AQSh prezidenti Donald Tramp ma'muriyati Tehron bilan erishilgan o't ochishni to'xtatish kelishuvi harbiy harakatlarni “tugatdi” degan da'voni ilgari surmoqda. Bu bayonot ikki oy davom etgan Eron urushi bo'yicha Kongressga hisob berishning qonuniy muddati juma kuni tugagan bir paytda yangradi, deb yozdi Reuters.
1973-yilda qabul qilingan “Urush vakolatlari to'g'risida”gi rezolyutsiyaga ko'ra, prezident harbiy harakatlarni faqat 60 kun davomida mustaqil olib borishi mumkin. Ushbu muddat tugagach, u harbiy harakatlarni to'xtatishi, Kongressdan ruxsat so'rashi yoki qo'shinlarni olib chiqish jarayonida “AQSh Qurolli kuchlari xavfsizligi bilan bog'liq muqarrar harbiy zarurat” tufayli muddatni 30 kunga uzaytirishni talab qilishi lozim.
Politico Oq uyning da'vosi bayon qilingan maktub nashr ixtiyoriga kelib tushganini ma'lum qildi. Unga ko'ra, agar qonun chiqaruvchilar harbiy kuch ishlatishga ruxsat bermasa, operatsiyalar to'xtatilishi shart. Trampning ta'kidlashicha, Tehron bilan erishilgan o't ochishni to'xtatish kelishuvi amalda ushbu muddatning hisobini to'xtatadi.
“2026-yil 7-apreldan beri AQSh va Eron o'rtasida o't ochish holatlari kuzatilmadi”, — deb yozadi Tramp o'zi tomonidan muddatsiz uzaytirilgan o't ochishni to'xtatish rejimiga ishora qilib. “2026-yil 28-fevralda boshlangan harbiy harakatlar yakunlandi”.
Ushbu maktub, shuningdek, muzokaralar to'xtab qolgan va Eron portlarining harbiy blokadasi davom etayotgan bir sharoitda e'lon qilindi. Prezident juma kuni Floridaga jo'nab ketish oldidan jurnalistlarga Eronga “yakuniy taklif” berganini aytdi, biroq ushbu mamlakatning “tarqoq” hukumati bilan kelishuvga erishish imkoniyatiga nisbatan shubha bildirdi.
Eronning IRNA davlat axborot agentligi 1-may kuni Eron AQSh bilan muzokaralar bo'yicha o'z yangi taklifini Pokistondagi vositachilarga topshirgani haqida yozgandi. Keyinroq Tramp ushbu taklifdan “mamnun emasligini” aytdi, biroq taklifning aynan qaysi kamchiliklari borligiga to'xtalmadi. AQSh va Eron o'rtasidagi nobarqaror o't ochishni to'xtatish rejimi uch haftadan beri davom etmoqda.
“Urush vakolatlari to'g'risida”gi rezolyutsiyada belgilangan 1-may muddati endi hech qanday choralarsiz o'tib ketadigan ko'rinadi, chunki Senat demokratlarning urushni to'xtatish bo'yicha oltinchi urinishini rad etganidan so'ng qonun chiqaruvchilar payshanba kuni bir haftalik ta'tilga chiqib ketdi, deb qo'shimcha qildi Associated Press.

Администрация президента США Дональда Трампа утверждает, что соглашение о прекращении огня с Тегераном «завершило» военные действия. Это заявление прозвучало в пятницу, когда истек законный срок отчета Конгрессу о двухмесячной войне с Ираном, сообщает Reuters.
Согласно Резолюции о военных полномочиях 1973 года, президент может вести военные действия самостоятельно только в течение 60 дней. По истечении этого срока он должен прекратить военные действия, запросить разрешение Конгресса или потребовать продления на 30 дней в связи с «неизбежной военной необходимостью, связанной с безопасностью вооруженных сил США» в процессе вывода войск.
Politico сообщает, что письмо с изложением позиции Белого дома поступило в распоряжение издания. Согласно письму, если законодатели не разрешат применение военной силы, операции должны быть прекращены. Трамп утверждает, что соглашение о прекращении огня с Тегераном фактически останавливает отсчет этого срока.
«С 7 апреля 2026 года между США и Ираном не наблюдалось случаев нарушения режима прекращения огня», — пишет Трамп, ссылаясь на бессрочно продленный им режим прекращения огня. «Военные действия, начавшиеся 28 февраля 2026 года, завершены».
Письмо было обнародовано на фоне остановки переговоров и продолжающейся военной блокады иранских портов. Перед отлетом во Флориду в пятницу президент заявил журналистам, что сделал Ирану «окончательное предложение», но выразил сомнение в возможности достичь соглашения с «разрозненным» правительством этой страны.
Государственное информационное агентство Ирана IRNA 1 мая сообщило, что Иран передал посредникам в Пакистане свое новое предложение по переговорам с США. Позже Трамп заявил, что он «не удовлетворен» этим предложением, но не уточнил, в чем именно заключаются его недостатки. Нестабильный режим прекращения огня между США и Ираном длится уже три недели.
Срок, установленный Резолюцией о военных полномочиях на 1 мая, по-видимому, истечет без каких-либо мер, поскольку законодатели ушли в недельный отпуск в четверг после того, как Сенат отклонил шестую попытку демократов остановить войну, добавило Associated Press.