Chegara bilmas muxbirlar tashkiloti (RSF) tomonidan e’lon qilingan 2026-yilgi Jahon Matbuot Erkinligi Indeksiga ko‘ra, dunyoning 180 davlatining taxminan uch choragida matbuot erkinligi “muammoli” yoki undan ham yomonroq deb baholangan. Bu global miqyosda jurnalistlarning xavfsiz va mustaqil ishlash qobiliyatiga jiddiy tahdid solayotganini ko‘rsatadi.
Indeksda 2013-yildan beri kuzatilayotgan pasayish tendensiyasi davom etmoqda. O‘n uch yil oldin davlatlarning uchdan bir qismida sharoitlar “qiyin”dan “juda jiddiy”gacha deb tasniflangan bo‘lsa, hozirda bu ko‘rsatkich yarmidan oshgan. Faqatgina 17 davlat o‘z ko‘rsatkichlarini yaxshilagan, 163 davlatda esa vaziyat yomonlashgan.
Eng erkin davlatlar qatorida Norvegiya, Estoniya, Niderlandiya va Daniya kabi Yevropa mamlakatlari yetakchilik qilmoqda. Biroq, Yevropaning o‘zida ham Shimoliy va G‘arbiy mintaqalar Janubiy va Sharqiy mintaqalarga nisbatan ancha erkin. Polshada hukumat o‘zgarishi bilan matbuot erkinligi yaxshilangan bo‘lsa, Slovakiyada Robert Fitsoning hokimiyatga qaytishi jurnalistlarga qarshi dushmanlik muhitini kuchaytirgan.
Slovakiyadagi vaziyat, ayniqsa, og‘ir: 2018-yilda tergovchi jurnalist Yan Kutsyakning o‘ldirilishi va hukumatning doimiy hujumlari yosh avlodni jurnalistika kasbidan qaytarmoqda. “Kutsyakning o‘ldirilishi hali ham ularga bu ishni qilmaslikni aytadi, ammo ular har kuni og‘zaki hujumlarga duch kelishni ham xohlamaydi”, deydi tergov markazi bosh muharriri Lukas Diko.
Argentinada prezident Xavyer Mileining jurnalistlarga qarshi kampaniyalari matbuot erkinligini keskin pasaytirgan. “Miley jurnalistni haqorat qilganda, u buni oddiy fuqaro sifatida emas, balki davlat boshlig‘i sifatida qiladi”, deydi Argentina matbuot forumi prezidenti Fernando Stanich. AQShda Donald Trampning matbuotga qarshi hujumlari ham mamlakat reytingini tushirgan.
RSF hisobotiga ko‘ra, qurolli mojarolar Iroq, Sudan, Janubiy Sudan va Yamanda matbuot erkinligining asosiy sababchisidir. G‘azoda urush boshlanganidan beri 220 dan ortiq jurnalist isroil armiyasi tomonidan o‘ldirilgan. Liverpul universiteti professori Vera Slavcheva-Petkovaning ta’kidlashicha, jurnalistlar birlashish va huquq himoyachilari bilan hamkorlik qilish orqali bu tahdidlarga qarshi tura oladi.

Согласно Всемирному индексу свободы прессы за 2026 год, опубликованному организацией «Репортёры без границ» (RSF), примерно в трёх четвертях из 180 оцениваемых стран условия для работы журналистов оцениваются как «проблематичные» или хуже. Это свидетельствует о серьёзной угрозе безопасности и независимости СМИ по всему миру.
Индекс фиксирует устойчивый спад с 2013 года: тогда лишь треть стран имела «трудные» или «очень серьёзные» условия, а сейчас — более половины. Только 17 стран улучшили свои показатели, тогда как в 163 странах ситуация ухудшилась. Наиболее свободные страны — Норвегия, Эстония, Нидерланды и Дания — находятся в Европе, тогда как в Азии и Африке условия наиболее суровы.
Внутри Европы наблюдается резкий контраст: в Польше после смены правительства свобода прессы выросла, а в Словакии после возвращения Роберта Фицо к власти враждебность к СМИ усилилась. «У него долгая карьера, и его нарратив всегда заключался в том, что журналисты — его враги», — говорит Лукаш Дико, главный редактор расследовательского центра имени Яна Куцяка.
Убийство журналиста Яна Куцяка в 2018 году и постоянные словесные атаки властей отпугивают молодёжь от профессии. «Убийство Куцяка до сих пор говорит им не заниматься этим, но они также не хотят подвергаться ежедневным словесным нападкам», — отмечает Дико. В Аргентине президент Хавьер Милей развязал кампанию против журналистов, используя социальные сети для оскорблений.
«Когда Милей оскорбляет журналиста, он делает это не как Милей-экономист или обычный гражданин, а как главный представитель аргентинского государства», — подчёркивает Фернандо Станич, президент форума прессы FOPEA. По его словам, нынешний уровень атак беспрецедентен. США также значительно снизили свои позиции в рейтинге из-за враждебной риторики Дональда Трампа.
Согласно отчёту RSF, вооружённые конфликты являются основной причиной ухудшения свободы прессы в Ираке, Судане, Южном Судане и Йемене. С начала войны в Газе израильская армия убила более 220 журналистов. Профессор Ливерпульского университета Вера Славчева-Петкова отмечает, что журналисты могут противостоять угрозам через объединение и сотрудничество с правозащитниками.
Южная Африка — пример страны, сохранившей «удовлетворительный» рейтинг благодаря сильному гражданскому обществу. «SANEF громкий и шумный, — говорит профессор Гленда Дэниэлс. — Сильный подход гражданского общества, адвокация и активизм имеют значение».