Berlin graffiti bilan to‘la shahar: rang-barang va shovqinli, ijodiy, zerikarli va ko‘pincha siyosiy. Spray bo‘yoq allaqachon shaharni zabt etgandek. Biroq shu yilning 11 aprelida Prenzlauer Berg tumanidagi bino devoriga ingliz tilida “Barcha yahudiylarni o‘ldiring” degan uchta katta so‘z yozilishi g‘azab va hayratga sabab bo‘ldi.
So‘zlar tezda yopildi va bo‘yaldi — ammo xabar hali ham ko‘rinib turibdi. Berlindek shaharga xos tarzda, fuqarolik jamiyati javob berdi: aholi hushyorlik o‘tkazdi. Chiroq ustunlari va yo‘l belgilariga “Barcha antisemitizmga qarshi” yozuvi va Dovud yulduzi tushirilgan ko‘k-oq lentalar osildi.
Bolalar Uekermünder Strasse ko‘chasidagi yuz metrga yaqin piyodalar yo‘lagini yuraklar va “Nafratga o‘rin yo‘q”, “Hurmat”, “Birdamlik” kabi xabarlar bilan bo‘yashdi. Politsiya xabarlari eshiklarga yopishtirilib, “Antisemitik nafrat uyg‘otish va mulkka zarar yetkazish” haqida ogohlantirildi.
Hushyorlikdan bir kun o‘tib, g‘arbiy Berlinda kansler Fridrix Merz boshchiligidagi markaz-o‘ng Xristian-Demokratik Ittifoq (CDU) ijroiya qo‘mitasi yahudiy Chabad harakati kampusida yig‘ildi. Ularni eng taniqli ravvin Yehuda Teyxtal kutib oldi va yaxshilikka e’tibor qaratishga chaqirdi.
Merz kameralar oldida “Germaniyada yahudiy hayoti uzoq vaqtdan beri eng katta xavf ostida” dedi. U natsistlarning yahudiylarni ommaviy qirg‘in qilish dahshatlarini eslab, ikki nutqida ko‘z yoshlarini zo‘rg‘a ushlab qolgan edi.
Partiya rahbariyati besh sahifali rezolyutsiya qabul qildi: “Yahudiy hayoti Germaniyaning bir qismidir. CDU har qanday antisemitizmni aniq belgilaydi va unga qarshi kurashadi”. Ammo hujjat aniq choralar o‘rniga “keng jamiyat pozitsiyasi” va “aniq pozitsiya” chaqirig‘i bilan cheklanadi.

Берлин — город, полный граффити: красочных, громких, креативных, раздражающих и часто политических. Аэрозольная краска, кажется, давно завоевала город. Однако 11 апреля этого года три больших слова на английском языке «Убейте всех евреев», нанесенные на стену здания в районе Пренцлауэр-Берг, вызвали возмущение и шок.
Слова быстро закрасили, но сообщение все еще видно. В истинно берлинском духе гражданское общество отреагировало: жители провели бдение. На фонарных столбах и дорожных знаках появились сине-белые ленты с надписью «Против любого антисемитизма» и звездой Давида.
Дети мелом покрыли почти сто метров тротуара на Укермюндер-штрассе сердцами и посланиями: «Нет места ненависти», «Уважение», «Единство». Полицейские уведомления на дверях гласили: «Антисемитское разжигание ненависти с повреждением имущества через граффити».
На следующий день после бдения в западном Берлине исполнительный комитет правоцентристского Христианско-демократического союза (ХДС) во главе с канцлером Фридрихом Мерцем собрался в кампусе еврейского движения Хабад. Их приветствовал раввин Йегуда Тейхталь, призвав сосредоточиться на добре.
Мерц заявил перед камерами: «Еврейская жизнь в Германии находится под большей угрозой, чем когда-либо за долгое время». Ранее он с трудом сдерживал слезы, вспоминая ужасы массового убийства евреев нацистами.
Руководство партии приняло пятистраничную резолюцию: «Еврейская жизнь — часть Германии. ХДС будет четко выявлять и бороться с любой формой антисемитизма». Однако документ ограничивается призывами к «широкой общественной позиции» и «четкой позиции», не предлагая конкретных мер.
5 мая в Берлин прибыл министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар. Он посетил мемориал Холокоста на вокзале Грюневальд, где зажег две свечи. На этой неделе площадь перед берлинским парламентом получила имя Маргот Фридлендер, пережившей Холокост и вернувшейся из Нью-Йорка в 2010 году.