AQSh prezidenti Donald Tramp Eronga og'ir tahdidlar bilan chiqdi. U, agar Eron AQSh kemalariga hujum qilsa, butunlay yo'q qilinishini aytdi. Bu bayonotlar Hormuz bo'g'ozidagi keskinlik fonida berildi.
Dushanba kuni Eron Birlashgan Arab Amirliklariga hujum qildi, Tramp esa AQSh harbiylari Hormuz yaqinida yettita kichik Eron qayig'ini urib tushirganini ma'lum qildi.
Fox Newsga bergan intervyusida Tramp Vashingtonning harbiy qudratini ta'kidlab, Eronga tahdidlarini yangiladi. 'Bizda har qachongidan ham ko'proq va yuqori darajadagi qurol-yarog' bor. Eng yaxshi jihozlarga egamiz. Agar kerak bo'lsa, bularning barchasini ishlatamiz', dedi u.
AQSh harbiylari dushanba kuni Trampning 'Project Freedom' rejasini amalga oshirishni boshladi. Ushbu reja Hormuz orqali kemalarni boshqarish va Eron blokadasini buzishni nazarda tutadi. Vashington ikki amerikalik savdo kemasini bo'g'ozdan o'tkazishga yordam berganini aytdi, biroq kema kuzatuv saytlari suv yo'li harakati asosan to'xtab qolganini ko'rsatmoqda.
AQSh Markaziy qo'mondonligi rahbari admiral Bred Kuper mintaqadagi kemalar 87 davlatga tegishli ekanini va ular mojaroda 'begunoh kuzatuvchilar' ekanini aytdi. Biroq kemalarning AQSh kafolatlariga qanday javob bergani noma'lum.
Eron o'zining bo'g'oz yaqinidagi kemalarni nishonga olish qobiliyatini namoyish etdi. Janubiy Koreya o'z kemasining BAA qirg'oqlari yaqinida portlash va yong'indan zarar ko'rganini tasdiqladi. Buyuk Britaniya dengiz savdo operatsiyalari ham mintaqadagi ikkita kemada yong'in sodir bo'lganini xabar qildi.
Tramp Janubiy Koreya kemasiga hujumdan foydalanib, Seulni o'z kampaniyasiga qo'shilishga chaqirdi. 'Eron kemalar harakati bo'yicha aloqasiz davlatlarga, jumladan Janubiy Koreya yuk kemasiga o'q uzdi. Janubiy Koreya missiyaga qo'shilish vaqti kelgandir', deb yozdi u ijtimoiy tarmoqlarda.
Eron rasmiy axborot agentligi IRNA harbiy manbaga tayanib, 'AQShning bir qancha Eron harbiy kemalarini cho'ktirgani haqidagi da'volari yolg'on' ekanini xabar qildi.
AQSh neft ishlab chiqarishda asosan o'zini-o'zi ta'minlasa-da, 28 fevralda boshlangan AQSh-Isroilning Eronga urushi global energiya narxlarini oshirdi. AQShda bir gallon benzin narxi urushdan oldingi 3 dollardan dushanba kuni 4.45 dollardan oshdi, bu esa inflyatsiyani kuchaytirib, Kongressdagi o'rta muddatli saylovlarga ta'sir ko'rsatmoqda.
Livanning Al Mayadeen nashri yuqori martabali Eron rasmiysiga tayanib, Hormuz bo'g'ozi boshqaruvi to'liq Tehron qo'lida qolayotganini xabar qildi. 'Eron tajovuzkorlariga xabarimiz: Oldinga qadam qo'ying va nishonga olinasiz', dedi rasmiy.
Keskinlik fonida Eron dushanba kuni BAAga hujumlarini yangiladi. BAA Mudofaa vazirligi mamlakat kuchlari 12 ballistik raketani, uchta qanotli raketani va to'rtta dronni zararsizlantirganini ma'lum qildi. Fujayra amirligidagi matbuot idorasi Eron hujumi Fujayra neft sanoati zonasida yong'in keltirib chiqarganini va uch kishi yaralanganini tasdiqladi.
BAA va bir qancha Fors ko'rfazi davlatlari Eron hujumlarini qoraladi. BAA Tashqi ishlar vazirligi 'BAA o'z xavfsizligi va suverenitetiga har qanday tahdidga toqat qilmasligini va bu asossiz hujumlarga javob berish huquqini saqlab qolishini' ta'kidladi.
Eron rasmiysi IRIBga bergan intervyusida Fujayraga hujum AQSh siyosati natijasi ekanini aytdi. 'Islom Respublikasining neft ob'ektlariga hujum qilish bo'yicha oldindan rejasi yo'q edi. Bu Amerika harbiylarining Hormuz bo'g'ozi orqali kemalar o'tishini ta'minlash sarguzashtlari mahsulidir va Amerika harbiylari javob berishi kerak', dedi u.
Hormuzni ochishga urinayotgan AQSh Eron portlariga blokada davom etayotganini aytdi. CENTCOM dushanba kuni '50 savdo kemasi harbiy dengiz qamaliga rioya qilishni ta'minlash uchun AQSh kuchlari tomonidan yo'naltirilgani' haqida xabar berdi.

Президент США Дональд Трамп выступил с жёсткими угрозами в адрес Ирана, заявив, что страна будет «стёрта с лица земли», если атакует американские корабли. Это заявление прозвучало на фоне обострения ситуации в Ормузском проливе.
В понедельник Иран атаковал Объединённые Арабские Эмираты, а Трамп сообщил, что американские военные сбили семь иранских катеров вблизи Ормуза.
В интервью Fox News Трамп подчеркнул военную мощь Вашингтона и возобновил угрозы Тегерану. «У нас больше оружия и боеприпасов гораздо более высокого класса, чем раньше. У нас лучшее оборудование. Всё это мы можем использовать, если понадобится», — заявил он.
Американские военные в понедельник приступили к реализации плана Трампа под названием «Project Freedom», направленного на проводку судов через Ормуз и прорыв иранской блокады стратегического судоходного пути. Вашингтон заявил, что помог двум американским торговым судам пройти через пролив, однако сайты отслеживания судов показывают, что движение по водному пути в значительной степени приостановлено.
Глава Центрального командования США адмирал Брэд Купер заявил, что суда в регионе принадлежат 87 странам, которые являются «невинными наблюдателями» в конфликте. Однако неясно, как суда отреагировали на американские гарантии.
Иран продемонстрировал способность поражать корабли вблизи пролива. Южная Корея подтвердила, что одно из её судов пострадало от взрыва и пожара у побережья ОАЭ. Отдельно Британские морские торговые операции сообщили о пожарах на двух судах в этом районе.
Трамп использовал атаку на южнокорейское судно, чтобы призвать Сеул присоединиться к его кампании. «Иран произвёл выстрелы по посторонним государствам в связи с движением судов, PROJECT FREEDOM, включая южнокорейское грузовое судно. Возможно, Южной Корее пора присоединиться к миссии», — написал он в соцсетях.
Иранское официальное агентство IRNA со ссылкой на военный источник сообщило, что «утверждения США о потоплении нескольких иранских военных кораблей ложны».
Хотя США в значительной степени обеспечивают себя нефтью, американо-израильская война против Ирана, начавшаяся 28 февраля, привела к росту мировых цен на энергоносители. Цена одного галлона бензина в США выросла с менее чем 3 долларов до войны до более чем 4,45 доллара в понедельник, что подогревает инфляцию за несколько месяцев до промежуточных выборов в Конгресс.
Ливанское издание Al Mayadeen со ссылкой на высокопоставленного иранского чиновника сообщило, что управление Ормузским проливом полностью остаётся в руках Тегерана. «Наше послание иранским агрессорам: сделайте шаг вперёд — и станете целью», — заявил чиновник.
На фоне напряжённости Иран в понедельник возобновил атаки на ОАЭ. Минобороны ОАЭ заявило, что силы страны перехватили 12 баллистических ракет, три крылатые ракеты и четыре беспилотника. Медиа-офис эмирата Фуджейра подтвердил, что иранская атака вызвала пожар в нефтяной промышленной зоне Фуджейры и ранила трёх человек.
ОАЭ и несколько стран Персидского залива осудили иранские атаки. МИД ОАЭ заявил, что «ОАЭ не потерпят никакой угрозы своей безопасности и суверенитету ни при каких обстоятельствах и сохраняют полное и законное право ответить на эти неспровоцированные атаки».
Иранский чиновник в интервью IRIB заявил, что атака на Фуджейру стала результатом политики США. «У Исламской Республики не было заранее спланированного плана атаковать нефтяные объекты; произошедшее — продукт авантюризма американских военных по созданию прохода для судов через Ормузский пролив, и американские военные должны нести за это ответственность», — сказал он.
Пытаясь открыть Ормуз, США заявляют, что блокада иранских портов сохраняется. CENTCOM в понедельник сообщил, что «50 торговых судов были перенаправлены американскими силами для обеспечения соблюдения» морской блокады.