Braziliyaning shimoliy-sharqiy qismida kuchli yomg‘irlar natijasida kamida olti kishi halok bo‘ldi, minglab odamlar esa uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Mahalliy hokimiyat ma’lumotlariga ko‘ra, halok bo‘lganlar Pernambuku va Paraiba shtatlarida qayd etilgan.
Pernambuku shtatida, xususan, poytaxt Resifi shahrida suv toshqini va ko‘chkilar sodir bo‘ldi. Shaharda kamida ikki kishi halok bo‘lgan, qo‘shni Olinda shahrida esa yana ikki kishi hayotdan ko‘z yumdi. Shtat bo‘ylab 1500 ga yaqin odam uylarini tark etishga majbur bo‘ldi.
Paraiba shtatida eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlar qatoriga poytaxt Juan-Pessoa va Kampina-Grandi shaharlari kiradi. Bu yerda kamida ikki kishi halok bo‘lib, 1500 kishi boshpana izlashga majbur bo‘ldi. Milliy xavf-xatar va ofatlarni boshqarish markazi yomg‘ir davomida 22 ta favqulodda ogohlantirish bergan.
Markazning ta’kidlashicha, “Pernambuku va Paraibadagi ta’sirlar hamda mintaqadagi ob-havo prognozi tufayli operatsion daraja maksimal ogohlantirishga ko‘tarildi”. Shanba kuni yomg‘ir susaygan bo‘lsa-da, hushyorlikni saqlash zarurligi ta’kidlandi.
Prezident Luiz Inasio Lula da Silva X ijtimoiy tarmog‘ida mahalliy hokimiyat bilan bog‘lanib yordam taklif qilganini ma’lum qildi. “Hukumat vaziyatni kuzatishda davom etmoqda va barcha zarur yordamni ko‘rsatishga tayyor”, dedi u.
Braziliya Okean Madaniyati Alyansi tomonidan o‘tgan yili e’lon qilingan tadqiqotga ko‘ra, 1991 yildan 2023 yilgacha Braziliyada suv toshqini va ko‘chki kabi yomg‘ir ofatlari soni uch baravarga oshgan. Fevral oyida Minas-Jerays shtatidagi suv toshqini va ko‘chkilarda kamida 64 kishi halok bo‘lgan edi.

По меньшей мере шесть человек погибли в результате сильных дождей на северо-востоке Бразилии, тысячи людей были вынуждены покинуть свои дома, сообщают власти. Смертельные случаи зафиксированы в штатах Пернамбуку и Параиба в субботу после двухдневных ливней.
В штате Пернамбуку наводнения и оползни произошли в столице штата Ресифи, где подтверждена гибель как минимум двух человек. Еще двое погибли в соседнем Олинде. Около 1500 человек были эвакуированы.
В штате Параиба наиболее пострадали столица Жуан-Песоа и город Кампина-Гранди. Здесь также погибли не менее двух человек, а 1500 жителей остались без крова. Национальный центр управления рисками и стихийными бедствиями сообщил о выдаче 22 экстренных предупреждений во время дождей.
«Из-за последствий в Пернамбуку и Параибе, а также прогноза погоды для региона, оперативный уровень был повышен до максимальной готовности», — заявили в центре. В субботу дожди ослабли, но власти призвали сохранять бдительность.
Президент Луис Инасиу Лула да Силва заявил в соцсети X, что связался с местными властями для координации помощи. «Правительство продолжает мониторинг ситуации, чтобы предоставить всю необходимую поддержку», — добавил он.
Исследование, опубликованное в прошлом году Бразильским альянсом за океанскую культуру, показало, что число дождевых катастроф, включая наводнения и оползни, утроилось в Бразилии с 1991 по 2023 год. В феврале не менее 64 человек погибли в результате наводнений и оползней в штате Минас-Жерайс.