Neft narxi jahon bozorida keskin ko'tarildi. Brent markali neft bir barrel uchun 117 dollardan oshib, oylik eng yuqori ko'rsatkichga chiqdi. Bunga AQShning Eron portlarini uzoq muddatli blokadaga olishga tayyorlanayotgani haqidagi xabarlar sabab bo'ldi.
BBC News ma'lumotlariga ko'ra, AQSh neft giganti Chevron kompaniyasi vakillari Oq uyda Prezident Donald Trump bilan uchrashib, mojaroning amerikalik iste'molchilarga ta'sirini cheklash masalalarini muhokama qilgan. Uchrashuvda boshqa energetika kompaniyalari rahbarlari ham ishtirok etgan.
Neft savdogarlari bu uchrashuvni Hormuz bo'g'ozining samarali yopilishi uzoq davom etishining belgisi sifatida qabul qilishdi. Wall Street Journal nashrining xabariga ko'ra, AQSh Prezidenti Donald Trump o'z yordamchilariga Eron portlarini blokadada ushlab turishni uzaytirishga tayyorgarlik ko'rishni topshirgan.
Eron esa Hormuz bo'g'ozidagi kemalar harakatini to'xtatishda davom etishini bildirgan. Bo'g'oz odatda dunyodagi neft va suyultirilgan gaz ta'minotining beshdan bir qismini tashkil qiladi. Tehron avvalroq bo'g'ozga yaqinlashgan har qanday kemani nishonga olish bilan tahdid qilgan.
BBC Verify tahlili shuni ko'rsatadiki, Eron portlaridan kuzatilgan kamida to'rtta kema AQSh blokadasini kesib o'tgan. Neft narxi urushdan oldingi darajadan ancha yuqoriligicha qolmoqda. Brent nefti 17 aprelda bir barrel uchun 90 dollargacha tushgan bo'lsa, hozir 117 dollardan oshib ketgan.
Quilter investitsiya strategi Lindsi Jeymsning ta'kidlashicha, urushning Buyuk Britaniyadagi ta'siri asosan benzin va dizel narxining oshishi bilan cheklangan, ammo ta'minot tiklanmasa, jismoniy tanqislik va narxlarning keskin oshishi xavfi ortadi.
Eron iqtisodiyoti chuqur inqirozga yuz tutmoqda. Narxlar tez o'smoqda, milliy valyuta qadrsizlanmoqda va neft eksporti to'xtash arafasida. Eron Markaziy Statistika Byurosi ma'lumotlariga ko'ra, yillik inflyatsiya 53,7 foizga yetgan. Rial rekord darajada qadrsizlangan. Eron hukumati urush natijasida ikki millionga yaqin fuqaro ishini yo'qotganini ma'lum qilgan.
Trump o'zining Truth Social tarmog'idagi sahifasida Eronga 'tezda aqlli bo'lishni' va kelishuv imzolashni taklif qilgan. U Eron 'o'z ishlarini tartibga sola olmayotganini' ta'kidlagan. Wall Street Journal manbalariga ko'ra, Trump bombalashni davom ettirish yoki mojarodan chiqishdan ko'ra, Eron iqtisodiyotini blokada orqali siqishni davom ettirishni tanlagan.
Jahon banki prognoziga ko'ra, agar Eron urushi sababli eng keskin uzilishlar may oyida tugasa, 2026 yilda energiya narxlari 24 foizga oshib, Rossiyaning Ukrainaga to'liq bosqinidan beri eng yuqori darajaga chiqishi mumkin.
Yevropa birjalari chorshanba kuni pasayish bilan yopildi. FTSE 100 1,2 foizga, Stoxx indeksi 0,69 foizga, CAC 0,5 foizga, Dax esa 0,36 foizga tushdi. Osiyo bozorlari esa asosan o'sish bilan yakunlandi. XTB tadqiqot direktori Ketlin Bruksning aytishicha, moliya bozorlari endi uzoq muddatli blokada ehtimolini hisobga olishi kerak.

Цены на нефть резко выросли после сообщений о том, что США готовятся к 'длительной' блокаде Ирана. Стоимость барреля Brent поднялась выше $117 во второй половине дня в среду, что является самым высоким показателем за этот месяц, по сравнению с чуть более $110 во вторник вечером.
По данным BBC News, американский нефтяной гигант Chevron встретился с президентом Дональдом Трампом в Белом доме во вторник, чтобы обсудить, как ограничить последствия конфликта для американских потребителей. Как сообщается, на встрече присутствовали и другие руководители энергетических компаний.
Трейдеры, по-видимому, восприняли эту встречу как признак того, что фактическое закрытие Ормузского пролива продолжится в течение длительного периода. Ранее Wall Street Journal сообщил, что президент США Дональд Трамп поручил помощникам подготовиться к продлению блокады иранских портов с целью оказания давления на экономику страны.
Иран заявил, что продолжит препятствовать судоходству через Ормузский пролив в ответ на блокаду США. Пролив, по которому обычно проходит около пятой части мировых поставок нефти и сжиженного природного газа, фактически закрыт в течение нескольких недель из-за конфликта. Тегеран ранее предупредил, что любое судно, приближающееся к проливу, будет атаковано.
Анализ BBC Verify показывает, что как минимум четыре судна, отслеженных из иранских портов, по-видимому, пересекли линию блокады США. Несмотря на колебания последних недель, цены на нефть остаются значительно выше довоенного уровня. Баррель Brent упал до $90 17 апреля после объявления о прекращении огня между Израилем и Ливаном, но с тех пор вырос до $117.
Линдси Джеймс, инвестиционный стратег Quilter, отметила, что влияние войны на Великобританию пока в основном ограничилось ростом цен на бензин и дизель, но 'каждый день без возобновления поставок увеличивает риск физического дефицита и более резкого роста цен на широкий спектр товаров'.
Иранская экономика переживает углубляющийся кризис: стремительный рост цен, падение курса валюты и перспектива остановки экспорта нефти. По данным Статистического центра Ирана, годовая инфляция достигла 53,7%. Риал упал до рекордно низкого уровня. На прошлой неделе иранское правительство заявило, что около двух миллионов иранцев потеряли работу прямо или косвенно из-за войны.
В среду Трамп призвал Иран 'поскорее поумнеть' и подписать сделку после нескольких дней тупика в попытках завершить конфликт. В посте в Truth Social Трамп заявил, что страна 'не может взять себя в руки'. По данным Wall Street Journal, чиновники сообщили, что Трамп решил продолжить давление на экономику Ирана и экспорт нефти с помощью блокады, поскольку другие варианты — возобновление бомбардировок или уход от конфликта — несли больший риск.
Всемирный банк во вторник спрогнозировал, что цены на энергоносители вырастут на 24% в 2026 году до самого высокого уровня с момента полномасштабного вторжения России в Украину четыре года назад, если наиболее острые сбои, вызванные войной с Ираном, закончатся в мае.
Европейские фондовые рынки упали в среду: FTSE 100 снизился на 1,2%, общеевропейский Stoxx — на 0,69%, французский CAC — на 0,5%, немецкий Dax — на 0,36%. Азиатские рынки в основном выросли. Кэтлин Брукс, директор по исследованиям XTB, отметила: 'Финансовые рынки теперь должны учитывать перспективу длительной блокады'.