Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) chaqaloqlar uchun mo'ljallangan birinchi bezgak dori vositasini tasdiqladi. Bu butun dunyo bo'ylab keng qo'llanishga yo'l ochadi.
Afrikaning ayrim hududlarida olti oygacha bo'lgan bolalarning 18 foizigacha bezgak bilan kasallanadi, ammo hozirgacha eng kichik bemorlar uchun xavfsiz davolash usuli mavjud emas edi. 2024-yilda bezgakdan 610 000 kishi vafot etgan, ularning to'rtdan uch qismi Afrikadagi besh yoshgacha bolalardir.
JSST ma'lumotlariga ko'ra, hozirgacha chaqaloqlar katta yoshdagi bolalar uchun mo'ljallangan formulalar bilan davolangan, bu esa dozalash xatolari, nojo'ya ta'sirlar va zaharlanish xavfini oshiradi.
Coartem Baby deb nomlangan yangi dori 2 kg (4,4 funt) gacha bo'lgan chaqaloqlarni davolash uchun ishlatilishi mumkin. Preparat shirin olcha ta'mli tabletkalar shaklida bo'lib, suyuqlikda, shu jumladan ona sutida eritilishi mumkin.
JSST Bosh direktori Tedros Adhanom Ghebreyesus: "Asrlar davomida bezgak bolalarni ota-onalaridan tortib oldi, jamoalardan sog'liq, boylik va umidni olib ketdi. Ammo bugun voqea o'zgarmoqda", dedi.
Coartem Baby endi JSSTning prekvalifikatsiyasiga ega bo'lib, bu uning xalqaro sifat, xavfsizlik va samaradorlik standartlariga javob berishini ko'rsatadi. Bu ko'plab bezgak yuqori bo'lgan mamlakatlarda, ayniqsa Sahroi Kabirdan janubiy Afrikada davlat xaridlarini amalga oshirish imkonini beradi.
Dori Novartis farmatsevtika kompaniyasi va Medicines for Malaria Venture (MMV) tomonidan ishlab chiqilgan. U artemeter va lumefantrin moddalarini o'z ichiga oladi.
Ganada Coartem Baby allaqachon qo'llanila boshlangan. Sakkiz oylik Wonder chaqaloq 12 haftaligida ushbu dorini olgan birinchi bemorlardan biri edi.

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) одобрила первое лекарство от малярии, предназначенное для младенцев, что открывает путь к его широкому применению по всему миру.
В некоторых частях Африки до 18% детей в возрасте до шести месяцев заражаются малярией, но исторически не было безопасного лечения для самых маленьких. В 2024 году от малярии умерло 610 000 человек, около трех четвертей из которых — дети до пяти лет в Африке.
ВОЗ заявила, что до сих пор младенцев с малярией лечили препаратами, предназначенными для детей старшего возраста, «что увеличивает риск ошибок дозировки, побочных эффектов и токсичности».
Новый препарат Coartem Baby может использоваться для лечения младенцев весом от 2 кг (4,4 фунта). Лекарство выпускается в виде сладких таблеток со вкусом вишни, которые можно растворять в жидкостях, включая грудное молоко.
Генеральный директор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус заявил: «Веками малярия отнимала детей у родителей, а у сообществ — здоровье, богатство и надежду. Но сегодня история меняется».
Coartem Baby теперь имеет преквалификацию ВОЗ, что свидетельствует о его соответствии международным стандартам качества, безопасности и эффективности, и позволит государственным закупкам во многих странах с высоким уровнем малярии, особенно в странах Африки к югу от Сахары.
Препарат содержит два противомалярийных лекарства — артеметер и люмефантрин, и был разработан фармацевтической компанией Novartis и Medicines for Malaria Venture (MMV).
В Гане Coartem Baby уже начали применять. Восьмимесячный младенец Вандер был одним из первых пациентов, получивших препарат в возрасте 12 недель.