Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) rahbari Tedros Adhanom Gebreyesus hantavirusning "Andes" shtammi tarqalishi bo'yicha vaziyatni sharhladi.
Uning so'zlariga ko'ra, hozircha kasallikning keng ko'lamli avj olish belgilari yo'q, ammo virusning uzoq inkubatsiya davri tufayli vaziyat yaqin haftalarda o'zgarishi mumkin.
Infeksiya Argentinadan Kabo-Verdega yo'l olgan MV Hondius kruiz laynerida qayd etilgan. Bortda 23 mamlakatdan 147 kishi bo'lgan. Birinchi kasallik holati 6 aprelda aniqlangan, bemor kemada vafot etgan. Keyinchalik uning rafiqasi va yana bir yo'lovchi vafot etgan. 11 may holatiga ko'ra, 9 ta shubhali holat qayd etilgan, ulardan 7 tasi laboratoriya tomonidan tasdiqlangan. Ma'lum bo'lishicha, kasallanganlar kemaga chiqishdan oldin Argentina, Chili va Urugvay bo'ylab sayohat qilgan va virusning asosiy tashuvchisi bo'lgan kemiruvchilar yashaydigan joylarni ziyorat qilgan.
Hantavirus odamga infektsiyalangan hayvonlar yoki ularning chiqindilari bilan aloqa qilish orqali yuqadi. "Andes" shtammi noyobdir, chunki u odamdan odamga yuqadigan yagona hantavirus turi, ammo buning uchun juda yaqin aloqa zarur. Hozirda layner Tenerifega yetib kelgan, u erda odamlar evakuatsiya qilingan va repatriatsiya qilingan, ba'zi bemorlar Janubiy Afrika Respublikasi va Niderlandiyada davolanmoqda.
Eslatib o'tamiz, "Hondius" kruiz kemasi Tenerife oroliga yetib kelgan. Laynerdan evakuatsiya yuqori xavfsizlik choralari ostida o'tkazildi - odamlar kichik guruhlarga bo'linib, qattiq karantinga yuborildi.

Глава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус прокомментировал ситуацию вокруг распространения штамма хантавируса «Андес».
По его словам, на данный момент признаков начала масштабной вспышки заболевания нет, однако ситуация может измениться в ближайшие недели из-за длительного инкубационного периода вируса.
Инфекция была зафиксирована на борту круизного лайнера MV Hondius, следовавшего из Аргентины в Кабо-Верде. На борту находились 147 человек из 23 стран. Первый случай заболевания был выявлен 6 апреля, пациент скончался на судне. Позже умерла его супруга, а также еще один пассажир. Всего на 11 мая зарегистрировано 9 случаев подозрения на инфекцию, из которых 7 подтверждены лабораторно. Выяснилось, что до посадки на лайнер первые заболевшие путешествовали по Аргентине, Чили и Уругваю, посещая места обитания грызунов — основных переносчиков вируса.
Хантавирус передается человеку через контакт с инфицированными животными или продуктами их жизнедеятельности. Штамм «Андес» является уникальным, так как это единственный вид хантавируса, способный передаваться от человека к человеку, хотя для этого требуется очень тесный контакт. В настоящее время лайнер достиг Тенерифе, где люди были эвакуированы и репатриированы, а часть пациентов проходит лечение в ЮАР и Нидерландах.
Напомним, что круизное судно «Хондиус», на борту которого были зафиксированы смертельные случаи хантавируса, прибыло к острову Тенерифе. Эвакуация с лайнера прошла в условиях повышенных мер безопасности — людей вывели небольшими группами и отправили на строгий карантин.