Isroil Knessetida muhokama qilinayotgan qonun loyihasi 2023-yil 7-oktabr hujumlari bilan bog'liq holda hibsga olingan falastinliklarni ochiq sudlovlardan o'tkazish va ularga o'lim jazosini qo'llash imkonini beradi. Huquqshunoslar bu qonunni xalqaro huquqning jiddiy buzilishi deb atamoqda.
Loyiha hukumat koalitsiyasi va muxolifatning ikki tomonlama qo'llab-quvvatlashiga ega bo'lib, maxsus harbiy tribunal tashkil etishni nazarda tutadi. Ushbu tribunal 7-oktabr hujumlarida ishtirok etganlikda ayblangan falastinliklarni sud qiladi. Qonunni far-right Religious Zionism partiyasidan Simcha Rotman va Yisrael Beytenu partiyasidan Yuliya Malinovskiy homiylik qilmoqda.
Qonun loyihasi sudga standart dalillar, huquqiy tartib-qoidalar va qamoqqa olish qoidalaridan chetga chiqish huquqini beradi. Shuningdek, sudyalarga prokuratura tomonidan hujumlarda ishtirok etgan deb topilgan falastinliklarga nisbatan o'lim jazosini qo'llash vakolatini beradi. Xalqaro hamjamiyat va inson huquqlari tashkilotlari bu qonunni siyosiy qurolga aylanishi mumkinligidan ogohlantirmoqda.
Adalah tashkilotining advokati Muna Haddadning ta'kidlashicha, qonun loyihasi ayblanuvchilarning adolatli sudlovga bo'lgan huquqlarini ataylab pasaytiradi. "Loyiha ommaviy sudlovlarni ruxsat beradi va qiynoqqa solish sharoitida olingan dalillarni qabul qilishga imkon yaratadi", dedi Haddad.
Qonun sud jarayonlarini ommaviy ravishda translyatsiya qilishni majburiy qiladi. Malinovskiy "butun dunyo bu jarayonlarni ko'radi" deb aytgan. Haddad esa bu qonunni "shou-sudlarga" aylantirish xavfi borligini ta'kidlaydi.
Isroil fuqarolik qonunchiligida o'lim jazosi juda cheklangan bo'lib, tarixda faqat ikki marta qo'llanilgan. Biroq, so'nggi yillarda ichki siyosiy muhit keskin o'zgargan. Shin Bet xavfsizlik xizmati 7-oktabr hujumchilariga nisbatan o'lim jazosini qo'llashni ochiq qo'llab-quvvatlagan.
Xalqaro huquq nuqtai nazaridan, adolatli sudlov kafolatlarisiz o'lim jazosini qo'llash noqonuniy hisoblanadi. Haddadning so'zlariga ko'ra, "o'lim jazosi qat'iy adolatli sudlov kafolatlari bo'lmagan holda qo'llanilsa, bu hayotdan o'zboshimchalik bilan mahrum qilishdir va xalqaro huquq tomonidan mutlaqo taqiqlangan."

Законопроект, продвигаемый в израильском Кнессете, может привести к публичным "показательным процессам" и смертной казни для палестинцев, задержанных после атак 7 октября 2023 года. Юристы предупреждают, что это грубое нарушение международного права.
Законопроект, получивший редкую двухпартийную поддержку как от правящей коалиции, так и от оппозиции, предусматривает создание специального военного трибунала для суда над палестинцами, обвиняемыми в причастности к атакам 7 октября. Соавторами выступили Симха Ротман из ультраправой партии "Религиозный сионизм" и Юлия Малиновская из партии "Наш дом Израиль".
Законопроект разрешает суду отступать от стандартных правил доказывания, судебных процедур и содержания под стражей, а также предоставляет судьям полномочия выносить смертные приговоры палестинцам, которых прокуратура свяжет с атаками. Международное сообщество и правозащитные организации предупреждают, что закон может стать политическим оружием.
Адвокат Мона Хаддад из правозащитного центра "Адала" заявила, что законопроект намеренно снижает правовые гарантии для обеспечения массового осуждения палестинцев. "Законопроект разрешает массовые процессы и допускает доказательства, полученные в условиях, равносильных пыткам", — отметила Хаддад.
Законопроект требует обязательной видеотрансляции ключевых моментов судебных заседаний на специальном сайте. Малиновская заявила, что "весь мир увидит" эти процессы. Хаддад предупредила, что это превращает процессы в "шоу-суды" в ущерб правам обвиняемых.
Израильское гражданское законодательство крайне ограничивает применение смертной казни: за всю историю она применялась лишь дважды. Однако внутренняя политическая ситуация резко изменилась. Служба внутренней безопасности Шин Бет публично поддержала возможное применение смертной казни для участников атак 7 октября.
Согласно международному праву, применение смертной казни без строгих гарантий справедливого суда незаконно. "Любой смертный приговор, вынесенный без соблюдения строгих гарантий справедливого суда, представляет собой произвольное лишение жизни и абсолютно запрещен международным правом", — подчеркнула Хаддад.