Dunyoning eng boy odami Elon Musk OpenAI, uning hammuassisi va bosh direktori Sem Altman hamda prezidenti Greg Brokmanni sudga berdi. Musk 15-aprel kuni sudda bergan ko‘rsatmasida ularni OpenAI’ning insoniyatga foyda keltirish missiyasiga xiyonat qilganlikda aybladi.
"Agar xayriya tashkilotini talon-taroj qilishga ruxsat bersak, Amerikadagi butun xayriya tizimi yo‘q qilinadi", dedi Musk sudning birinchi kunida. Uning so‘zlariga ko‘ra, OpenAI notijorat tashkilot sifatida boshlangan, ammo keyinchalik foyda olishga intiluvchi gigantga aylangan.
OpenAI va Altman advokati Bill Savitt esa ochilish nutqida Muskning o‘zi foyda ko‘rishni xohlaganini va OpenAI’ni boshqarishga intilganini aytdi. "U kalitlarni qo‘lga kiritishni xohladi va muvaffaqiyatsizlikka uchragach, 2023-yilda o‘zining AI biznesi xAI’ni boshladi", dedi Savitt.
Muskning advokati Stiven Molo esa OpenAI rahbarlarini ochko‘zlikda aybladi. "Bu odamlarning boyib ketishi uchun vosita emas edi", dedi Molo. Musk OpenAI va Microsoft’dan 150 milliard dollar zarar talab qilmoqda, bu mablag‘ OpenAI’ning xayriya bo‘limiga yo‘naltirilishi kerak.
Sudya Yvonne Gonsales-Rodgers Muskni sud binosidan tashqarida ijtimoiy tarmoqlarda Altmanni "Scam Altman" deb atagan postlari uchun ogohlantirdi. Musk va Altman sud jarayoni davomida ijtimoiy tarmoq faolligini cheklashga rozi bo‘lishdi.
Sud OpenAI’ning 2015-yilda notijorat laboratoriya sifatida boshlanganidan tortib, 850 milliard dollarlik kompaniyaga aylanishigacha bo‘lgan tarixiga oyna tutishi mumkin. Shuningdek, bu ish OpenAI’ning kelajakdagi IPO rejalariga ham ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Самый богатый человек в мире, Илон Маск, дал показания в суде по делу о будущем OpenAI, обвинив создателей ChatGPT в предательстве миссии компании — быть благотворительным хранителем ИИ для человечества.
"Если мы позволим грабить благотворительные организации, вся основа благотворительности в Америке будет разрушена", — заявил Маск в первый день слушаний. По его словам, OpenAI превратилась из некоммерческой организации в гиганта, стремящегося к прибыли.
Адвокат OpenAI Билл Савитт в своей вступительной речи заявил, что именно Маск стремился к прибыли и хотел возглавить OpenAI. "Его волнует только то, чтобы он был на вершине", — сказал Савитт. Маск подал иск только после того, как не смог получить контроль над компанией.
Адвокат Маска Стивен Моло обвинил руководство OpenAI в жадности. "Это был не инструмент для обогащения", — подчеркнул он. Маск требует 150 миллиардов долларов компенсации от OpenAI и Microsoft, которые должны быть направлены в благотворительный фонд OpenAI.
Судья Ивонн Гонсалес-Роджерс сделала замечание Маску за его посты в соцсетях, где он назвал Альтмана "Scam Altman". Маск и Альтман согласились ограничить активность в соцсетях на время процесса.
Судебный процесс может пролить свет на историю OpenAI — от некоммерческой лаборатории до компании стоимостью более 850 миллиардов долларов. Это также может осложнить планы OpenAI по первичному публичному размещению акций.