️ PFA uzoq vaqtdan beri Isroilning G‘arbiy Sohildagi aholi punktlarida joylashgan klublar – xalqaro huquqqa ko‘ra noqonuniy hisoblanadi – Isroil Futbol Assotsiatsiyasi (IFA) tomonidan boshqariladigan ligalarda qatnashmasligi kerakligini ta’kidlab kelmoqda.
️ FIFA o‘tgan oy IFA yoki Isroil klublariga nisbatan hech qanday chora ko‘rmaslikka qaror qildi va bu qarorni G‘arbiy Sohilning xalqaro huquq ostidagi hal qilinmagan huquqiy maqomi bilan izohladi.
️ “FIFAda barcha mumkin bo‘lgan huquqiy yo‘llarni tugatganimizdan so‘ng, biz hali ham qoidalarga amal qilamiz va bu qarorga shikoyat qilamiz, chunki bu juda adolatsiz”, dedi Shalabi Osiyo Futbol Konfederatsiyasi Kongressida.
️ “FIFA Kengashi 15 yillik muhokamalardan so‘ng qaror qabul qilmaslikka qaror qildi. Shuning uchun bizning yagona yo‘limiz – CASga murojaat qilish. Biz adolatga erishgunimizcha butun jarayondan o‘tamiz”, dedi u.
️ Shalabi, shuningdek, bir qancha PFA vakillari Kanada vizasi bilan bog‘liq muammolarga duch kelganini, jumladan PFA prezidenti va bosh kotibi dastlab viza ololmaganini, biroq bosimdan so‘ng ular berilganini aytdi. Yuridik maslahatchi Gonzalo Boye esa hali viza olmagan.
️ Shalabi G‘azoda futbol ahvoli juda og‘irligini, barcha futbol inshootlari yaroqsiz holga kelgani yoki vayron qilinganini ta’kidladi. “Biz yuzlab futbolchilarni yo‘qotdik, ularning aksariyati bolalar edi. Hozir G‘azoda futbol umuman yo‘q”, dedi u.

️ Палестинская футбольная ассоциация (PFA) обратилась в Спортивный арбитражный суд (CAS) с апелляцией на решение ФИФА не вводить санкции против Израиля из-за клубов, базирующихся в поселениях на оккупированном Западном берегу. Об этом заявила вице-президент PFA Сьюзан Шалаби.
️ PFA давно утверждает, что клубы, расположенные в израильских поселениях на оккупированном Западном берегу – которые являются незаконными по международному праву – не должны участвовать в лигах, управляемых Израильской футбольной ассоциацией (IFA).
️ В прошлом месяце ФИФА заявила, что не будет принимать мер против IFA или израильских клубов, сославшись на нерешенный правовой статус оккупированного Западного берега в соответствии с международным публичным правом.
️ «Поскольку мы исчерпали все возможные юридические пути в ФИФА, мы все равно будем следовать правилам и обжалуем это решение, потому что считаем его крайне несправедливым», – заявила Шалаби на Конгрессе Азиатской футбольной конфедерации.
️ «Совет ФИФА после 15 лет обсуждений решил не принимать решение. Поэтому единственный выход для нас – обратиться в CAS. Мы пройдем весь процесс, пока не добьемся справедливости», – добавила она.
️ Шалаби также сообщила, что несколько представителей PFA столкнулись с проблемами с канадскими визами, включая президента и генерального секретаря, которым визы были выданы только после давления. Юридический советник Гонсало Бойе до сих пор не получил визу.
️ Она подчеркнула, что ситуация с футболом в Газе остается катастрофической: все футбольные сооружения либо непригодны, либо разрушены. «Мы потеряли сотни футболистов, большинство из них – дети. Сейчас в Газе футбола вообще нет», – сказала Шалаби.