Serbiya va NATO 30 yil avval poytaxtni bombardimon qilgan alyans bilan birinchi marta qo‘shma harbiy mashg‘ulot o‘tkazmoqda. Ikki haftalik mashg‘ulotlar 10-may kuni boshlanib, 23-maygacha davom etadi.
Mashg‘ulotlarda Serbiya, Italiya, Ruminiya va Turkiyadan 600 ga yaqin harbiy xizmatchi ishtirok etmoqda. Fransiya, Germaniya, Italiya, Chernogoriya, Ruminiya, Serbiya, Turkiya, Buyuk Britaniya va AQShdan harbiy rejalashtiruvchilar va kuzatuvchilar ham qatnashmoqda.
Serbiya Mudofaa vazirligi hamkorlik mintaqada tinchlik va barqarorlikni saqlashga qaratilganini ma’lum qildi. Qirollik dengiz floti qo‘mondoni Ian Kewley mashg‘ulotlarni rejalashtirish muhim qo‘shma sa’y-harakat bo‘lganini ta’kidladi.
Taktik mashg‘ulot NATOning Tinchlik yo‘lidagi hamkorlik dasturi doirasida o‘tkazilmoqda. Serbiya bu dasturda 20 yildan beri ishtirok etadi va NATO a’zolari bilan muntazam mashg‘ulotlar o‘tkazadi, ammo bu alyans bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘tkazilgan birinchi mashg‘ulotdir.
NATO Serbiyada 1999-yilda Yugoslaviyaga qarshi havo hujumidan keyin nozik mavzu bo‘lib qolmoqda. Serbiya harbiy betaraflik siyosatini yuritadi va NATO bilan ham, Rossiya bilan ham yaqin aloqalarni saqlaydi.

Сербия и НАТО начали первые совместные военные учения, знаменующие собой историческое сотрудничество между балканской страной и альянсом, бомбившим ее столицу менее 30 лет назад. Двухнедельные маневры стартовали 10 мая и продлятся до 23 мая.
В учениях принимают участие около 600 военнослужащих из Сербии, Италии, Румынии и Турции. Также участвуют военные планировщики и наблюдатели из Франции, Германии, Италии, Черногории, Румынии, Сербии, Турции, Великобритании и США.
Министерство обороны Сербии заявило, что сотрудничество направлено на сохранение мира и стабильности в регионе. Командующий Королевским флотом Иэн Кьюли отметил, что планирование учений было важной частью совместных усилий.
Тактические учения проводятся в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира», в которой Сербия участвует почти 20 лет. Страна регулярно участвует в маневрах с членами НАТО, но это первые учения, проводимые непосредственно с альянсом.
НАТО остается чувствительной темой в Сербии после воздушной кампании альянса против Югославии в 1999 году. Сербия придерживается политики военного нейтралитета, балансируя между тесными связями с НАТО и Россией.