Kolumbiyaning Santa Marta shahrida bo‘lib o‘tgan birinchi xalqaro konferensiyada 50 dan ortiq davlat vakillari qazib olinadigan yoqilg‘ilardan voz kechish bo‘yicha kelishuvga erishdilar. Uchrashuvda asosiy e’tibor iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash va toza energiyaga o‘tish masalalariga qaratildi.
Tuvalu davlatining ichki ishlar va iqlim o‘zgarishi vaziri Maina Vakafua Talia konferensiyani “tarixiy” deb atadi va ko‘p tomonlama hamkorlik muhimligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, eng katta muammolarni birgalikda yengish mumkin.
Konferensiyada ko‘mir, neft va gaz eksport qiluvchi davlatlar uchun o‘tish jarayoni murakkabligi qayd etildi. Kolumbiya misolida, ko‘mir eksporti iqtisodiyotning muhim qismi bo‘lib, uni to‘xtatish muqobil daromad manbalarini yaratishni talab qiladi.
Germaniyaning Ko‘mir komissiyasi namunaviy model sifatida keltirildi. 2019-yilda tashkil etilgan ushbu organ barcha manfaatdor tomonlarni jalb qilib, 2038-yilgacha ko‘mirdan voz kechish rejasini ishlab chiqqan.
Fransiya o‘zining qazib olinadigan yoqilg‘ilardan voz kechish bo‘yicha batafsil rejasini taqdim etdi: ko‘mir 2027-yilga, neft 2045-yilga, gaz esa 2050-yilga qadar bosqichma-bosqich to‘xtatiladi. Biroq nodavlat tashkilotlar bu rejani yetarli emas deb hisoblaydi.
Moliyalashtirish masalasi asosiy muammolardan biri bo‘lib qolmoqda. Niderlandiya iqlim vaziri Stientje van Veldhoven arzon moliyalashtirish zarurligini ta’kidladi. Hozirda qazib olinadigan yoqilg‘ilarga yiliga 920 milliard dollar subsidiya ajratilmoqda.
Kolumbiya prezidenti Gustavo Petro joriy global iqtisodiy modelni tanqid qilib, urushlarni qazib olinadigan yoqilg‘i resurslari atrofidagi geosiyosiy strategiyalar bilan bog‘ladi.
Yevropa Ittifoqi iqlim bo‘yicha rahbari Vopke Xukstra Yevropaning qazib olinadigan yoqilg‘i importi uchun to‘lovlari ikki oy ichida 22 milliard yevrodan oshganini ma’lum qildi.
Konferensiya ishtirokchilari kelgusi yilda Tuvluda bo‘lib o‘tadigan navbatdagi uchrashuvga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Olimlarning fikricha, bu kichik Tinch okeani orol davlati dengiz sathining ko‘tarilishi tufayli 2100-yilga kelib yo‘qolib ketishi mumkin.

В колумбийском прибрежном городе Санта-Марта завершилась первая в истории конференция, посвященная отказу от ископаемого топлива. Министры, климатические активисты и финансовые эксперты из более чем 50 стран согласовали ряд итоговых документов.
Министр внутренних дел, климата и окружающей среды Тувалу Маина Вакафуа Талия назвал конференцию «исторической», подчеркнув, что многостороннее сотрудничество позволяет преодолевать самые серьезные вызовы.
Участники отметили сложность перехода для стран-экспортеров угля, нефти и газа. Колумбия, чья экономика зависит от экспорта угля, сталкивается с необходимостью создания альтернативных источников дохода и занятости.
В качестве примера успешной модели была приведена Угольная комиссия Германии, созданная в 2019 году. Она объединила всех заинтересованных сторон и разработала план поэтапного отказа от угля к 2038 году.
Франция представила детальный план отказа от ископаемого топлива: уголь — к 2027 году, нефть — к 2045 году, газ — к 2050 году. НПО приветствовали план, но назвали его недостаточным.
Финансирование энергетического перехода остается ключевой проблемой, особенно для развивающихся стран. Нидерланды призвали к сокращению субсидий на ископаемое топливо, которые в мире составляют около 920 миллиардов долларов в год.
Президент Колумбии Густаво Петро раскритиковал глобальную экономическую модель, основанную на потреблении ископаемого топлива, и связал текущие конфликты с геополитическими стратегиями вокруг этих ресурсов.
Глава климатической политики ЕС Вопке Хукстра заявил, что за два месяца счет Европы за импорт ископаемого топлива вырос более чем на 22 миллиарда евро без увеличения объема поставок.
Следующая встреча запланирована на следующий год в Тувалу. Ученые предупреждают, что это небольшое тихоокеанское островное государство может исчезнуть к 2100 году из-за повышения уровня моря.