Sobiq FBI direktori Jeyms Komi Virjiniya shtatidagi AQSh federal sudida paydo bo‘ldi. Bir kun avval u ijtimoiy tarmoqdagi posti tufayli AQSh prezidenti Donald Trampga tahdid qilganlikda ayblanib, sudga tortilgan edi.
Komi chorshanba kuni ikki ayblov bo‘yicha o‘zini topshirdi: prezident hayotiga tahdid qilish va tahdidni shtatlararo aloqa orqali uzatish. Sobiq FBI direktori qisqa sud majlisida gapirmadi. Uning advokati Patrik Fitsjerald ishni qasddan ta’qib qilish sifatida bahslashishini aytdi.
To‘q kostyum kiygan Komi sud zaliga va undan odatda ayblanuvchilar foydalanadigan yon eshik orqali kirdi va chiqdi, izoh berishdan bosh tortdi. AQSh magistrat sudiyasi Komining ozodlikka chiqarilishini buyurdi va maxsus shartlar qo‘ymadi.
Uning navbatdagi sud majlisi Shimoliy Karolinada kutilmoqda, u yerda federal katta hakamlar hay’ati seshanba kuni ayblov xulosasini chiqardi. Oilasi sud jarayoni boshlanishidan biroz oldin yetib keldi. Komi ayblovlarni rad etdi va ularga qarshi kurashishini aytdi.
Ayblov Trampning Adliya departamenti tomonidan prezidentning siyosiy dushmanlarini jinoiy javobgarlikka tortishga qaratilgan yangi urinishni anglatadi. Tramp o‘tgan yili o‘zining ijtimoiy tarmoq postida Komi nomini tilga olib, raqiblariga qarshi jinoiy ayblov qo‘yishga chaqirgan edi.
Ish Komining o‘tgan yil may oyida Instagramda joylagan, chig‘anoqlar “8647” raqamini hosil qilgan suratiga asoslangan. Tramp va uning tarafdorlari bu raqamlar prezidentga qarshi zo‘ravonlikka chaqiriq ekanini aytishadi. 47 raqami 2025 yil yanvarida AQShning 47-prezidenti sifatida lavozimga qaytgan Trampga ishora sifatida keng tushuniladi.
Bahs “86” ma’nosiga bog‘liq. AQSh jargonida bu atama biror narsani olib tashlash yoki yo‘q qilishni anglatishi mumkin, ko‘pincha restoranlarda mahsulot mavjud emasligini bildirish uchun ishlatiladi. Ba’zi tanqidchilar bu zo‘ravonlik bilan olib tashlashni ham anglatishi mumkinligini ta’kidlaydilar, ammo bu talqin bahsli.
Komi o‘z postini tahdid sifatida niyat qilmaganini aytdi. Tanqidlardan so‘ng u suratni o‘chirib, Instagramda “ba’zi odamlar bu raqamlarni zo‘ravonlik bilan bog‘lashini bilmagani” va har qanday zo‘ravonlikka qarshi ekanini yozdi. Biroq prokurorlar kontekst bilan tanish bo‘lgan “oqilona qabul qiluvchi” suratni prezidentga zarar yetkazish niyatining jiddiy ifodasi sifatida talqin qilishi mumkinligini ta’kidlaydilar.
Ayblov xulosasiga ko‘ra, Komi ikki federal ayblovga duch kelmoqda: prezidentga tahdid qilish va shtatlararo savdoda tahdidli xabarni uzatish. Har bir ayblov besh yilgacha qamoq, jarima yoki ikkalasi bilan jazolanadi.

Бывший директор ФБР Джеймс Коми предстал перед федеральным судом США в Вирджинии на следующий день после предъявления обвинения в связи с публикацией в соцсетях, которая, по мнению прокуроров, угрожала президенту Дональду Трампу.
Коми сдался властям в среду по двум обвинениям: угроза жизни президента и передача угрозы через межштатные линии связи. Бывший глава ФБР не произнес ни слова во время короткого заседания. Его адвокат Патрик Фицджеральд заявил, что будет утверждать, что дело является показательным преследованием, направленным на наказание Коми за осуществление его законных прав.
В темном костюме Коми вошел и вышел из зала суда через боковой вход, обычно используемый подсудимыми, отказавшись от комментариев. Судья-магистрат США распорядилась освободить Коми без особых условий.
Следующее заседание ожидается в Северной Каролине, где федеральное большое жюри во вторник вынесло обвинительное заключение. Члены его семьи прибыли незадолго до начала процесса. Коми отрицает обвинения и заявил, что будет бороться с ними.
Обвинение знаменует собой новый шаг Министерства юстиции Трампа по привлечению к уголовной ответственности предполагаемых политических врагов президента. Трамп в прошлом году упомянул Коми по имени в посте в соцсетях, призывая к уголовному преследованию своих оппонентов.
Дело сосредоточено на посте в Instagram, который Коми опубликовал в мае прошлого года, с изображением ракушек, образующих число «8647». Трамп и его сторонники утверждают, что эти цифры являются закодированным призывом к насилию против президента. Число 47 широко понимается как отсылка к Трампу, который вернулся на пост в январе 2025 года как 47-й президент США.
Спор вращается вокруг значения «86». В американском сленге этот термин может означать удаление или отказ от чего-либо, часто используется в ресторанах, когда блюдо больше не доступно. Некоторые критики утверждают, что это может также подразумевать насильственное удаление, хотя эта интерпретация оспаривается.
Коми заявил, что не намеревался угрожать постом. После критики он удалил изображение и написал в Instagram, что «не знал, что некоторые люди ассоциируют эти цифры с насилием» и что он против насилия «любого рода». Однако прокуроры утверждают, что «разумный получатель», знакомый с контекстом, мог бы интерпретировать изображение как «серьезное выражение намерения причинить вред» президенту.
Согласно обвинительному заключению, Коми грозит два федеральных пункта: угроза президенту и передача угрожающего сообщения в межштатной торговле. Каждое обвинение предусматривает максимальное наказание в виде пяти лет тюремного заключения, штрафа или обоих.