Xalqaro xayriya tashkiloti Save the Children ma'lumotlariga ko'ra, Livan va Isroil o'rtasida 16 aprelda kuchga kirgan vaqtinchalik sulhning dastlabki 25 kunida Isroil hujumlari natijasida har kuni o'rtacha 4 nafardan ortiq bola halok bo'lgan yoki jarohatlangan.
Seshanba kuni e'lon qilingan hisobotda Livan Sog'liqni saqlash vazirligi ma'lumotlariga asoslanib, sulh davrida kamida 22 nafar bola halok bo'lgani va 89 nafari yaralangani aytilgan. Bu 2 martdan beri Livanda kuchaygan to'qnashuvlarda Isroil zarbalari natijasida halok bo'lgan bolalar sonini 200 ga yaqinlashtirgan, umumiy qurbonlar soni esa 2900 kishini tashkil etgan.
Hisobotda janubiy Livandan ko'chirilgan 10 yoshli Tala ismli qizning so'zlari keltirilgan: "Men faqat urush tugashini va qishlog'imga, o'z to'shagimda uxlashni xohlayman. Maktabni juda sog'indim. O'qituvchilarimni ko'rishni, do'stlarim bilan birga o'qish va o'ynashni xohlayman."
Isroil harbiy-havo kuchlari aprel o'rtalaridan beri Livan bo'ylab 1100 dan ortiq nishonga zarba berganini ma'lum qilgan va nishon qurolli Livan guruhi Hizbulloh ekanini da'vo qilgan. Save the Childrenning Livandagi direktori Nora Ingdal: "Tinch aholiga hujumlar to'xtamadi – bu shunchaki boshqa nom ostida davom etdi. Hamkasblarim menga havo hujumlari ba'zi hududlarda avvalgidan kuchliroq ekanini aytishdi. Bolalar doimiy va qat'iy sulh buzilishlarsiz o'rnatilmaguncha xavfsiz bo'lmaydi", degan.
To'qnashuvlar natijasida bir milliondan ortiq odam ko'chirilgan, sulhdan keyin jamoat boshpanalarida vaqtinchalik uy-joy izlayotgan oilalar soni 5 foizga oshgan. Hozirda bunday boshpanalarda 125 ming kishi, jumladan 44 800 nafar bola (36 foiz) istiqomat qilmoqda. Boshpanalardagi sharoitlar haddan tashqari gavjumlik va sanitariya inshootlarining yetarli emasligi tufayli yomonligicha qolmoqda, bu kasallik tarqalishi xavfini oshirmoqda.
Livan va Isroil payshanba va juma kunlari Vashingtonda urushni tugatishga qaratilgan to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar o'tkazishi kutilmoqda. Ikkala davlat ham Eron tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan Hizbulloh guruhini qurolsizlantirish majburiyatini olgan, ammo guruh rahbari Naim Qosim seshanba kuni Hizbullohning qurol-yarog'i bo'lajak muzokaralarning bir qismi bo'lmasligi kerakligini ogohlantirgan.

По данным международной благотворительной организации Save the Children, за первые 25 дней временного перемирия между Ливаном и Израилем, вступившего в силу 16 апреля, в результате израильских атак ежедневно погибали или получали ранения в среднем более четырех детей.
В докладе, опубликованном во вторник, со ссылкой на данные Министерства здравоохранения Ливана сообщается, что за время перемирия были убиты по меньшей мере 22 ребенка и 89 ранены. Это доводит число детей, погибших в результате израильских ударов с момента возобновления эскалации боевых действий в Ливане 2 марта, почти до 200, при общем числе жертв около 2900 человек.
В докладе приводятся слова 10-летней Тала из южного Ливана: "Я просто хочу, чтобы война закончилась, и я могла вернуться в свою деревню и спать в своей кровати. Я очень скучаю по школе. Я хочу видеть своих учителей, быть с друзьями, снова учиться и играть".
Израиль заявил, что его ВВС нанесли удары по более чем 1100 объектам по всему Ливану с середины апреля, утверждая, что целью была вооруженная ливанская группировка "Хезболла". Нора Ингдал, директор Save the Children в Ливане, заявила: "Атаки на гражданских лиц не прекратились – они просто продолжились под другим названием. Коллеги говорили мне, что авиаудары в некоторых районах стали более интенсивными, чем когда-либо. Дети не будут в безопасности, пока не будет установлено постоянное и окончательное перемирие без нарушений".
В результате боевых действий более миллиона человек были вынуждены покинуть свои дома, а после перемирия число семей, ищущих временное жилье в коллективных убежищах, выросло на 5%. В настоящее время в таких убежищах проживают около 125 000 человек, включая 44 800 детей – что составляет 36% от общего числа. Условия в убежищах остаются плохими из-за перенаселенности и неадекватных санитарных условий, что увеличивает риск вспышек заболеваний.
Ожидается, что в четверг и пятницу в Вашингтоне, США, состоятся прямые переговоры между Ливаном и Израилем, направленные на прекращение войны. Обе страны взяли на себя обязательство разоружить поддерживаемую Ираном группировку "Хезболла", однако во вторник лидер группировки Наим Касем предупредил, что арсенал "Хезболлы" не должен быть частью предстоящих переговоров.