Yevropa Ittifoqi Ukrainaga 90 milliard yevrolik kredit ajratishni ma'qulladi, biroq bu qaror Vengriya va Slovakiyaning Rossiya neft tranzitiga oid talablari bilan bog'liq bo'lib, Kiyev uchun achchiq zafar bo'ldi.
Vengriya bosh vaziri Viktor Orban Ukrainaga yordam paketiga veto qo'ygan edi, ammo Kiyev Drujba neft quvurini ta'mirlashga rozi bo'lgach, veto olib tashlandi. Ushbu quvur orqali Vengriya va Slovakiya Rossiya neftini oladi.
Ukraina parlamenti a'zosi Inna Sovsun bu kelishuvni "axloqsiz" deb atadi: "Biz omon qolish uchun pul olishimiz uchun bizni o'ldirayotgan agressor ham pul olishi kerak. Bu yutib bo'lmaydigan kelishuv."
Yevropa Ittifoqi 2023-yilda Rossiya dengiz neftini taqiqlagan bo'lsa-da, quvur nefti uchun istisno qilgan. Avstriya, Chexiya, Germaniya va Polsha bu istisnodan foydalanmadi, ammo Vengriya va Slovakiya uchun Drujba yagona neft manbai hisoblanadi.
Ekspertlarning fikricha, Vengriya va Slovakiya neftni qayta ishlash zavodlarini yopish va importga o'tish juda qimmatga tushadi. IENE direktori Kostis Stambolis: "Doimiy asosda qayta ishlangan mahsulotlarni import qilish juda qimmat."
Vengriya va Slovakiya Ukraina Yevropa Ittifoqiga a'zo bo'lishini bir necha bor bloklagan. 2025-yil iyunida Vengriya Ukraina bilan a'zolik muzokaralarini rasman to'xtatgan. Orban Ukraina a'zoligi bo'yicha referendum o'tkazgan, unda 95% qarshi chiqqan.

Европейский союз одобрил выделение Украине кредита в размере 90 миллиардов евро, однако это решение стало горькой победой для Киева, поскольку оно было связано с требованиями Венгрии и Словакии относительно транзита российской нефти.
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан наложил вето на пакет помощи Украине, но снял его после того, как Киев согласился отремонтировать нефтепровод «Дружба», по которому Венгрия и Словакия получают российскую нефть.
Депутат украинского парламента Инна Совсун назвала эту сделку «аморальной»: «Чтобы мы получили деньги на выживание, агрессор, который нас убивает, тоже должен получить деньги. Это сделка, в которой мы не можем победить».
ЕС запретил российскую морскую нефть в 2023 году, но сделал исключение для трубопроводной нефти. Австрия, Чехия, Германия и Польша не воспользовались этим исключением, но для Венгрии и Словакии «Дружба» является единственным источником нефти.
По мнению экспертов, закрытие нефтеперерабатывающих заводов и переход на импорт обойдутся Венгрии и Словакии слишком дорого. Директор IENE Костис Стамболис: «Импортировать нефтепродукты на постоянной основе очень дорого».
Венгрия и Словакия неоднократно блокировали вступление Украины в ЕС. В июне 2025 года Венгрия официально заблокировала переговоры о вступлении. Орбан провел референдум, на котором 95% высказались против членства Украины.
Украина теперь наносит удары по насосным станциям на территории России, чтобы полностью остановить «Дружбу». В феврале была атакована станция Калейкино в Татарстане, в апреле — станция «Транснефть-Приволга» в Самаре. Это лишило Россию 40% экспортных мощностей.