Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Eronning urushni tugatish bo‘yicha 14 bandli taklifini ko‘rib chiqayotganini ma’lum qildi, biroq Tehron “noto‘g‘ri harakat qilsa” havo hujumlarini qayta boshlash mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Florida shtatida jurnalistlar bilan suhbatda Tramp taklifning “konsepsiyasi” bilan tanishganini tasdiqladi. Shu bilan birga, u AQSh “juda yaxshi” ahvolda ekanini va Eron mojaro va dengiz blokadasi tufayli “vayron bo‘lgani” uchun sulhga muhtojligini ta’kidladi.
Tramp Truth Social’dagi postida Eronning taklifi qabul qilinishi qiyin, chunki Tehron “so‘nggi 47 yil ichida insoniyat va dunyoga yetkazgan zarari uchun hali yetarli to‘lovni amalga oshirmagan” deb yozdi.
Eronning 14 bandli rejasiga ko‘ra, AQSh dengiz blokadasini bekor qilishi, urush tovonini to‘lashi va muzlatilgan aktivlarni qaytarishi talab qilinadi. Shuningdek, tinchlik shartlarini kelishish uchun 30 kunlik muddat so‘ralmoqda, bu Vashingtonning uzoqroq o‘tish davriga bo‘lgan istagiga zid keladi.
Diplomatik harakatlar fevral oyi oxirida boshlangan AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushidagi uch haftalik sulh fonida amalga oshmoqda. Biroq, Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) AQShning oldingi shartnomalarga sodiq emasligini sabab qilib, to‘liq jangovar shay holatda qolmoqda.
Vaziyat Trampning dengiz blokadasini “juda foydali biznes” deb atagan so‘zlari bilan yanada keskinlashdi. Eron Tashqi ishlar vazirligi bu izohlarni “qaroqchilikni tan olish” deb baholadi.
To‘siqlar orasida Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochishdagi texnik muammolar, jumladan Eron dengiz minalari mavjudligi va Trampning Germaniyadan 5000 AQSh askarini olib chiqish qaroridan keyin NATO ittifoqchilari bilan kelishmovchiliklar bor.

Президент США Дональд Трамп заявил, что изучает 14-пунктное предложение Ирана о прекращении войны, предупредив, что Вашингтон может возобновить авиаудары, если Тегеран «будет вести себя плохо».
Выступая перед журналистами во Флориде, Трамп подтвердил, что ознакомился с «концепцией сделки». При этом он занял жёсткую позицию, заявив, что США «очень успешны», а Иран отчаянно нуждается в урегулировании, так как страна была «разорена» конфликтом и морской блокадой.
В посте в Truth Social Трамп написал, что трудно представить принятие иранского предложения, поскольку Тегеран «ещё не заплатил достаточно высокую цену за то, что сделал с человечеством и миром за последние 47 лет».
14-пунктный план Тегерана, как сообщается, требует снятия морской блокады США, репараций и разморозки всех активов. Также предлагается 30-дневный срок для окончательного согласования условий мира, что противоречит предпочтению Вашингтона более длительному переходному периоду.
Дипломатические усилия происходят на фоне хрупкого трёхнедельного перемирия, приостановившего американо-израильскую войну против Ирана, начавшуюся в конце февраля. Несмотря на прекращение огня, Корпус стражей исламской революции (КСИР) заявил, что остаётся в полной боевой готовности из-за отсутствия приверженности США предыдущим договорённостям.
Напряжённость усилилась после недавнего заявления Трампа, назвавшего морскую блокаду «очень прибыльным бизнесом». Министерство иностранных дел Ирана назвало эти слова «вопиющим признанием в пиратстве».
Ситуация осложняется техническими препятствиями для открытия Ормузского пролива, включая наличие иранских морских мин, а также растущими разногласиями с союзниками по НАТО после решения Трампа вывести 5000 американских солдат из Германии.