AQSh prezidenti Donald Tramp Hormuz bo‘g‘ozida qolib ketgan kemalarni 'ozod qilish' uchun 'Ozodlik loyihasi' operatsiyasini boshlashini ma’lum qildi. Eron esa bu harakatni sulh buzilishi sifatida baholamoqda.
Eron inqilobiy gvardiyasi AQShning harbiy operatsiyasi 'imkonsiz' va Tehron bilan 'yomon kelishuv' o‘rtasida tanlov qilishini aytdi. Tramp Eronning so‘nggi tinchlik taklifidan norozi ekanligini bildirgan edi.
Eron Tashqi ishlar vazirligi urushni tugatishga qaratilgan 14 bandlik rejani taqdim etganini va Vashington Pokiston vositachilari orqali javob berganini ma’lum qildi. Tehron hozirda bu javobni ko‘rib chiqmoqda.
Eron harbiylari Hormuz bo‘g‘oziga yaqinlashgan har qanday xorijiy harbiy kuchga, xususan AQShga hujum qilish bilan tahdid qildi. General-mayor Ali Abdullohiy bu hudud xavfsizligi Eron qo‘lida ekanini ta’kidladi.
AQSH Markaziy qo‘mondonligi operatsiyani 15 000 harbiy xizmatchi, 100 dan ortiq samolyot va kemalar bilan qo‘llab-quvvatlashini e’lon qildi. Admiral Bred Kuper bu mudofaa missiyasi mintaqaviy xavfsizlik va global iqtisodiyot uchun muhimligini aytdi.
Eron parlamenti milliy xavfsizlik qo‘mitasi rahbari Ibrohim Azizi har qanday amerikalik aralashuvni sulh buzilishi deb atadi va 'Hormuz bo‘g‘ozini Trampning xayoliy postlari boshqara olmaydi' dedi.
Eronning 28 fevraldan beri davom etayotgan blokadasi global bozorlarda neft, gaz va o‘g‘it narxlariga ta’sir ko‘rsatdi. AXSMarine ma’lumotlariga ko‘ra, 29 aprel holatiga 900 dan ortiq tijorat kemasi Fors ko‘rfazida qolib ketgan.

Президент США Дональд Трамп объявил о начале операции «Проект Свобода» для «освобождения» судов, застрявших в Ормузском проливе. Иран заявил, что это является нарушением перемирия.
Корпус стражей исламской революции Ирана заявил, что США стоят перед выбором между «невозможной» военной операцией и «плохой сделкой» с Тегераном, после того как Трамп выразил недовольство последним мирным предложением Ирана.
МИД Ирана сообщил, что Тегеран представил 14-пунктный план, «направленный на прекращение войны», и Вашингтон уже ответил на него через пакистанских посредников. Ведомство заявило, что изучает ответ США.
Иранские военные пригрозили атаковать любые иностранные силы, особенно американские, которые попытаются войти в Ормузский пролив. Генерал-майор Али Абдоллахи подчеркнул, что безопасность пролива находится под контролем Ирана.
Центральное командование США объявило о поддержке миссии 15 000 военнослужащих, более 100 самолетов и кораблей. Адмирал Брэд Купер назвал эту оборонительную миссию необходимой для региональной безопасности и мировой экономики.
Глава комитета по национальной безопасности парламента Ирана Эбрахим Азизи назвал любое американское вмешательство нарушением перемирия и заявил, что «проливом не будут управлять бредовые посты Трампа».
Блокада пролива Ираном, начавшаяся 28 февраля, нарушила глобальные рынки, затронув поставки нефти, газа и удобрений. По данным AXSMarine, более 900 коммерческих судов находятся в Персидском заливе по состоянию на 29 апреля.