Quvayt Ichki ishlar vazirligi 2-may kuni Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) a’zolari bo‘lgan to‘rt kishini hibsga olganini e’lon qildi. Ularning Bubiyan oroliga dengiz orqali yashirincha kirishga uringani va Quvayt askarini yaralagani aytilmoqda.
Vazirlikning X’dagi bayonotiga ko‘ra, operatsiya 1-may kuni amalga oshirilgan. Hibsga olinganlar maxsus baliq ovlash kemasida bo‘lgan va IRGC tomonidan “yashirincha kirish” topshirig‘i berilganini tan olgan.
Hibsga olinganlar orasida polkovniklar Amir Husayn Abd Muhammad Zaro‘iy va Abdulsamad Yadalloh Qanvatiy, kapitan Ahmad Jamshid G‘ulom Rizo Zulfiqoriy va birinchi leytenant Muhammad Husayn Sehrob Farug‘iy Rad bor.
To‘qnashuvda bir Quvayt harbiy xizmatchisi otishmada yaralangan. Yana ikki kishi – dengiz kapitani Mansur Qambariy va kema kapitani Abdulaliy Kozim Siyomoriy qochib ketgan.
Bubiyan oroli Quvaytning eng katta oroli bo‘lib, Fors ko‘rfazi shimolida, Iroq chegarasi yaqinida joylashgan. U strategik ahamiyatga ega, chunki asosiy dengiz yo‘llari va Quvaytning shimoliy neft konlari hamda harbiy inshootlari yaqinida.
Quvayt Tashqi ishlar vazirligi bu harakatni “quvayt suverenitetining ochiq buzilishi” va xalqaro huquqning jiddiy buzilishi deb atadi. U Erondan “noqonuniy dushmanlik harakatlarini” darhol va shartsiz to‘xtatishni talab qildi.
Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Eron elchisini chaqirib, rasmiy norozilik notasini topshirdi va Quvaytning BMT Nizomining 51-moddasiga muvofiq o‘zini himoya qilish huquqini saqlab qoldi. Vazirlik Tehronni to‘liq javobgar deb hisoblaydi.
Quvayt tashqi ishlar vaziri Bahraynlik hamkasbidan qo‘ng‘iroq oldi, u infiltratsiyani qoraladi va “Quvaytning suverenitetini himoya qilish uchun barcha zarur choralarni ko‘rish huquqini” tasdiqladi.
Shu hafta boshida Quvayt havo hududida “bir qancha dushman uchuvchisiz apparatlar”ni tutib olganini xabar qildi, ammo ular qayerdan uchirilgani aniq emas.
Bu voqea aprel oyida Quvaytning Mina al-Ahmadi neftni qayta ishlash zavodi va elektr va tuzsizlantirish stansiyasiga qilingan hujumlardan keyin sodir bo‘ldi. Quvayt bu hujumlar uchun Eronni aybladi. 30-mart kuni bir hindistonlik Quvayt elektr stansiyasiga hujumda halok bo‘lgan, Quvayt buni ham Eronga bog‘lagan. Tehron bu hujumlar uchun javobgarlikni rad etib, Isroilni ayblagan.

Министерство внутренних дел Кувейта объявило 2 мая об аресте четырех человек, обвиняемых в членстве в иранском Корпусе стражей исламской революции (КСИР), после того как они якобы попытались проникнуть на остров Бубиян по морю и ранили кувейтского солдата.
В заявлении, опубликованном в X, ведомство сообщило, что операция прошла 1 мая, и арестованные на «специально зафрахтованном рыболовецком судне для враждебных действий против Кувейта» признались, что получили задание от КСИР «проникнуть» на остров.
В министерстве опознали задержанных как полковников Амира Хусейна Абда Мухаммеда Зараи и Абдулсамада Ядаллаха Канвати, капитана Ахмеда Джамшида Голам Резу Зульфикари и старшего лейтенанта Мохаммеда Хусейна Сехраба Фарухи Рада.
Во время столкновения с кувейтскими силами на острове огнестрельное ранение получил один военнослужащий. Двое других членов группы — капитан ВМС Мансур Камбари и капитан судна Абдулали Казем Сиамари — скрылись.
Остров Бубиян — крупнейший остров Кувейта, расположенный на севере Персидского залива недалеко от границы с Ираком. Он имеет стратегическое значение из-за близости к ключевым судоходным путям, а также к северным нефтяным месторождениям и военным объектам Кувейта.
Министерство иностранных дел Кувейта осудило предполагаемое вторжение как «вопиющее нарушение» суверенитета Кувейта и серьезное нарушение международного права. Оно потребовало от Ирана немедленно и безоговорочно прекратить «незаконные враждебные действия».
Заместитель министра иностранных дел вызвал посла Ирана в Кувейте для вручения официальной ноты протеста, оставив за Кувейтом право на самооборону в соответствии со статьей 51 Устава ООН. Ведомство возложило полную ответственность на Тегеран.
Министр иностранных дел Кувейта получил телефонный звонок от своего бахрейнского коллеги, который осудил проникновение и подтвердил «полное право Кувейта принимать все необходимые меры для защиты своего суверенитета и народа».
Ранее на этой неделе Кувейт также сообщил о перехвате «нескольких враждебных беспилотников» в своем воздушном пространстве, но не уточнил, откуда они были запущены.
Инцидент произошел после ударов в апреле по нефтеперерабатывающему заводу Кувейта «Мина аль-Ахмади», одному из крупнейших на Ближнем Востоке, а также по электростанции и опреснительному заводу. Кувейт возложил ответственность на Иран. 30 марта гражданин Индии был убит при нападении на кувейтскую электростанцию, которое Кувейт также приписал Ирану. Тегеран отрицает ответственность за эти удары и вместо этого обвиняет Израиль.