AQShda iste'mol narxlari ikkinchi oy ketma-ket o'sib, so'nggi uch yildagi eng katta yillik o'sishni qayd etdi. Buning asosiy sababi - AQSh va Isroilning Eronga qarshi urushi fonida energiya narxlarining keskin ko'tarilishi.
Mehnat statistikasi byurosi tomonidan e'lon qilingan hisobotga ko'ra, aprel oyida iste'mol narxlari 0,6 foizga oshgan. Yillik hisobda narxlar 3,8 foizga ko'tarilib, bu 2023 yil may oyidan beri eng yuqori ko'rsatkich bo'ldi.
Narx o'sishining asosiy omili energiya narxlarining keskin ko'tarilishi bo'ldi. Benzin narxi bir oy ichida 5,4 foizga, yillik hisobda esa 17,9 foizga oshdi. Hozirda bir gallon benzin o'rtacha 4,50 dollarni tashkil etmoqda.
Oksford Iqtisodiyotining yetakchi iqtisodchisi Bernard Yarosning ta'kidlashicha, yuqori energiya xarajatlari aviachiptalar narxiga ham ta'sir ko'rsatdi. Aviakompaniyalar yoqilg'i narxining oshishi tufayli chiptalar narxini 2,8 foizga oshirishga majbur bo'ldi.
Oq uy matbuot kotibi Kush Desay narxlarning o'sishi vaqtinchalik ekanligini va prezident Trampning uzoq muddatli iqtisodiy dasturi natija berayotganini ta'kidladi. Biroq, iqtisodchilar Eron bilan mojaro davom etar ekan, narxlar yuqori darajada qolishini bashorat qilmoqda.
Oziq-ovqat narxlari ham o'sishda davom etmoqda. Go'sht, parranda va baliq mahsulotlari narxi 2,7 foizga, meva-sabzavot narxi esa 1,8 foizga oshgan. Pomidor narxi yillik hisobda deyarli 40 foizga ko'tarilgan.
AQSh fond bozorlari ham ushbu hisobotdan keyin pasayishni qayd etdi. Nasdaq 1,4 foizga, Dow Jones 0,6 foizga, S&P 500 esa 0,8 foizga tushib ketdi.
Federal rezerv tizimi raisi Jerom Pauellning muddati tugashi va uning o'rniga Kevin Uorshning kelishi kutilmoqda. Inflyatsiya o'sishi va mehnat bozorining barqarorligi sharoitida Fed foiz stavkalarini yil oxirigacha o'zgartirmasligi taxmin qilinmoqda.

Потребительские цены в США выросли второй месяц подряд, показав самый большой годовой рост почти за три года. Основной причиной стал скачок цен на энергоносители на фоне войны США и Израиля против Ирана.
Согласно отчету Бюро статистики труда, опубликованному во вторник, потребительские цены выросли на 0,6% в апреле после роста на 0,9% в марте. В годовом исчислении рост составил 3,8%, что является самым высоким показателем с мая 2023 года.
Рост был обусловлен резким повышением цен на энергоносители, включая бензин, который подорожал на 5,4% за месяц. В годовом исчислении цены на энергоносители взлетели на 17,9%, а на бензин - на 28,4%.
«Переток более высоких затрат на энергоносители в неэнергетические цены был наиболее заметен в авиабилетах, которые авиакомпании были вынуждены поднять для покрытия растущих цен на реактивное топливо», - отметил Бернард Ярос, ведущий экономист Oxford Economics.
Представитель Белого дома Куш Десай заявил, что скачок цен, вероятно, будет временным, и что «президент Трамп всегда говорил о временных сбоях в результате операции «Эпик Фьюри»». Однако экономисты предупреждают, что конфликт с Ираном будет удерживать цены на высоком уровне.
Цены на продукты питания также растут: мясо, птица, рыба и яйца подорожали на 2,7% по сравнению с предыдущим месяцем. Фрукты и овощи стали дороже на 1,8%, а помидоры - почти на 40% в годовом исчислении.
На Уолл-стрит американские рынки упали после публикации отчета: Nasdaq снизился на 1,4%, Dow Jones - на 0,6%, S&P 500 - на 0,8%.
Отчет о потребительских ценах выходит на фоне завершения срока полномочий председателя Федеральной резервной системы Джерома Пауэлла, которого должен сменить Кевин Уорш. Ожидается, что ФРС сохранит процентные ставки без изменений до конца года, несмотря на требования Трампа о снижении.