Rossiya prezidenti Vladimir Putin o'z mamlakati Ukrainadagi urushi 'tugash arafasida' ekanligiga ishora qildi va G'arbni Kiyevga harbiy yordam ko'rsatish orqali janglarni uzaytirishda aybladi.
Putin Moskvadagi G'alaba kuni tadbirlaridan so'ng yakshanba kuni ukrainalik hamkasbi Volodimir Zelenskiy bilan Moskvada yoki neytral mamlakatda to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar o'tkazishga tayyorligini aytdi.
Uning so'zlari Rossiya va Ukraina AQSh tomonidan qo'llab-quvvatlangan qisqa uch kunlik sulhga rioya qilayotgan va mahbus almashish bo'yicha muhokamalarni davom ettirayotgan bir paytda aytildi. Biroq, kengroq tinchlik muzokaralari to'xtab qolgan va ikki tomon bir-biriga hujum qilishda davom etmoqda.
Ukraina rasmiylari yakshanba kuni Rossiya hujumlari kamida uch kishining o'limiga sabab bo'lganini va oldingi 24 soat ichida front chizig'ida 150 ga yaqin jangovar to'qnashuvlar sodir bo'lganini ma'lum qildi.
Putin jurnalistlarga urush haqida 'Menimcha, masala tugashiga yaqinlashmoqda', dedi. Biroq, u Zelenskiy bilan faqat tinchlik kelishuvi shartlari hal qilinganidan keyin uchrashishga tayyorligini qo'shimcha qildi. Kreml AQSh prezidenti Donald Trampning 2025 yil avgustidagi Zelenskiy, Putin va Tramp ishtirokidagi uch tomonlama uchrashuv o'tkazish taklifini rad etgan edi.
Putin Yevropa bilan yangi xavfsizlik kelishuvlari bo'yicha muzokaralar olib borishga tayyorligini va uning afzal ko'rgan muzokara sherigi Germaniyaning sobiq kansleri Gerxard Shryoder ekanligini aytdi. Shryoder Rossiya prezidenti bilan yaqin munosabatlari uchun Germaniyada qattiq tanqid qilingan.
Tahlilchi Keir Gilesning so'zlariga ko'ra, Putinning urush tugashi haqidagi taklifi 'umid va optimizm' bilan bog'liq bo'lib, uning so'zlarini jiddiy talqin qilish emas. U ogohlantirdi: 'Eng yaxshi umid qilishimiz mumkin bo'lgan narsa, Putin endi Rossiya urushda g'alaba qozonmayotganini tushunib yetganidir'.
Urush har ikki tomondan o'n minglab odamlarning hayotiga zomin bo'ldi, sharqiy Ukrainaning katta qismini vayron qildi va Rossiyaning 3 trillion dollarlik iqtisodiyotini charchatdi. G'arb sanksiyalari ham Rossiya iqtisodiyotiga ta'sir ko'rsatdi.

Президент России Владимир Путин дал понять, что война его страны с Украиной, возможно, 'близится к завершению', и вновь обвинил Запад в затягивании боевых действий за счет военной поддержки Киева.
Выступая после мероприятий, посвященных Дню Победы в Москве, Путин в воскресенье заявил, что готов провести прямые переговоры со своим украинским коллегой Владимиром Зеленским в Москве или в нейтральной стране.
Его комментарии прозвучали в то время, как Россия и Украина соблюдают краткое трехдневное перемирие при поддержке США и продолжают обсуждение обмена пленными. Однако более широкие мирные переговоры остаются замороженными, и обе стороны продолжают наносить удары друг по другу.
Украинские чиновники сообщили в воскресенье, что российские атаки привели к гибели как минимум трех человек, и что за предыдущие 24 часа на линии фронта произошло почти 150 боевых столкновений.
'Я думаю, что дело близится к завершению', — сказал Путин журналистам о российско-украинской войне. Однако российский лидер добавил, что готов встретиться с Зеленским только после того, как будут согласованы условия мирного соглашения. Кремль ранее отклонил предложение президента США Дональда Трампа от августа 2025 года провести трехстороннюю встречу с Зеленским и Путиным.
Путин заявил, что готов вести переговоры о новых договоренностях в сфере безопасности с Европой, и что его предпочтительным партнером по переговорам является бывший канцлер Германии Герхард Шредер. Шредер подвергся жесткой критике в Германии за его тесные отношения с российским президентом.
По словам аналитика Кира Джайлза, предположение Путина о том, что конец войны может быть близок, скорее продиктовано глобальной 'надеждой и оптимизмом', чем трезвым прочтением его слов. Он предостерег от интерпретации комментариев Путина как надежного индикатора того, что конфликт действительно приближается к разрешению.
Война унесла десятки тысяч жизней с обеих сторон, оставила значительные территории восточной Украины в руинах и истощила экономику России объемом 3 триллиона долларов. Западные санкции также оказали влияние на российскую экономику.