112 nafar Nobel mukofoti laureati Eron rasmiylari va xalqaro hamjamiyatni hibsdagi huquq himoyachisi Narges Muhammadining sog‘lig‘i yomonlashgani sababli uni ozod qilishga chaqirdi, deb xabar bermoqda The Guardian.
12-may kuni e’lon qilingan qo‘shma bayonotda ular 2023-yilgi Nobel tinchlik mukofoti laureati Muhammadini zudlik bilan va so‘zsiz ozod etishni talab qildi.
10-may kuni Muhammadi og‘ir ahvolda tez yordam mashinasida Tehrondagi “Pars” kasalxonasiga yetkazilgan. Uning vakillariga ko‘ra, hibsda bo‘lgan vaqtida huquq himoyachisi ancha vazn yo‘qotgan, qon bosimining beqarorligi va yurakdagi jiddiy muammolardan aziyat chekkan. Kasalxonaga yotqizilguniga qadar u qamoqxona kamerasida hushsiz holatda topilgan — taxminlarga ko‘ra, u yurak xurujini boshdan kechirgan.
“Tibbiyot ekspertlari uning hayoti xavf ostida bo‘lishi mumkinligidan ogohlantirmoqda, — deyiladi Nobel laureatlari bayonotida. — Unga bir necha oy davomida ixtisoslashtirilgan tibbiy yordam ko‘rsatish rad etilgan”.
Murojaatni kimyo bo‘yicha 26 ta, iqtisodiyot bo‘yicha 12 ta, adabiyot bo‘yicha 5 ta, tibbiyot bo‘yicha 29 ta, tinchlik yo‘nalishida 11 ta va fizika bo‘yicha 29 ta Nobel mukofoti laureati imzolagan.
54 yoshli Narges Muhammadi 2023-yilda “Eronda ayollarning kamsitilishiga qarshi kurashi hamda barcha uchun inson huquqlari va erkinliklarini targ‘ib qilgani uchun” Nobel tinchlik mukofotiga sazovor bo‘lgandi. Eron rasmiylari faolni 1998-yildan buyon bir necha bor hibsga olgan. U o‘lim jazosiga va hijob o‘rash majburiyligi haqidagi qonunlarga qarshi chiqqan. Uning bir nechta hukmlar bo‘yicha umumiy qamoq muddati 44 yildan oshadi. 2026-yil fevral oyida Muhammadi jinoyat sodir etish maqsadida til biriktirish va hukumatga qarshi targ‘ibot uchun 7,5 yilga ozodlikdan mahrum etilgandi.

112 нобелевских лауреатов обратились к иранским властям и международному сообществу с призывом немедленно освободить правозащитницу Наргес Мохаммади, чье здоровье резко ухудшилось в заключении, сообщает The Guardian.
В совместном заявлении, опубликованном 12 мая, лауреаты потребовали безоговорочного и немедленного освобождения Мохаммади, удостоенной Нобелевской премии мира в 2023 году.
10 мая Мохаммади в тяжелом состоянии была доставлена на машине скорой помощи в больницу «Парс» в Тегеране. По словам ее представителей, за время заключения правозащитница значительно похудела, страдала от нестабильного артериального давления и серьезных проблем с сердцем. Перед госпитализацией ее нашли без сознания в тюремной камере — предположительно, у нее случился сердечный приступ.
«Медицинские эксперты предупреждают, что ее жизнь может быть в опасности, — говорится в заявлении нобелевских лауреатов. — Ей отказывали в специализированной медицинской помощи в течение нескольких месяцев».
Обращение подписали 26 лауреатов по химии, 12 по экономике, 5 по литературе, 29 по медицине, 11 по премии мира и 29 по физике.
54-летняя Наргес Мохаммади получила Нобелевскую премию мира в 2023 году «за борьбу против угнетения женщин в Иране и продвижение прав человека и свободы для всех». Иранские власти неоднократно арестовывали активистку с 1998 года. Она выступала против смертной казни и законов, обязывающих носить хиджаб. По нескольким приговорам общий срок ее заключения превышает 44 года. В феврале 2026 года Мохаммади была приговорена к 7,5 годам лишения свободы за сговор с целью совершения преступления и антиправительственную пропаганду.