AQSh prezidenti Donald Tramp Kongressga yo'llagan maktubida Eron bilan harbiy to'qnashuvlar to'xtatilganini ma'lum qildi. Uning so'zlariga ko'ra, 2026-yil 7-apreldan beri ikki tomon o'rtasida otishma bo'lmagan.
Trampning ta'kidlashicha, 2026-yil 28-fevralda boshlangan harbiy harakatlar hozirda yakunlangan. Ushbu bayonot prezidentning Kongressga Eronga qarshi zarbalar haqida rasmiy xabar berganidan 60 kun o'tib berildi.
AQSh qonunchiligiga ko'ra, prezident harbiy harakatlar to'g'risida xabardor qilganidan so'ng 60 kun ichida armiyadan foydalanishni to'xtatishi shart, agar Kongress davom ettirishga ruxsat bermasa. Bu talab bir necha o'n yilliklar oldin qabul qilingan Urush kuchlari rezolyutsiyasida belgilangan.
Mudofaa vaziri Pit Xegset Kongress eshituvida sulh tuzilgani sababli 60 kunlik muddat to'xtatilgan deb hisoblashini aytdi. Biroq demokrat senator Tim Kaine bu fikrga qo'shilmay, qonunchilik buni qo'llab-quvvatlamasligini bildirdi.
Vaziyat AQSh hukumati ichida prezidentning harbiy kuch ishlatish bo'yicha vakolatlari haqida munozaralarni kuchaytirdi. Tanqidchilar Tramp ma'muriyatining Eron bilan mojaroda Kongress ruxsatisiz harakat qilganini ta'kidlamoqda.

Президент США Дональд Трамп направил Конгрессу письмо, в котором заявил о прекращении боевых действий с Ираном. По его словам, с 7 апреля 2026 года между американскими силами и Ираном не было перестрелок.
Трамп подчеркнул, что военные действия, начавшиеся 28 февраля 2026 года, завершены. Это заявление прозвучало на 60-й день после того, как он официально уведомил Конгресс об ударах по Ирану.
Согласно американскому закону, президент обязан прекратить использование вооруженных сил в течение 60 дней после такого уведомления, если Конгресс не разрешит продолжение. Это требование содержится в принятом десятилетия назад Законе о военных полномочиях.
Министр обороны Пит Хегсет на слушаниях в Конгрессе заявил, что из-за перемирия 60-дневный срок приостановлен. Однако демократ сенатор Тим Кейн выразил несогласие, отметив, что закон не поддерживает такую трактовку.
Ситуация усилила дебаты в правительстве США о полномочиях президента в использовании военной силы. Критики утверждают, что администрация Трампа действовала без санкции Конгресса в конфликте с Ираном.