Gana va AQSh o‘rtasidagi ikki tomonlama sog‘liqni saqlash bitimi bo‘yicha muzokaralar to‘xtab qoldi. Gana rasmiylari, AQShning maxfiy tibbiy ma’lumotlarni almashish talablari tufayli ushbu kelishuvdan voz kechgan.
AQShning “America First” strategiyasi doirasida taklif qilingan bitim, Gana sog‘liqni saqlash tizimini moliyalashtirish mas’uliyatini AQShdan Ganaga o‘tkazishni nazarda tutgan. Ilgari AQSh tomonidan moliyalashtirilgan nodavlat tashkilotlar orqali amalga oshirilgan yordam, Trump ma’muriyati tomonidan USAID tugatilganidan keyin keskin kamaygan.
DW manbasiga ko‘ra, Gana taxminan 109 million dollarlik bitimni imzolashdan bosh tortgan, chunki bu mamlakat sog‘liqni saqlash sohasidagi qarorlar, ma’lumotlar va resurslar ustidan nazoratni AQSh bilan bo‘lishishni talab qilgan. Bu Gana qonunchiligiga, jumladan Ma’lumotlarni himoya qilish va Sog‘liqni saqlash to‘g‘risidagi qonunlarga zid kelgan.
AFPga bergan anonim intervyusida hukumat manbasi bitimni “o‘lik” deb atagan va AQSh muzokarachilari “dushmanona” munosabatda bo‘lib, shaxsiy ma’lumotlarni talab qilishda bosim o‘tkazganini aytgan. Taklif qilingan mablag‘ Keniya va Nigeriyaga taklif qilingan 2,5 va 2,1 milliard dollarlik bitimlardan ancha kam bo‘lgan.
Gana fuqarolari DWga bergan intervyusida AQShning ma’lumot almashish talablaridan xavotirda ekanliklarini bildirgan. “Shaxsiy sog‘liq ma’lumotlarini almashish juda muhim masala”, degan yosh mutaxassis, bu ruxsat etilmasligi kerakligini ta’kidlagan.
AQSh Afrika davlatlari bilan shunga o‘xshash strategiyani amalga oshirgan. AQSh Davlat departamentiga ko‘ra, “America First Global Health Strategy” doirasida kamida 32 ta shunday bitim imzolangan bo‘lib, ularning umumiy qiymati 20,6 milliard dollarni tashkil etadi. Biroq, fevral oyida Zimbabve ham shunday taklifni rad etgan, Zambiya bilan bitim esa AQShning foydali qazilma huquqlari va ma’lumotlarga kirish talabi tufayli to‘xtab qolgan.
Keniyada esa dekabr oyida imzolangan bitim sud tomonidan to‘xtatilgan. Germaniya taraqqiyot vaziri Reem Alabali Radovan Nayrobida Keniyaga Germaniyaning sodiqligini ta’kidlab, Berlinni ishonchli sherik deb atagan. U AQShning qisqartirishlari og‘riqli ekanini, ammo Germaniya global sog‘liqni saqlashdan voz kechmasligini aytgan.

Переговоры между Ганой и США по двустороннему соглашению в сфере здравоохранения зашли в тупик. Аккра выразила обеспокоенность по поводу обмена конфиденциальными данными, что привело к отказу от сделки стоимостью около 109 миллионов долларов.
Соглашение, предложенное в рамках стратегии администрации Трампа «America First», предусматривало передачу ответственности за финансирование медицинских товаров и услуг от США Гане. Это означало, что Гана должна была увеличить собственные инвестиции в здравоохранение, поскольку после ликвидации USAID в 2025 году финансирование резко сократилось.
По данным источника DW, Гана отказалась подписывать многолетнюю сделку, поскольку это потребовало бы отказа от ключевых аспектов суверенитета в сфере здравоохранения, включая передачу контроля над решениями, данными и ресурсами американским властям. Это нарушает законы Ганы, включая Закон о защите данных и Закон об общественном здравоохранении.
Анонимный источник в правительстве Ганы заявил AFP, что сделка «мертва» после того, как американские переговорщики якобы стали «враждебными» и оказывали давление, требуя доступа к личным данным. Кроме того, предложенная сумма значительно меньше, чем в аналогичных сделках с Кенией (2,5 млрд долларов) и Нигерией (2,1 млрд долларов).
Граждане Ганы, опрошенные DW, выразили обеспокоенность требованиями США. «Обмен медицинскими данными — это очень критично», — сказал молодой специалист, добавив, что этого нельзя допускать. Другой мужчина заявил, что не согласен делиться такой информацией с другими странами, «потому что это может быть использовано против нас».
США реализуют аналогичную стратегию в других африканских странах. По данным Госдепартамента, не менее 32 таких сделок на сумму около 20,6 млрд долларов были подписаны с Нигерией, Кенией, Руандой, Угандой, Лесото и Эсватини. Однако в феврале Зимбабве отклонила подобное предложение, а сделка с Замбией застопорилась из-за требований США о доступе к минеральным ресурсам и данным.
В Кении суд приостановил действие соглашения, подписанного в декабре 2025 года, из-за опасений по поводу личных данных. Министр развития Германии Рим Алабали-Радован, находившаяся в Найроби, заверила Кению в надежности Германии как партнера. Она отметила, что сокращения США «очень болезненны», но Германия не откажется от глобального здравоохранения.