O'tgan oy Oq uyda bo'lib o'tgan matbuot anjumanida AQSh prezidenti Donald Trampga suiqasd uyushtirishda ayblangan shaxs barcha ayblovlarni rad etdi.
31 yoshli kaliforniyalik Koul Allen sud majlisida so'zlamadi, uning advokati Tezira Abe uning nomidan aybni tan olmaslik to'g'risida ariza berdi. Ayblovlar orasida prezidentga suiqasd uyushtirishga urinish, federal xodimga hujum qilish va qurol bilan bog'liq jinoyatlar bor.
Prokurorlarning ta'kidlashicha, Allen Oq uy matbuot kotiblari kechki ovqatida Tramp va uning ma'muriyatining boshqa a'zolariga hujum qilish maqsadida maxfiy xizmat xodimiga ov miltig'idan o'q uzgan va xavfsizlik punktiga bostirib kirgan.
Allenning advokatlari federal sudya Trevor Makfaddendan kamida ikki yuqori martabali Adliya vazirligi xodimlarini ishdan chetlashtirishni so'radi, chunki ular potentsial jabrlanuvchi yoki guvoh bo'lishi mumkin. Muvaqqat bosh prokuror Todd Blansh va AQSh prokurori Janin Pirro voqea vaqtida tadbirda bo'lgan.
Himoyachi advokat Yevgeniy Om, ehtimol, Pirroning butun idorasini ishdan chetlashtirishni so'rashlarini aytdi. Sudya Makfadden bu masala bo'yicha qaror chiqarmadi, ammo advokatlardan rad etish so'rovining mumkin bo'lgan ko'lamini tushuntirishni so'radi.
Allenning boshqa advokati Yevgeniy Om, himoya Tramp bilan do'stligi va potentsial jabrlanuvchi maqomi tufayli Pirro boshchiligidagi butun Vashington okrugi prokuraturasini ishdan chetlashtirishni so'rashi mumkinligini aytdi.
Prokurorlar himoyaning huquqiy hujjatiga 22 maygacha javob berishlari kerak. Pirro avvalroq CNNga bergan intervyusida "mening ishni yuritish qobiliyatimning tadbirda bo'lganimga hech qanday aloqasi yo'q" deb aytgan edi.
Allen 29 iyun kuni sudga qaytishi kerak. Suiqasdga urinish ayblovi bo'yicha aybdor deb topilsa, u umrbod qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin.
Allen hibsga olinganidan keyin o'z joniga qasd qilish nazoratiga olingan, ammo bir necha kundan so'ng olib tashlangan. Advokatlarning shikoyatiga ko'ra, u keraksiz ravishda yostiqli xonada doimiy yorug'lik ostida saqlangan, qayta-qayta tintuv qilingan va kameradan tashqarida kishanlangan.

Мужчина, обвиняемый в попытке убийства президента США Дональда Трампа на гала-вечере для репортеров в Белом доме в прошлом месяце, не признал себя виновным по всем пунктам обвинения.
31-летний Коул Аллен из Калифорнии не произнес ни слова в суде, а его адвокат Тезира Абе подал заявление о непризнании вины от его имени. Обвинения включают покушение на президента, нападение на федерального офицера и преступления, связанные с оружием.
Прокуроры утверждают, что Аллен выстрелил из дробовика в агента Секретной службы США и прорвал контрольно-пропускной пункт во время сорванной атаки на Трампа и других членов его администрации на ужине корреспондентов Белого дома.
Адвокаты Аллена попросили федерального судью Тревора Макфаддена отстранить как минимум двух высокопоставленных чиновников Министерства юстиции от непосредственного участия в преследовании, поскольку они могут считаться жертвами или свидетелями по делу, что создает потенциальный конфликт интересов.
Исполняющий обязанности генерального прокурора Тодд Бланш и прокурор США Джанин Пирро присутствовали на мероприятии, когда Аллен прорвал контрольно-пропускной пункт и выстрелил в офицера Секретной службы, сообщили власти. Адвокат защиты Юджин Ом заявил, что защита, вероятно, будет добиваться отстранения всего офиса Пирро от участия в деле.
Макфадден не вынес решения по этому вопросу, но попросил адвокатов Аллена разъяснить возможные масштабы их запроса об отводе.
Другой адвокат Аллена, Юджин Ом, заявил, что защита, вероятно, будет добиваться отвода всей прокуратуры округа Колумбия, которую возглавляет Пирро, из-за ее дружбы с Трампом и статуса потенциальной жертвы.
Прокуроры должны ответить на юридический документ защиты к 22 мая. Пирро ранее заявила CNN в интервью, что "моя способность вести это дело не имеет ничего общего с моим присутствием там [на гала-вечере]."
Аллен должен вернуться в суд 29 июня. В случае признания виновным в покушении ему грозит пожизненное заключение.
Аллен был помещен под наблюдение из-за риска суицида после ареста, но через несколько дней его сняли с этого режима. Адвокаты Аллена жаловались, что его без необходимости содержали в комнате с мягкими стенами и постоянным освещением, неоднократно обыскивали и надевали на него наручники за пределами камеры.