AQSh Adliya vazirligi juma kuni Oq uydagi matbuot kotiblari uyushmasi kechki ovqatiga qurolli hujum uyushtirishga uringan shaxsning yangi videotasvirlarini e’lon qildi. Ushbu kadrlar maxfiy xizmat agentining do‘stona o‘tdan yaralanganligi haqidagi mish-mishlarni rad etish uchun taqdim etildi.
Vashington federal prokurori Janin Pirro ijtimoiy tarmoqlarda videoni joylab, “Do‘stona o‘t natijasida otishma bo‘lganiga hech qanday dalil yo‘q”, deb yozdi. Avvalroq prokuratura agentning o‘q o‘tkazmaydigan jiletiga o‘q tekkanini, ammo o‘q gumondorning qurolidan chiqqanligi tasdiqlanmaganini ma’lum qilgan edi.
Maxfiy xizmat direktori Shon Kerran Fox Newsga bergan intervyusida agent gumondor tomonidan “yaqin masofadan” otilganini va “qahramonlarcha javob qaytarganini” aytdi. Agent besh marta o‘q uzgan. Prezident Donald Tramp ham agentning boshqa xodimlar tomonidan xatolik bilan otilganini rad etib, “Bu do‘stona o‘t emas edi, bu biz emas edik”, dedi.
Reuters agentligi AQSh huquq-tartibot idoralari manbasiga tayanib, tergov maxfiy xizmat agentining do‘stona o‘tdan yaralanmaganligini aniqlaganini xabar qildi. Pirro tomonidan e’lon qilingan deyarli olti daqiqalik videoda o‘nlab federal xodimlar metall detektorlarni yig‘ishtirib, bemalol turgani, gumondor esa qo‘lida uzun qurol bilan yugurib o‘tayotgani ko‘rinadi.
Videoda gumondor agentga qurolini qaratgani, ammo o‘q uzgani aniq emas. Gumondor eshikdan chiqib, xodimlar tomon yugurgan va ularning ko‘pchiligi uni sezmagan. Faqat bir agent, gumondor tomonidan otilgan deb taxmin qilinayotgan shaxs, qurolini chiqargan va kamida uch marta o‘q uzgan. Rasmiylar gumondorning hujum paytida otilmaganini aytishdi.
Videoda, shuningdek, gumondorning kechki ovqatdan bir kun oldin Vashington Hilton mehmonxonasida koridorda aylanib yurgani va sport zaliga qisqa vaqt kirgani aks etgan. Kerranning so‘zlariga ko‘ra, metall detektorlardan Tramp o‘tirgan podiumgacha bor-yo‘g‘i 355 fut (taxminan 108 metr) masofa bo‘lgan.
31 yoshli gumondor xavfsizlik xodimlari bilan to‘qnashuvda ushlangan. U AQSh prezidentiga suiqasd uyushtirishga urinishda ayblanib, aybdor topilsa, umrbod qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin. Gumondor juma kuni sud majlisida qamoqda qolishga rozi bo‘ldi va uning advokati Tezira Abe uni jamiyat uchun xavfli deb hisoblamaslikni so‘radi.

Министерство юстиции США в пятницу обнародовало новые видеозаписи, показывающие момент попытки вооруженного мужчины прорваться на ужин Ассоциации корреспондентов Белого дома, чтобы якобы убить президента Дональда Трампа. Кадры были опубликованы на фоне спекуляций о том, что агент Секретной службы был ранен дружественным огнем.
Федеральный прокурор Вашингтона Джиннин Пирро разместила видео в соцсетях, заявив: «Нет никаких доказательств того, что стрельба была результатом дружественного огня». Ранее прокуратура сообщала, что агент был ранен в пуленепробиваемый жилет, но не уточняла, была ли пуля выпущена из оружия подозреваемого.
Директор Секретной службы Шон Карран в интервью Fox News заявил, что агент был обстрелян «в упор» подозреваемым, который пытался прорваться через контрольно-пропускной пункт у входа на ужин. «Наш офицер героически открыл ответный огонь», — сказал Карран, добавив, что агент сделал пять выстрелов.
Президент Трамп также опроверг версию о дружественном огне: «Они сказали, что это не был дружественный огонь. Это были не мы», — заявил он журналистам в Овальном кабинете. Агентство Reuters со ссылкой на представителя правоохранительных органов США сообщило, что расследование пришло к выводу, что агент не был ранен дружественным огнем.
Почти шестиминутное видео, опубликованное Пирро, показывает, как около дюжины федеральных офицеров разбирают металлодетекторы на КПП и стоят в расслабленной позе, когда подозреваемый пробегает мимо с длинноствольным оружием в руках. На кадрах видно, как подозреваемый направляет оружие на агента, но неясно, произвел ли он выстрел в этот момент.
Подозреваемый вышел из двери и побежал в сторону офицеров, большинство из которых не заметили его, пока он не оказался рядом. Только один агент, предположительно раненый, успел вытащить оружие и выстрелил не менее трех раз. По данным властей, подозреваемый не был ранен во время атаки.
На видео также видно, как подозреваемый «осматривает местность» за день до ужина, прогуливаясь по коридору отеля Washington Hilton и ненадолго заходя в спортзал. Карран отметил, что расстояние от металлодетекторов до подиума, где сидел Трамп, составляло всего 355 футов (около 108 метров).
31-летний подозреваемый был задержан после хаотичной потасовки с охраной. Ему предъявлено обвинение в попытке убийства президента США, и в случае признания виновным ему грозит пожизненное заключение. В пятницу подозреваемый согласился остаться под стражей, а его адвокат Тезира Абе заявила, что не будет оспаривать аргументы прокуратуры о его опасности для общества.