Pentagon AQSh-Isroilning Eron bilan urushi uchun yangi narxni e'lon qildi: bu AQShga 29 milliard dollarga tushgan. Departament nazoratchisi Jules Hurst bu raqamni Seshanba kuni Senat qo'mitasi tinglovida, Pentagon rahbari Pit Xegset bilan birga ma'lum qildi.
Yangi hisob-kitob aprel oyining oxirida Kongress a'zolariga ma'lum qilingan 25 milliard dollardan oshgan. O'shanda AQSh prezidenti Donald Tramp ma'muriyati birinchi marta rasmiy raqamni bergan edi. Bir qator ekspertlar Pentagonning hisob-kitoblarini shubha ostiga olib, haqiqiy xarajat ancha yuqori bo'lishi mumkinligini aytishgan.
AQSh-Isroil urushidagi janglar 8 apreldan beri, bir necha kichik to'qnashuvlarni hisobga olmaganda, asosan to'xtab qolgan. Hurst oldingi raqamdagi farqni "uskunalarni yangilash va ta'mirlash, shuningdek umumiy operatsion xarajatlar" bilan izohladi.
Ma'muriyat hozircha AQSh harbiy ob'ektlariga etkazilgan zarar va o'q-dorilar zaxirasining haqiqiy holati haqida aniq ma'lumot bermagan. Xegset o'q-dorilar masalasi "ahmoqona va keraksiz ravishda bo'rtirilgan" deb da'vo qildi.
Pentagon rahbari urushning uzoq muddatli rejalari haqida ham kam ma'lumot berdi. Tramp Eronning yangi sulh taklifini rad etganidan bir kun o'tib, Xegset jangni davom ettirish va keskinlikni pasaytirish rejalari borligini aytdi.
Urush AQShda mashhur bo'lmagan va noyabrdagi oraliq saylovlarda respublikachilarga zarar etkazishi mumkin. Aprel oyida iste'mol narxlari indeksi 3,8 foizga oshgan, benzin narxi esa 5,4 foizga ko'tarilgan.

Пентагон обнародовал новую стоимость войны США и Израиля с Ираном, заявив, что она обошлась Соединенным Штатам в 29 миллиардов долларов. Контролер ведомства Жюль Херст объявил эту цифру во вторник на слушаниях в комитете Сената вместе с главой Пентагона Питом Хегсетом.
Новая оценка превышает 25 миллиардов долларов, о которых Херст сообщил членам Конгресса в конце апреля — тогда администрация президента США Дональда Трампа впервые назвала официальную цифру. Ряд экспертов поставили под сомнение расчеты Пентагона, заявив, что реальные затраты для американских налогоплательщиков, вероятно, были намного выше.
Боевые действия в американо-израильской войне в целом приостановлены с 8 апреля, за исключением нескольких вспышек. Херст объяснил расхождение с предыдущей цифрой "обновленным ремонтом и заменой оборудования, а также общими операционными расходами".
Администрация до сих пор не представила четкой картины ущерба, нанесенного американским военным объектам на Ближнем Востоке, а также не раскрыла истинную степень истощения боеприпасов. Хегсет заявил, что "проблема боеприпасов была глупо и бесполезно преувеличена".
Глава Пентагона также не дал четких указаний относительно долгосрочных планов войны, на следующий день после того, как Трамп отверг новое предложение Ирана о перемирии. Хегсет заявил, что существуют планы как возобновить боевые действия, так и снизить эскалацию.
Война оказалась непопулярной в США и угрожает навредить республиканцам на промежуточных выборах в ноябре. Индекс потребительских цен в апреле вырос на 3,8% по сравнению с прошлым годом, а цены на бензин подскочили на 5,4%.