серьезном обвинении», после того как детали предполагаемого нападения на подростка были впервые опубликованы британской газетой The Sun.
«Тем временем судья не будет рассматриваться для участия в любых матчах соревнований ФИФА», — говорится в заявлении футбольного руководящего органа.
В этом месяце ФИФА опубликовала список из 52 судей, 88 помощников судьи и 30 видеоассистентов, отобранных для 104-матчевого чемпионата мира, который совместно проводят США, Канада и Мексика с 11 июня по 19 июля.
В сообщениях не указано имя арбитра, а также европейский турнир УЕФА, на котором он работал.
«Мы с большой обеспокоенностью следим за ситуацией и продолжим внимательно следить за развитием событий», — заявили в УЕФА.
УЕФА также добавил, что не будет назначать этого судью на свои матчи, а предполагаемый инцидент является частью «активного расследования».