Yevropa Ittifoqi Kengashi 16 nafar jismoniy shaxs va 7 ta tashkilotga nisbatan sanksiyalar joriy etdi. Ular Ukrainadagi bolalarni noqonuniy deportatsiya qilish, majburiy ko‘chirish va assimilyatsiya qilishda ayblanmoqda. Kengash ma'lumotlariga ko‘ra, Rossiya 20 500 ga yaqin ukrainalik bolani deportatsiya qilgan yoki majburan ko‘chirgan.
Buyuk Britaniya hukumati ham 85 nafar rossiyalik shaxs yoki tashkilotga nisbatan yangi sanksiyalar e'lon qildi. Ular Rossiyaning "axborot urushi kampaniyalari" va bolalarni majburiy deportatsiya qilish bilan bog‘liq. Sanksiyalarning uchdan ikki qismi Rossiya propagandasi bilan shug‘ullanuvchi Davlat tomonidan moliyalashtirilgan Social Design Agency xodimlariga qaratilgan.
Shvetsiya xavfsizlik xizmati SAPO ikki kishini Rossiyaga urushda ishlatilishi mumkin bo‘lgan ilg‘or muhandislik mahsulotlarini yetkazib berishda gumon qilib hibsga oldi. Gumonlanuvchilar Yevropa Ittifoqi sanksiyalarini buzgan holda uskunani Rossiyaga yetkazganlikda ayblanmoqda.
Germaniya mudofaa vaziri Boris Pistorius Kiyevga tashrif buyurib, ukrainalik hamkasbi Mixaylo Fedorov bilan uchrashdi. Ular "Brave One" platformasi bo‘yicha niyat deklaratsiyasini imzoladilar, bu loyiha mudofaa sohasidagi innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Yevropa rahbarlari Rossiya prezidenti Vladimir Putinning sobiq Germaniya kansleri Gerxard Shryoder bilan muzokaralar olib borish taklifini rad etishdi. Yevropa Ittifoqi tashqi siyosat rahbari Kaya Kallas bu taklifni "aqlli emas" deb baholadi.
Urushdagi sulh 9 may kuni AQSh prezidenti Donald Tramp tomonidan e'lon qilingan va uch kun davom etishi kerak edi. Putin dam olish kunlari urush "yakuniga yaqinlashayotgani" haqida gapirdi, biroq bu bayonotlar shubha bilan qabul qilindi.

Совет Европейского союза объявил о введении санкций против 16 физических лиц и 7 организаций, ответственных, по данным ЕС, за систематическую незаконную депортацию, принудительное перемещение и ассимиляцию украинских детей. По оценкам Совета, Россия депортировала или принудительно переместила почти 20 500 украинских детей.
Правительство Великобритании также ввело новые санкции против 85 российских лиц и организаций, связанных с "кампаниями информационной войны" и принудительной депортацией детей. Две трети из них касаются сотрудников финансируемого государством Агентства социального дизайна, занимающегося, по заявлениям британских властей, "обманчивой кремлевской пропагандой".
Шведская служба безопасности SAPO задержала двух человек по подозрению в помощи России в приобретении передовых инженерных продуктов, которые могут быть использованы в войне против Украины. Подозреваемые якобы нарушили санкции ЕС, поставив оборудование в Россию.
Министр обороны Германии Борис Писториус прибыл в Киев и встретился с украинским коллегой Михаилом Федоровым. Они подписали декларацию о намерениях по платформе "Brave One", направленной на поддержку разработчиков инноваций в сфере обороны.
Европейские лидеры отвергли предложение президента России Владимира Путина о переговорах с участием бывшего канцлера Германии Герхарда Шредера. Глава внешней политики ЕС Кая Каллас назвала это предложение "неразумным".
Перемирие, объявленное президентом США Дональдом Трампом 9 мая, должно было продлиться три дня. Путин в выходные заявил, что война "близится к концу", но эти заявления были восприняты скептически.