Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan qoʻllab-quvvatlanadigan hisobotga koʻra, Livan aholisining 1,24 million nafari (aholining taxminan 17 foizi) 2025-yil aprel-avgust oylarida oʻtkir oziq-ovqat tanqisligiga duch kelishi kutilmoqda. Bu koʻrsatkich urush boshlanishidan oldingi 874 ming kishilik prognozdan sezilarli darajada yomonlashgan.
FAO, WFP va Livan Qishloq xoʻjaligi vazirligining qoʻshma bayonotida aytilishicha, Isroil va Hizbulloh oʻrtasidagi soʻnggi urush “mojaro, koʻchish va iqtisodiy bosim” tufayli oziq-ovqat xavfsizligini keskin yomonlashtirgan. Urush 2500 dan ortiq odamning hayotiga zomin boʻldi va bir milliondan ortiq livanlikni koʻchishga majbur qildi.
WFPning Livandagi direktori Allison Oman Lawining taʼkidlashicha, “kurashayotgan oilalar endi yana inqirozga uchramoqda, chunki mojaro, koʻchish va narxlarning oshishi oziq-ovqatni tobora qimmatlashtirmoqda”. FAO vakili Nora Ourabah Haddad esa “qishloq xoʻjaligiga shoshilinch yordam zarurligi”ni taʼkidladi.
17 aprelda kuchga kirgan sulh janglar intensivligini pasaytirgan boʻlsa-da, Isroil kuchlari hali ham janubiy Livanda faoliyat yuritmoqda va aholiga qaytish taqiqlangan. Hisobotda “oziq-ovqat tanqisligi barqaror va oʻz vaqtida gumanitar yordamsiz yanada chuqurlashishi mumkin” deyilgan.

Согласно докладу, поддержанному ООН, 1,24 миллиона человек в Ливане (около 17% населения) ожидаются в состоянии острого продовольственного кризиса в период с апреля по август 2025 года. Этот показатель значительно ухудшился по сравнению с прогнозом до начала войны, который составлял 874 тысячи человек.
В совместном заявлении ФАО, ВПП и Министерства сельского хозяйства Ливана отмечается, что последняя война между Израилем и «Хезболлой» привела к «резкой эскалации насилия», что «обратило вспять недавние успехи в обеспечении продовольственной безопасности и ввергло страну обратно в кризис». Конфликт унёс жизни более 2500 человек и вынудил более миллиона ливанцев покинуть свои дома.
Директор ВПП в Ливане Эллисон Оман Лави подчеркнула, что «семьи, которые едва справлялись, снова оказываются в кризисе из-за конфликта, перемещения и роста цен». Представитель ФАО Нора Урабах Хаддад заявила о «необходимости срочной сельскохозяйственной помощи для поддержки фермеров и предотвращения дальнейшего ухудшения ситуации».
Режим прекращения огня, вступивший в силу 17 апреля, снизил интенсивность боевых действий, но израильские силы всё ещё действуют на юге Ливана, и жителям запрещено возвращаться. В докладе предупреждается, что «без своевременной гуманитарной поддержки острая нехватка продовольствия может усугубиться».