Amerika Qo‘shma Shtatlari G‘aznachilik departamentining Xorijiy aktivlarni nazorat qilish idorasi (OFAC) Hormuz bo‘g‘ozidan o‘tish uchun Eronga har qanday to‘lov yoki yig‘im to‘lagan yuk tashuvchi kompaniyalarga nisbatan sanksiya qo‘llash haqida ogohlantirdi.
Ushbu ogohlantirish AQShning Hormuz bo‘g‘ozidagi dengiz blokadasi uchinchi haftasiga qadam qo‘ygan bir paytda, Eron bilan AQSh o‘rtasidagi sulh muzokaralari to‘xtab qolgan sharoitda berildi. Eron prezidenti Masud Pezeshkiyon mamlakat portlariga qarshi davom etayotgan blokadani “chidab bo‘lmas” deb atadi.
Eronning Hormuz bo‘g‘oziga ta’siri va uni amalda yopish qobiliyati AQSh va Isroil 28 fevral kuni Eronga hujum boshlaganidan so‘ng muhim bosim vositasi sifatida namoyon bo‘ldi. Dunyo bo‘yicha xom neft va suyultirilgan gaz dengiz yuklarining taxminan beshdan bir qismi ushbu muhim suv yo‘lidan o‘tadi.
Urushni tugatish bo‘yicha oldingi takliflarida Eron davlat hududi orqali o‘tayotgan kemalardan yig‘im yoki to‘lov undirishni taklif qilgan edi. Vashington bu taklifni bir necha bor rad etgan.
OFAC ogohlantirishida Eron yuk tashuvchilarga fiat valyuta, raqamli aktivlar, ofsetlar, norasmiy svoplar yoki boshqa natura shaklidagi to‘lovlarni taklif qilishi mumkinligi ta’kidlangan. Shuningdek, Eron Qizil Yarim Oy Jamiyati, Bonyod-e Mostazafan yoki Eron elchixonasi hisob raqamlariga xayriya sifatida rasmiylashtirilgan to‘lovlar ham xavf ostida ekani aytilgan.
“OFAC ushbu ogohlantirishni AQSh va AQSh fuqarosi bo‘lmagan shaxslarga Eron rejimiga xavfsiz o‘tish uchun to‘lov to‘lash yoki kafolat so‘rash bilan bog‘liq sanksiya xavflari haqida ma’lumot berish uchun chiqarmoqda”, deyiladi hujjatda. “Ushbu xavflar to‘lov usulidan qat’i nazar mavjud”, deb qo‘shimcha qilingan.
Eron hukumati va Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) hali ham AQSh sanksiyalari ostida. Juma kungi ogohlantirish Eron davlat matbuoti Tehron Tramp ma’muriyatiga doimiy sulh bo‘yicha yangi taklif yuborgani haqida xabar berganidan so‘ng chiqdi.
Oq uy matbuot kotibi Anna Kelli “shaxsiy diplomatik suhbatlar haqida batafsil ma’lumot bermasligini” aytib, taklif olinganini tasdiqlashdan bosh tortdi. U “Tramp Eron hech qachon yadro quroliga ega bo‘lmasligi kerakligini aniq aytgan va muzokaralar AQShning qisqa va uzoq muddatli milliy xavfsizligini ta’minlash uchun davom etmoqda” dedi.
Har ikki tomon 7 aprel kuni jangovar harakatlarni to‘xtatish bo‘yicha vaqtinchalik kelishuvga erishgandan so‘ng hujumlarni asosan to‘xtatgan. Tramp to‘xtab qolgan muzokaralar fonida hujumlarni qayta boshlash bilan bir necha bor tahdid qilgan.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi juma kuni Tehronning AQSh bilan diplomatiyaga ochiq ekanini, agar Vashington “kengayish siyosati” va “tahdid ritorikasini” o‘zgartirsa, muzokaralarga tayyorligini bildirdi.

Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) Министерства финансов США предупредило, что любые судоходные компании, выплачивающие Ирану пошлины или сборы за проход через Ормузский пролив, рискуют попасть под санкции.
Предупреждение прозвучало на фоне продолжающейся третью неделю морской блокады пролива со стороны США, в то время как переговоры о прекращении огня между Вашингтоном и Тегераном зашли в тупик. Президент Ирана Масуд Пезешкиан назвал продолжающуюся осаду иранских портов «невыносимой».
Влияние Ирана на Ормузский пролив и его способность фактически перекрыть этот водный путь стали ключевым рычагом давления вскоре после того, как США и Израиль начали атаки на Иран 28 февраля. Примерно пятая часть мировых морских перевозок сырой нефти и сжиженного природного газа проходит через эту артерию.
В своих предыдущих предложениях по завершению войны Иран выдвигал идею взимания платы или сборов с судов, проходящих через пролив. Вашингтон неоднократно отвергал эту возможность.
В предупреждении OFAC отмечается, что Иран может предлагать судоходным компаниям фиатную валюту, цифровые активы, офсеты, неформальные свопы или другие натуральные выплаты. Также упоминаются платежи, оформленные как благотворительные пожертвования, в том числе в адрес Общества Красного Полумесяца Ирана, Фонда угнетенных (Боньяд-е Мостазафан) или на счета иранских посольств.
«OFAC выпускает это предупреждение, чтобы проинформировать граждан США и неграждан США о санкционных рисках, связанных с осуществлением таких платежей иранскому режиму или запросом у него гарантий безопасного прохода», — говорится в документе. «Эти риски существуют независимо от способа оплаты», — добавлено в нем.
Как правительство Ирана, так и Корпус стражей исламской революции (КСИР) по-прежнему находятся под санкциями США. Предупреждение было опубликовано после того, как иранские государственные СМИ сообщили, что Тегеран направил администрации Трампа новое предложение о долгосрочном прекращении огня.
Представитель Белого дома Анна Келли заявила, что администрация «не вдается в подробности частных дипломатических бесед», отказавшись подтвердить получение предложения. Она добавила, что «Трамп ясно дал понять, что Иран никогда не может обладать ядерным оружием, и переговоры продолжаются для обеспечения краткосрочной и долгосрочной национальной безопасности США».
Обе стороны в значительной степени прекратили атаки после достижения предварительного соглашения о приостановке боевых действий 7 апреля. Трамп неоднократно угрожал возобновить атаки на фоне зашедших в тупик переговоров.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил в пятницу, что Тегеран остается открытым для дипломатии с США, если Вашингтон изменит свой «экспансионистский подход» и «угрожающую риторику».