Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi o‘zining rasmiy kortejidagi avtomobillar sonini kamaytirgani haqida xabar berilmoqda. Bu qaror Modi tomonidan hindistonliklarni tejamkorlikka chaqirgan murojaatidan so‘ng yuz berdi.
ANI va PTI agentliklarining xabar berishicha, Modi o‘zining so‘nggi ichki safarlarida kortej hajmini qisqartirgan. Xususan, Gujarat va Assam shtatlaridagi tashriflarida bu chora qo‘llanilgan.
Modi yakshanba kuni Hyderabaddagi nutqida yetti bandli murojaat bilan chiqib, fuqarolarni jamoat transportidan foydalanish, avtomobillarni birgalikda ishlatish kabi tejamkorlik choralarini qabul qilishga chaqirgan edi. Bu chaqiriq Yaqin Sharqdagi inqiroz tufayli yuzaga kelgan global yoqilg‘i ta’minotidagi uzilishlar fonida amalga oshirildi.
Tanqidchilar esa Bosh vazirning o‘zi yoqilg‘ini tejashga chaqirgan bir paytda road-shoular o‘tkazayotganini ta’kidlab, uning murojaatini shubha ostiga olgan edi.
PTI ma’lumotlariga ko‘ra, Modi kortejga iloji boricha elektr avtomobillarni kiritishni, ammo yangilarini sotib olmaslikni so‘ragan.
Shu bilan birga, Dehli bosh vaziri Rekha Gupta o‘zining va vazirlar mahkamasi a’zolarining rasmiy avtomobillaridan foydalanishni cheklashni buyurgan. U X’dagi postida “Men va barcha kabinet hamkasblarim, BJPning barcha deputatlari, davlat vakillari, Dehli hukumati xodimlari va barcha departamentlar talabga qarab minimal miqdordagi transport vositalaridan foydalanadi, jamoat transporti va carpoolingga ustunlik beradi”, deb yozgan.
Ichki ishlar vaziri Amit Shohning korteji ham qisqartirilgani haqida xabar berilmoqda.
Modining yetti bandli tashabbusi “Millat birinchi o‘rinda, burch qulaylikdan ustun” shiori ostida olib borilmoqda. U fuqarolarni xorijiy sayohatlardan voz kechish va bir yil davomida oltin sotib olmaslik kabi choralarni qabul qilishga chaqirmoqda.

По сообщениям индийских новостных агентств ANI и PTI, премьер-министр Нарендра Моди уменьшил размер своего официального кортежа. Это решение последовало за его призывом к индийцам соблюдать режим экономии.
Сообщается, что сокращение кортежа было реализовано во время недавних внутренних поездок Моди, в частности в штаты Гуджарат и Ассам, сразу после его воскресной речи в Хайдарабаде.
В своем семипунктовом обращении Моди призвал граждан использовать общественный транспорт и совместные поездки на автомобилях для экономии топлива на фоне глобальных перебоев с поставками, вызванных кризисом на Ближнем Востоке.
Критики поставили под сомнение призыв премьера, указав на то, что он сам проводит дорожные шоу после того, как призвал индийцев экономить бензин и дизель.
По данным PTI, Моди также попросил по возможности включать в кортеж электромобили, но без покупки новых.
Главный министр Дели Рекха Гупта распорядилась сократить использование официальных автомобилей для себя, своих министров и других государственных представителей. В своем посте на X она подчеркнула важность призыва Моди и заявила о приоритете общественного транспорта и совместных поездок.
Сообщается также о сокращении кортежа министра внутренних дел Амита Шаха.
Инициатива Моди проходит под лозунгом «Нация прежде всего, долг выше комфорта». Он призывает граждан отказаться от зарубежных поездок и воздержаться от покупки золота в течение года, чтобы сберечь валютные резервы Индии.