8-aprel kuni Livan tarixidagi eng qonli kunlardan biri bo‘ldi. Isroil butun mamlakat bo‘ylab 10 daqiqa ichida 100 dan ortiq hujum uyushtirdi. Bayrutning Tallet el Xayot mahallasida yashovchi 22 yoshli Ahmad Hamdiy o‘z uyida o‘tirganida raketaning 'ta'riflab bo‘lmaydigan ovozi'ni eshitdi. U divandan sakrab tushdi, shisha parchalari atrofga sochildi. To‘rtinchi qavatdagi kvartirasidan tuman tarqalgach, ro‘parasidagi bino vayronaga aylanganini ko‘rdi. U o‘tirgan divanga shrapnel parchalari kelib tekkan edi – aynan uning ko‘krak qafasi bo‘lgan joyga.
Bu kun Livanda 'Qora chorshanba' deb nomlandi. Isroilning hujumlarida kamida 357 kishi halok bo‘ldi. Isroil 250 Hizbulloh jangarisi o‘ldirilganini da‘vo qilmoqda. Biroq Al Jazira manbalariga ko‘ra, hujumlar beg‘araz va ayrim hollarda tinch aholini to‘g‘ridan-to‘g‘ri nishonga olgan bo‘lishi mumkin. Birlashgan Millatlar Tashkiloti ekspertlari 8-apreldagi hujumlarni 'beg‘araz' deb atadi.
Human Rights Watch tashkilotining Livan bo‘yicha tadqiqotchisi Ramzi Kaissning so‘zlariga ko‘ra, 'hujumlarning kunduzi, ogohlantirishsiz va tinch aholi bor joyda amalga oshirilgani Isroil harbiy xatti-harakatlarining beparvoligini ko‘rsatadi'. Isroil 2023-yil oktabrdan beri Livanga hujum qilishni to‘xtatmagan va 2024-yil noyabrdagi sulhni 10 000 dan ortiq marta buzgan.
Isroilning 8-apreldagi hujumlari 100 ta havo zarbasi va 160 dan ortiq bombani o‘z ichiga olgan. Isroil bu hujumlar Hizbullohning shtab-kvartiralari, qo‘mondonlik punktlari va harbiy obyektlariga qaratilganini da‘vo qilmoqda. Biroq ACLED tahlilchilarining dastlabki ma‘lumotlariga ko‘ra, qurbonlarning faqat bir nechtasi taniqli Hizbulloh a‘zolari bo‘lgan.
Livandagi huquqshunos va tadqiqotchi Gida Frangiyening aytishicha, 8-aprelda 101 ayol va bola halok bo‘lgan. '250 raqami to‘g‘ri bo‘lishi uchun har bir o‘ldirilgan erkak Hizbulloh jangarisi bo‘lishi kerak, bu esa haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi', deydi u. Livan matbuoti qurbonlar orasida restoran xodimlari, o‘qituvchilar, shoir, jurnalistlar, livan askarlari va druzlar partiyasi a‘zolari borligini xabar qilgan.
Amnesty Internationalning Livan kampaniyachisi Rayna Vebi ta‘kidlaganidek, xalqaro gumanitar huquq harbiy kuchlardan tinch aholi va harbiy nishonlarni farqlashni talab qiladi. Hatto qonuniy harbiy nishon bo‘lsa ham, hujumlar mutanosib bo‘lishi kerak. Biroq ekspertlarning fikricha, Isroilni javobgarlikka tortish imkoniyati deyarli yo‘q.
Ramzi Kaissning so‘zlariga ko‘ra, Isroil harbiylari Livanda qonunbuzarliklar uchun hech qanday to‘sqinlik sezmaydi. 'G‘azodagi insoniyatga qarshi jinoyatlardan keyin davlatlar qurol savdosini to‘xtatishi mumkin edi, ammo bunday bo‘lmadi'. Livan Xalqaro Jinoyat Sudiga (ICC) a‘zo emas, ammo uning yurisdiksiyasini qabul qilishi mumkin. ICC allaqachon Isroil Bosh vaziri Netanyaxu va sobiq mudofaa vaziri Gallantga G‘azo bo‘yicha hibsga olish orderi chiqargan.
16-aprelda AQSh prezidenti Donald Tramp Livan uchun sulh e‘lon qilganidan keyin Bayrutga hujumlar to‘xtadi. Biroq janubiy Livanda urush davom etmoqda, Isroil tinch aholini, jumladan qutqaruvchilarni o‘ldirishda davom etmoqda. Isroil va Livan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarni boshlagan, ammo bu Hizbullohning e‘tirozlariga sabab bo‘lmoqda.

8 апреля стал одним из самых кровавых дней в истории Ливана. Израиль нанес более 100 ударов по всей стране менее чем за 10 минут. 22-летний Ахмад Хамди, живущий в бейрутском районе Таллет эль-Хайят, сидел на диване, когда услышал «неописуемый звук» ракеты. Он спрыгнул с дивана, стекло в его здании разбилось вдребезги. Когда рассеялась пыль, он увидел, что дом напротив превратился в груду обломков. Осколки попали в диван, где только что была его грудь.
Этот день в Ливане назвали «Черной средой». В результате израильских атак погибли по меньшей мере 357 человек. Израиль утверждает, что убил 250 боевиков «Хизбаллы». Однако источники Al Jazeera сообщают, что удары были неизбирательными и в некоторых случаях могли представлять собой прямое нацеливание на гражданских. Эксперты ООН назвали атаки 8 апреля «неизбирательными».
По словам Рамзи Каисса, исследователя Human Rights Watch по Ливану, «метод, которым проводились атаки в середине дня, без предупреждения и в присутствии гражданских, свидетельствует о безрассудстве израильских военных». Израиль не прекращал атаки на Ливан с октября 2023 года и нарушил ноябрьское перемирие 2024 года более 10 000 раз, по данным ООН.
8 апреля Израиль нанес 100 авиаударов и сбросил более 160 бомб, утверждая, что цели были связаны с «Хизбаллой». Однако предварительные данные ACLED показывают, что лишь немногие жертвы были известными членами «Хизбаллы». Ливанский юрист Гида Франжье отметила, что 8 апреля погибла 101 женщина и ребенок. «Чтобы цифра в 250 была верной, каждый убитый мужчина должен быть боевиком, но это не так», — заявила она.
Среди убитых — сотрудники ресторанов, учителя, поэт, журналисты, ливанские солдаты и член друзской партии. В некоторых случаях атаки уничтожили целые семьи. Например, семья Насреддинов из Хермеля потеряла семь человек, а семья Хави — три поколения, включая троих детей.
Рейна Вехби, кампанейер Amnesty International в Ливане, подчеркнула, что международное гуманитарное право требует различать гражданских и военные цели. Даже при наличии законной военной цели атаки должны быть соразмерными. Однако эксперты считают, что Израиль вряд ли понесет ответственность. «Для израильских военных нет сдерживания», — сказал Каисс, отметив, что после преступлений в Газе страны могли приостановить продажу оружия, но этого не произошло.
Ливан может передать юрисдикцию Международному уголовному суду (МУС), который уже выдал ордера на арест премьер-министра Израиля Нетаньяху и бывшего министра обороны Галланта за военные преступления в Газе. Атаки на Бейрут временно прекратились после объявления президентом США Дональдом Трампом перемирия 16 апреля. Однако на юге Ливана война продолжается, Израиль убивает гражданских и спасателей. Израиль и Ливан начали прямые переговоры, несмотря на возражения «Хизбаллы».