Qo‘shma Shtatlardagi arzon aviakompaniya Spirit Airlines barcha reyslarini bekor qildi va faoliyatini to‘xtatdi. Kompaniya rahbariyati hukumat bilan moliyaviy yordam bo‘yicha muzokaralar muvaffaqiyatsiz yakunlangani sababli operatsiyalarni “zudlik bilan” tugatishga qaror qilganini ma’lum qildi.
Spirit Airlines bayonotiga ko‘ra, kompaniya “operatsiyalarni tartibli ravishda yopishni boshladi”. Barcha reyslar bekor qilingan, mijozlarga xizmat ko‘rsatish to‘xtatilgan. Aviakompaniya yo‘lovchilarga chiptalar uchun pulni avtomatik qaytarish tizimi orqali olishni tavsiya qilgan.
Kompaniya rahbarlari 34 yil davomida arzon narxlar modeli bilan sanoatga ta’sir ko‘rsatganliklaridan faxrlanishlarini bildirgan. Biroq, neft narxining keskin oshishi va boshqa iqtisodiy bosimlar moliyaviy ahvolni yomonlashtirgan. Urush tufayli yoqilg‘i narxi gallon uchun 4,5 dollardan oshib, kompaniyaning 2026 yil uchun prognozidan ikki baravar ko‘p bo‘lgan.
Spirit Airlines ilgari hukumatdan moliyaviy yordam olishga umid qilgan edi. Prezident Donald Tramp o‘tgan hafta bunday imkoniyatni tilga olgan edi. Ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, taklif davlatning 500 milliard dollar (taxminan 427 milliard yevro) soliq to‘lovchilar pulini aviakompaniyaning ulushiga almashtirishni nazarda tutgan.
Tramp jurnalistlarga “Agar yordam bera olsak, beramiz, lekin birinchi o‘rinda biz turishimiz kerak”, deb aytgan. U ma’muriyati faqat “yaxshi kelishuv” bo‘lgan taqdirdagina harakat qilishini ta’kidlagan. Juma kuni Tramp ma’muriyati Spirit Airlinesni saqlab qolish uchun “yakuniy taklif” berganini, ammo kelishuvga erishilmaganini ma’lum qilgan.
Aviakompaniyaning yopilishi taxminan 17 ming ish o‘rniga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Bu AQSh aviatsiya sanoati uchun jiddiy zarba bo‘lib, arzon aviakompaniyalar modelining zaif tomonlarini ko‘rsatmoqda.

Американский лоукостер Spirit Airlines отменил все рейсы и объявил о прекращении деятельности «немедленно» после провала переговоров с правительством о финансовой помощи. Компания заявила о начале «упорядоченного сворачивания операций».
Все рейсы отменены, обслуживание клиентов прекращено. Пассажирам рекомендовано воспользоваться автоматической системой возврата средств за билеты. В заявлении компании отмечается, что она гордится своей моделью сверхнизких цен, которая влияла на отрасль на протяжении 34 лет.
Финансовое положение компании ухудшилось из-за резкого роста цен на нефть и других экономических давлений. Война в Иране привела к росту стоимости топлива до более чем 4,5 долларов за галлон к концу апреля, что вдвое превысило прогнозы компании на 2026 год.
Ранее Spirit Airlines надеялась получить государственную помощь. Президент Дональд Трамп на прошлой неделе упоминал такую возможность. По данным СМИ, предложение предусматривало выделение авиакомпании 500 миллиардов долларов (около 427 миллиардов евро) из средств налогоплательщиков в обмен на долю в компании.
Трамп заявил журналистам: «Если мы можем помочь, мы поможем, но мы должны быть на первом месте». Он подчеркнул, что его администрация будет действовать только в случае «хорошей сделки». В пятницу Трамп сообщил, что его администрация сделала «окончательное предложение» по спасению Spirit Airlines, но соглашение не было достигнуто.
Закрытие авиакомпании может затронуть около 17 тысяч рабочих мест. Это серьезный удар по авиационной отрасли США, демонстрирующий уязвимость модели лоукостеров.