️ O‘tgan hafta Sharqiy Quddusda fransuz rohibasiga qilingan hujum, Isroildagi 180 mingga yaqin nasroniy aholisi uchun odatiy holga aylanib borayotgan zo‘ravonlik va tahdidlarning so‘nggi namunasidir. Mahalliy nasroniy jamoasi, ayniqsa falastinlik nasroniylar, so‘nggi yillarda hujumlar soni keskin oshganini ta’kidlamoqda.
️ Dinlararo munosabatlar bo‘yicha mutaxassislarning fikricha, Isroil hukumati ultramillatchilik yo‘nalishiga o‘tishi bilan nasroniylarga nisbatan nafrat kuchaygan. 2024-yilning birinchi uch oyida 31 ta hujum qayd etilgan bo‘lib, aksariyati tupurish va cherkov mulkiga zarar yetkazish bilan bog‘liq.
️ Isroil rasmiylari rohibaga hujumni qoralagan bo‘lsa-da, mahalliy aholi politsiyaga ishonchsizlik bildirmoqda. Ko‘plab hujumlar xalqaro e’tibor, ayniqsa AQShning reaktsiyasisiz tekshirilmay qolmoqda.
️ Tahlilchilarning ta’kidlashicha, Isroilning G‘azo va Livandagi harbiy harakatlari, shuningdek, nasroniylarga nisbatan murosasizlik, mamlakatning xalqaro obro‘siga putur yetkazmoqda. Hatto AQShdagi evangelist nasroniylar orasida Isroilga nisbatan qo‘llab-quvvatlash pasaymoqda.
️ Rabbiy Arik Aschermanning so‘zlariga ko‘ra, “ayrim ko‘chmanchi elementlarning nafrati hech qanday chegarani bilmaydi”. Ushbu muhitda ko‘plab nasroniylar, ayniqsa 30 yoshgacha bo‘lganlarning yarmi, hududni tark etishni o‘ylamoqda.

️ На прошлой неделе в Восточном Иерусалиме было совершено нападение на французскую монахиню, которое, по мнению местных христиан, является лишь последним в череде растущих случаев насилия и запугивания. По данным активистов, за первые три месяца 2024 года зафиксирован 31 инцидент, включая плевки и осквернение церковного имущества.
️ Эксперты связывают рост агрессии с поворотом Израиля в сторону ультранационализма. Хана Бендковски из Иерусалимского центра еврейско-христианских отношений отмечает: «Политическая атмосфера в Израиле, где меньше заботятся о международном мнении, позволила людям чувствовать себя более комфортно, преследуя христиан».
️ Израильские чиновники осудили нападение на монахиню, назвав его «отвратительным», однако доверие к полиции среди христиан крайне низкое. Многие инциденты остаются незарегистрированными, если не привлекают международного внимания, особенно со стороны США.
️ Исследование Центра Россинга показало, что большинство нападений совершается ультраортодоксальными и ультранационалистическими израильтянами. Раввин Арик Ашерман заявил, что «ненависть и попытки преследовать неевреев со стороны некоторых элементов, особенно поселенцев, не знают границ».
️ Аналитики предупреждают, что нападения на христиан подрывают поддержку Израиля среди евангелистов в США. Шаиэль Бен-Эфраим из Atlas Global Strategies отметил: «Молодые евангелисты уже отворачиваются от Израиля. Это формирует целое поколение религиозных христиан таким образом, который Израиль даже не представляет».