AQSh prezidenti Donald Tramp Eronning urushni tugatish bo‘yicha yangi taklifini ko‘rib chiqayotganini ma’lum qildi. Biroq u o‘zining Truth Social platformasida bu taklifni “qabul qilib bo‘lmaydigan” deb baholadi va Eron “insoniyat va dunyo oldida hali yetarlicha to‘lov qilmaganini” ta’kidladi. Bu uning hafta boshida oldingi Eron taklifini rad etganidan keyin sodir bo‘ldi.
Eron tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Kazim G‘aribobodiy Tehron diplomatiyalariga qilgan murojaatida “endi to‘p AQSh maydonida” ekanini aytdi. U Vashingtonning diplomatiya yoki qarama-qarshilik yo‘lini tanlashi kerakligini, Eron esa ikkala holatga ham tayyor ekanligini bildirdi. Shu bilan birga, Eron harbiy qo‘mondonligi yuqori martabali vakili Muhammad Ja’far Asadiy “Eron va AQSh o‘rtasida yangi mojaro ehtimoli yuqori” deb ogohlantirdi.
Isroil shanba kuni janubiy Livanda bir qator zarbalar berdi, Livan davlat axborot agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, bir necha kishi halok bo‘ldi. Isroil harbiylari “o‘nlab Hizbulloh nishonlariga” zarba berilganini aytdi. Hujumlar Isroil-Hizbulloh urushidagi mo‘rt sulhga qaramay, muntazam davom etmoqda. Hizbulloh esa Isroil qo‘shinlariga qarshi bir necha hujumlar uyushtirganini da’vo qildi.
Nobel tinchlik mukofoti sovrindori, eronlik huquq himoyachisi Nargis Muhammadining sog‘lig‘i “juda yuqori xavf” ostida ekani ma’lum qilindi. U shanba kuni yurak xuruji va hushidan ketishdan so‘ng shoshilinch ravishda Zanjon kasalxonasiga yotqizilgan. Uning oilasi sog‘lig‘ining yomonlashishiga dekabr oyidagi hibsda kaltaklanganini sabab qilib ko‘rsatmoqda. Eron Razvedka vazirligi uning Tehronga o‘z shifokorlari tomonidan davolanish uchun ko‘chirilishiga qarshilik ko‘rsatmoqda.

Президент США Дональд Трамп заявил, что рассматривает новое иранское предложение о прекращении войны, но назвал его «неприемлемым» в своем посте в Truth Social. Он отметил, что Иран «еще не заплатил достаточно высокую цену за то, что сделал с человечеством и миром за последние 47 лет». Это произошло после того, как ранее на неделе он отверг предыдущее предложение Тегерана.
Заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарибабади заявил дипломатам в Тегеране, что «мяч теперь на стороне США» — Вашингтон должен решить, идти по пути дипломатии или продолжать конфронтацию. Иран, по его словам, готов к обоим вариантам. В то же время высокопоставленный представитель иранского военного командования Мохаммад Джафар Асади предупредил, что «возобновление конфликта между Ираном и США вероятно».
Израиль в субботу нанес удары по южному Ливану, в результате которых, по данным ливанского государственного агентства, погибли несколько человек. Армия обороны Израиля заявила, что поразила десятки целей «Хезболлы». Атаки продолжаются, несмотря на хрупкое перемирие в войне Израиля и «Хезболлы». Сама «Хезболла» заявила о нескольких атаках на израильские войска.
Состояние здоровья иранской правозащитницы, лауреата Нобелевской премии мира Наргес Мохаммади, находится под «очень высоким риском». Она была экстренно госпитализирована в больницу в Зенджане после сердечного кризиса и обморока. Ее семья связывает ухудшение здоровья с избиением во время ареста в декабре. Министерство разведки Ирана препятствует ее переводу в Тегеран для лечения ее собственными врачами.