Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Eronning urushni tugatish bo‘yicha so‘nggi tinchlik taklifini rad etdi. Bu taklif global iqtisodiyotga jiddiy ta’sir ko‘rsatayotgan mojaroni hal qilishga qaratilgan edi.
Tramp o‘zining Truth Social platformasida Eronni “o‘yin o‘ynashda” aybladi va “ular endi kulmaydilar” deb yozdi. U Eronning javobini “mutlaqo qabul qilib bo‘lmaydigan” deb atadi.
8 apreldan beri amaldagi vaqtinchalik sulhga qaramay, AQSh va Eron o‘rtasidagi muzokaralar to‘xtab qolgan. Tehron urushning doimiy tugatilishini talab qilmoqda, Tramp esa Eron avval Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochishini talab qilmoqda. Bu bo‘g‘oz orqali tinchlik davrida global neft va gaz eksportining beshdan bir qismi amalga oshiriladi.
Eronning yangi tinchlik taklifi, OAV ma’lumotlariga ko‘ra, urushni barcha jabhalarda, jumladan Livanda tugatishni talab qiladi. Tehron muzokaralarning birinchi bosqichida harbiy harakatlarni to‘xtatish va Ko‘rfaz hamda Hormuz bo‘g‘ozida “dengiz xavfsizligi”ni ta’minlashni, keyin esa yadro dasturi va Yaqin Sharqdagi vakillik guruhlarini qo‘llab-quvvatlash kabi kengroq masalalarni muhokama qilishni taklif qilmoqda.
Eron manbasining Al Jazeera’ga bergan ma’lumotiga ko‘ra, Tehronning javobi “realistik va ijobiy” bo‘lib, “Vashingtonning ijobiy javobi muzokaralarni tezlashtiradi. Hozir tanlov Vashingtonda.”
Eron, shuningdek, yuqori darajada boyitilgan uranni suyultirish va qolgan qismini uchinchi davlatga topshirishni taklif qilgan. Ammo AQSh uranni nolga teng boyitishni talab qilmoqda.
Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Baqoiy AQShning “asossiz talablar” qo‘yishda davom etayotganini aytdi va Eron taklifi “ortiqcha emas”ligini ta’kidladi.
Ekspertlarning fikricha, Tramp o‘zini muzokaralarda “burchakka qisib qo‘ygan”. U Eronga yon berishni istamaydi, chunki bu AQSh kuchi va ustunligi haqidagi hikoyaga mos kelmaydi, biroq Eronni ham bosim ostida qoldira olmaydi.

Президент США Дональд Трамп отверг ответ Ирана на свое последнее мирное предложение по завершению войны, которая дестабилизировала мировую экономику.
В своем посте в Truth Social в воскресенье вечером Трамп обвинил Иран в «играх» и заявил: «Они больше не будут смеяться!» Два часа спустя он назвал ответ иранских «так называемых представителей» «совершенно неприемлемым».
Несмотря на временное перемирие, действующее с 8 апреля, переговоры между США и Ираном зашли в тупик. Тегеран требует постоянного прекращения войны, в то время как Трамп настаивает на том, чтобы Иран сначала вновь открыл Ормузский пролив, через который в мирное время проходит пятая часть мирового экспорта нефти и газа.
Согласно иранским СМИ, Тегеран выдвинул собственное контрпредложение, включающее требование прекращения войны на всех фронтах, в том числе в Ливане. Иран хочет, чтобы первый этап переговоров был посвящен прекращению боевых действий и обеспечению «морской безопасности» в Персидском заливе и Ормузском проливе, прежде чем переходить к более широким вопросам, включая ядерную программу.
Иранский источник заявил Al Jazeera, что ответ Тегерана был «реалистичным и позитивным», добавив: «Позитивный ответ Вашингтона быстро продвинет переговоры вперед. Выбор сейчас за Вашингтоном».
По данным The Wall Street Journal, Иран предложил разбавить часть высокообогащенного урана и передать остаток третьей стране, а также приостановить обогащение, но на более короткий срок, чем предлагают США. Тегеран отверг демонтаж ядерных объектов.
Официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи заявил, что США продолжают выдвигать «необоснованные требования», и назвал иранское предложение «не чрезмерным». Он подчеркнул, что требование прекращения войны и снятия блокады является «законным».
Эксперты отмечают, что Трамп загнал себя в угол: он не может уступить Ирану, но и не способен оказать на него достаточное давление. По мнению аналитиков, без движения с обеих сторон переговоры не имеют четкого выхода.