Braziliya prezidenti Luiz Inasio Lula da Silva shu hafta oxirida AQShga borib, amerikalik hamkasbi Donald Tramp bilan uchrashishi kutilmoqda. Bu haqda Braziliyaning O Globo nashri xabar berdi.
Reuters agentligi, ikki anonim braziliyalik amaldorga tayanib, Lulaning yaqin kunlarda AQShga safar qilishini ma’lum qildi. Manbalardan biriga ko‘ra, u chorshanba kuni yo‘lga chiqadi va payshanba kuni Tramp bilan uchrashadi.
Oq uy hozircha bu safarni tasdiqlamagan. Lula va Tramp o‘rtasidagi munosabatlar dastlabki keskinlikdan so‘ng yaxshilangan bo‘lib, avvalroq AQSh Braziliya tovarlariga bojlar joriy qilgan va sobiq o‘ng qanot prezidenti Jair Bolsonaroga qarshi ishni to‘xtatish uchun bosim o‘tkazgan edi.
Tashqi siyosat va Tramp ma’muriyatining Bolsonaro bilan aloqalari kabi masalalarda ziddiyatlar saqlanib qolgan bo‘lsa-da, ikki rahbar yanvar oyida telefon orqali gaplashgan va Lula kelajakda AQShga borishini aytgan edi.
Tramp va Lula oktabr oyida Kuala-Lumpurda bo‘lib o‘tgan ASEAN sammitida qisqacha yuzma-yuz uchrashgan edi.

Президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва, как ожидается, отправится в США на этой неделе для встречи с американским коллегой Дональдом Трампом, сообщают СМИ.
Бразильская газета O Globo первой сообщила о запланированной поездке в понедельник. Агентство Reuters также сообщило со ссылкой на двух анонимных бразильских чиновников, что Лула поедет в США в ближайшие дни. Один источник сказал, что он вылетает в среду для встречи с Трампом в четверг.
Белый дом пока не подтвердил сообщения о поездке. Отношения между левым Лулой и Трампом улучшились после первоначального периода враждебности, когда США ввели пошлины на бразильские товары и давили на бразильские власти, чтобы те прекратили судебное дело против бывшего правого президента Жаира Болсонару по обвинению в причастности к попытке переворота.
Хотя напряженность сохраняется по таким вопросам, как внешняя политика и отношения администрации Трампа с Болсонару и его союзниками, два лидера говорили по телефону в январе, когда Лула заявил, что поедет в США в будущем.
Трамп и Лула кратко встретились лично на полях саммита Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН) в Куала-Лумпуре в октябре.