Yangi so‘rov natijalariga ko‘ra, AQSh fuqarolarining katta qismi Eronga qarshi harbiy harakatlarni boshlash noto‘g‘ri qaror bo‘lgan deb hisoblaydi. Urush global iqtisodiyotni larzaga solib, AQShda yashash narxining oshishiga sabab bo‘lmoqda.
Washington Post-ABC-Ipsos so‘rovi shuni ko‘rsatdiki, respondentlarning 61 foizi Eronga qarshi harbiy kuch ishlatishni xato deb baholagan, atigi 36 foizi esa buni to‘g‘ri qaror deb biladi.
So‘rov AQSh va Isroil tomonidan fevral oyi oxirida boshlangan urushga qo‘llab-quvvatlash darajasi pastligini ko‘rsatuvchi eng so‘nggi tadqiqotdir. Urush Yaqin Sharq bo‘ylab minglab odamlarning hayotiga zomin bo‘lib, global energiya narxlarini keskin oshirdi.
Respondentlarning 44 foizi yuqori benzin narxlari tufayli haydashni qisqartirganini, 42 foizi esa uy-ro‘zg‘or xarajatlarini kamaytirganini aytdi. Yillik daromadi 50 000 dollardan kam bo‘lganlar orasida bu ko‘rsatkichlar mos ravishda 56 va 59 foizga yetdi.
Prezident Donald Trampning reytingi yangi past darajalarga tushib, saylovchilar iqtisodiy muammolar va yashash narxidan noroziligini bildirmoqda. Urush Trampning keraksiz xorijiy urushlardan qochish va’dasiga zid sifatida talqin qilinmoqda.
So‘rovda qatnashganlarning 46 foizi Eronga hujum qilish qarori Trampning saylovoldi pozitsiyasiga mos kelmasligini aytdi. Urush Iroq urushi (2006) va Vyetnam urushi (1970-yillar) bilan bir xil darajada mashhur emas.
AQSh harbiy harakatlarining muvaffaqiyati haqida so‘ralganda, 39 foiz muvaffaqiyatsiz deb baholagan, 19 foiz muvaffaqiyatli deb hisoblagan, 41 foiz esa hukm chiqarishga erta deb javob bergan.
Respublikachilar partiyasi a’zolari orasida urushni qo‘llab-quvvatlash yuqoriligicha qolmoqda. Ularning 80 foizi Eronga hujum qilish to‘g‘ri qaror deb hisoblaydi, ammo operatsiyalar muvaffaqiyati bo‘yicha ular teng ikkiga bo‘lingan.

Согласно новому опросу, подавляющее большинство граждан США считают решение о военных действиях против Ирана ошибочным. Война дестабилизирует мировую экономику и усугубляет проблемы с ростом стоимости жизни в Америке.
Опрос Washington Post-ABC-Ipsos, опубликованный в пятницу, показал, что 61 процент респондентов считают применение военной силы против Ирана ошибкой, и только 36 процентов одобряют это решение.
Это последнее исследование, фиксирующее низкий уровень поддержки войны, развязанной США и Израилем в конце февраля. Конфликт унес тысячи жизней на Ближнем Востоке и спровоцировал резкий рост мировых цен на энергоносители.
Из-за высоких цен на бензин 44 процента опрошенных сократили поездки на автомобиле, а 42 процента урезали домашние расходы. Среди респондентов с доходом менее 50 000 долларов в год эти показатели достигли 56 и 59 процентов соответственно.
Рейтинг президента Дональда Трампа упал до новых минимумов на фоне недовольства избирателей экономическими проблемами. Война также противоречит обещанию Трампа избегать ненужных зарубежных конфликтов.
46 процентов респондентов заявили, что решение атаковать Иран не соответствует предвыборной позиции Трампа. По уровню непопулярности война с Ираном сравнима с войной в Ираке (2006 год) и войной во Вьетнаме (начало 1970-х).
На вопрос об успешности военных действий 39 процентов ответили, что они неудачны, 19 процентов — успешны, а 41 процент затруднились с оценкой.
Среди республиканцев поддержка войны остается высокой: почти 80 процентов считают решение правильным, хотя мнения об успешности операций разделились поровну.